vip2


Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie warunki trzeba spełnić aby móc pracować w ochronie VIP? Gdzie szukać takiej pracy i ile można zarobić pracując jako bodyguard. Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Ochrona VIP


Duże zapotrzebowanie na ochronę osób, zwaną także ochroną osobistą czy ochroną VIP, w Polsce pojawiło się po 1989 roku wraz ze zmianami ustrojowymi. W tym przełomowym czasie pojawiły się pierwsze firmy świadczące usługi ochrony osób w oparciu o ustawę o działalności gospodarczej. Dopiero ustawa o ohronie osób i mienia z 1997 roku w artykule drugim wprowadziła unormowania prawne ochrony osobistej określając ją jako „działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i nietykalności osobistej.”
Z tego typu usług zaczęły korzystać osoby o odpowiednim statusie społecznym, żyjący na wysokim poziomie pod względem materialnym a także znani aktorzy, kontrowersyjni artyści, celebryci. W obawie przed utratą swoich dóbr a także przed zagrożeniem utraty swego życia i zdrowia, decydują się na korzystanie z firm świadczących usługę ochrony osób.

Oferty pracy


Trudno znaleźć ofertę pracy w ochronie osobistej na portalach ogłoszeniowych czy w prasie. Wniosek z tego taki, że nie jest to praca dla każdego. Świadczy to również o elitarności tej działki ochrony. Jak znaleźć taką pracę? Można złożyć cv do firm ochroniarskich, które zajmują się taką ochroną. Są to zarówno duże Agencje Ochrony jak i małe wyspecjalizowane firmy powstałe w celu zapewnienia ochrony danej osobie. Często firmy rekrutujące do ochrony VIP szukają pracowników poprzez swoje strony internetowe. Nie zawsze jest wymagane doświadczenie w takiej pracy. Jednakże jest kilka warunków które trzeba spełnić.
Jakie wymagania musi spełnić przyszły bodyguard?
Oprócz podstawowych wymagań takich jak niekaralność, pozwolenie na broń czy prawo jazdy rekruterzy mają jeszcze kilka dodatkowych wymagań. Oto niektóre z nich:
- nienaganna sylwetka ale niekoniecznie rzucająca się w oczy
- umiejętność podejmowania szybkich decyzji adekwatnych do sytuacji
- umiejętności analitycznego myślenia i negocjacyjne
- wysoka kultura osobista
- odporność na stres
- siła fizyczna i dobra kondycja
- znajomość sztuk walki
- ukończenie specjalistycznych kursów ochrony osobistej
- znajomość języków obcych.

 

Zarobki w ochronie osobistej


Jeżeli uważasz, że spełniasz powyższe kryteria i czujesz się na siłach, możesz spróbować pracy jako pracownik ochrony osobistej. Na pewno jest to praca czasowo nienormowana, wymagająca wielu poświęceń . Nigdzie tak jak w tej profesji nie ryzykuje się własnym zdrowiem i życiem bo w razie zagrożenia trzeba stać się żywą tarczą osłaniającą vipa.
Wysokość wynagrodzenia w ochronie osobistej jest owiana tajemnicą. Niekiedy przeciekają do mediów informacje o wielomilionowych kontraktach na ochronę znanych osób. Pewno jest tylko jedno, że pracownik ochrony osobistej znakomicie wyszkolony zarabia więcej od kolegów pracujących na obiektach stacjonarnych czy w konwojach. Może to być od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za godzinę pracy.
Jakie jest Twoje zdanie na temat ochrony osobistej? Czy warto jest codziennie ponosić tyle wyrzeczeń czy lepiej mieć spokojniejszą pracę?

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Zobacz wszystko od:

Mirosław Podgórski

Więcej artykułów tego autora