- Gdyby policja była w stanie zapewnić wszędzie bezpieczeństwo to nie byli by nam potrzebni ochroniarze. Jednak sytuacja jest taka a nie inna, że zawód pracownika ochrony jest niezwykle użytecznym zawodem w Polsce.- mówi nadkom. Dariusz Loranty (ekspert ds. bezpieczeństwa).

Loranty m.baranowski

                                                                                                                                       fot. Marcin Baranowski/Dariusz Loranty

Mirosław Podgórski: Pracownicy ochrony często uważają, że są niewłaściwie odbierani przez społeczeństwo. Jak Pan postrzega ochronę?


Dariusz Loranty: Ostatnimi czasy byłem zbulwersowany przekazem medialnym informującym o fakcie bójki między ochroniarzami a grupą młodzieży w jednym z warszawskich centrów handlowych. Jest to dla mnie sytuacja co najmniej dziwna, żeby ochroniarze wszczynali bójkę. Zadałem sobie trud i próbowałem prześledzić to zdarzenie i okazało się, że nie było żadnej bójki. To ochroniarze realizowali zgodnie z prawem swoje czynności służbowe. Ludzie, którzy mają za zadanie pilnowanie porządku w miejscu użyteczności publicznej podjęli słuszną interwencję. Natomiast przekaz medialny miał tutaj duże znaczenie, w wyniku czego mamy taką sytuację, że ochroniarz jest tym złem wcielonym, który źle wszystko robi, a z nudów wdaje się w bójki. Sytuacja była prosta. Ochroniarz musiał zadziałać, był do tego zobligowany nie tylko przepisami ustawy o ochronie ale był to także jego obowiązek.


Ochrona jest nam obywatelom potrzebna?


Proszę pamiętać, że państwo Polskie oddało jakiś czas temu część naszego bezpieczeństwa w ręce prywatnego sektora, tym sektorem są właśnie ci ochroniarze, którzy realizowali, realizują i realizować będą zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Ja jako typowy użytkownik wolę mieć w centrum handlowym, na stadionie, na dworcu czy na każdym innym obiekcie gdzie jest ochroniarz spokój, żeby nikt nie biegał, nie przewrócił mi małego dziecka, nie okradł mnie. Do tego jest potrzebny sprawnie działający ochroniarz a nie ochroniarz który jest atakowany przez media i ludzie są na niego szczuci. Gdyby policja była w stanie zapewnić wszędzie bezpieczeństwo to nie byli by nam potrzebni ochroniarze. Jednak sytuacja jest taka a nie inna, że zawód pracownika ochrony jest niezwykle użytecznym zawodem w Polsce.


Nie maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi w Europie. Swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas tych zdarzeń odgrywają także ochroniarze. Jak Pan ocenia działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi w miejscach publicznych?


Chciałbym podkreślić, że zamach terrorystyczny na koncercie amerykańskiej gwiazdy Ariany Grande w Manchesterze został przeprowadzony poza obszarem hali widowiskowej w której przebywało ponad 20 tysięcy osób . To jest dowód na to, że impreza masowa była dobrze ochraniana i terrorysta nie przedarł się w strefę największego skupiska widzów. Co prawda mamy dużą liczbę ofiar ale proszę sobie wyobrazić co by było gdyby ta osoba dokonała tego zamachu samobójczego w samym środku widowni.
Przypomina mi się tutaj historia z meczu Francja-Niemcy gdzie doszło do podobnego zdarzenia. Pracownik służby porządkowej powstrzymał zamachowca przed wejściem na stadion.
Te sytuacje, jakkolwiek bardzo tragiczne, świadczą jednak o tym, że system bezpieczeństwa z użyciem prywatnych podmiotów na imprezie masowej jest w miarę skuteczny i potrafi zminimalizować zagrożenie terrorystyczne. Przeciwdziałanie terroryzmowi to tak naprawdę podstawowe i najważniejsze zadanie dla służb państwowych. Okazuje się jednak, że pracownicy formacji ochronnych doskonale potrafią przeciwdziałać aktom terroru wyręczając przy tym służby specjalne.


Wiele osób z branży uważa, że ochrona w Polsce wymaga dzisiaj reformy polegającej na chociażby wprowadzeniu zmian w ustawie o ochronie osób i mienia, które dostosowałyby ją do współczesnych realiów oraz wyzwań stawianych przed całą branżą . Czy potrzeby sektora odpowiedzialnego za nasze bezpieczeństwo nie powinny być bardziej zauważane przez Państwo?

Mam nadzieje, że rządzący pójdą po rozum do głowy i uczynią pewne kroki, które poprawią rangę i system funkcjonowania branży ochroniarskiej. Jest ona niezwykle ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa państwa.

Dziękuję za rozmowę.

Loranty podpis do felietonu

DARIUSZ LORANTY - pracując w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji zajmował się zwalczaniem porwań, szantaży i wymuszeń. Nabył  doświadczenie w pracy operacyjnej i procesowej w zakresie przestępstw kwalifikowanych jako akty terrorystyczne, był Dowódcą Zespołu Negocjatorów Policyjnych.
Ekspert ds.bezpieczeństwa Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań i Analiz Strategicznych CIRSA (Central European Institute of Research and Strategic Analysis).
http://cirsa.pl/?page_id=16
Kierownik Podyplomowych Studiów Detektywistyka w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wykładowca w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego
http://podyplomowe.info.pl/?page_id=250

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Zobacz wszystko od:

Mirosław Podgórski

Więcej artykułów tego autora