Kilka dni temu podczas imprezy masowej jaką był mecz żużlowy Fogo Unii Leszno z Betardem Spartą Wrocław doszło do interwencji służb organizatora wobec uczestników widowiska.

Palka teleskopowa GS hartowana BLK 12 cali rozlozona w rece

Kibice ze Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Unia Leszno wydali w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślają, że są zażenowani postawą pracowników agencji ochrony. Zdaniem zarządu i członków Stowarzyszenia, ochrona sprowokowała zajścia w Sektorze FAN, gdyż pojawiła się tam wyposażona "w tarcze, pałki teleskopowe oraz gaz". Kibice twierdzą również, że ochrona nie posiadała żadnych identyfikatorów.

Oświadczenie kibiców

Jak czytamy w oświadczeniu SSKUL:

"Dalsza szarpanina spowodowała zamieszki na Sektorze FAN oraz ślepe gazowanie wszystkich kibiców w zasięgu. Wobec Prezesa Stowarzyszenia zostały użyte bezpodstawne środki użycia siły w postaci szarpania, duszenia, bicia pałką teleskopową, oślepienia ogromną ilością gazu oraz w końcu zakłucia w kajdanki. Iście nieprofesjonalne zachowanie ochrony poskutkowało poniżeniem oraz zszarganiem dobrego imienia Prezesa Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Unia Leszno"

Agencja ochrony się broni

Na zarzuty SSKUL szybko odpowiedziała firma Impel, której zlecono zabezpieczenie imprezy:

"Przebieg meczu był monitorowany. W jego trakcie operator monitoringu zauważył niepokojące zachowanie kibiców w sektorze FAN, które świadczyło o czynionych przygotowaniach do odpalenia niedozwolonych materiałów pirotechnicznych. Informacja natychmiast została przekazana do organizatora oraz Policji, który po analizie wydał polecenie podjęcia działań prewencyjnych. Grupa wyszkolonych i posiadających odpowiednie uprawniania pracowników ochrony, oddzieliła sektor od pozostałej części stadionu.

Część kibiców niezadowolona z podjęcia przez nas działań prewencyjnych zaczęła zachowywać się  agresywnie. W kierunku ochrony rzucane były niebezpieczne przedmioty oraz doszło do próby bezpośredniego kontaktu z jednym z pracowników. Sytuacja zagrożenia zdrowia i życia wymagała użycia środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu łzawiącego. Podjęto również decyzję o przekazaniu najbardziej agresywnego uczestnika zajść Policji.

Wszystkie podjęte działania miały charakter prewencyjny oraz były zgodne z prawem i regulaminem zawodów. Przeprowadzona interwencja została pozytywnie oceniona przez organizatora i Policję. Jako służby ochrony jesteśmy odpowiedzialni przede wszystkim za bezpieczeństwo osób przebywających w danym obiekcie i to jest zawsze dla nas priorytetem przy podejmowaniu decyzji. Tak też było w tym przypadku. Ubolewamy, że doszło takiej sytuacji, ale pragniemy zaznaczyć , że wszystkie podjęte działania przez naszych pracowników miały na celu niedopuszczenie do eskalacji przemocy i zapewnienie bezpieczeństwa kibicom zgromadzonym na stadionie żużlowym"

Błąd w sztuce?

W całym tym zdarzeniu dostrzegam pewne nieprawidłowości.

Według SSKUL członkowie słuzby porządkowej na imprezie masowej użyli „pałek teleskopowych”. Stosowanie tego typu środka przymusu bezpośredniego podczas imprez masowych jest niedopuszczalne, a jego użycie przez służby organizatora jest ewidentnym złamaniem prawa.

Służby porządkowe organizatora imprezy mogą używać wyłącznie środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. a i b, pkt 2 lit. a i pkt 12 lit. a ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Jest to zamknięty katalog środków przymusu bezpośredniego dostępnych dla tych służb.

"Art. 12. 1. Środkami przymusu bezpośredniego są:

1)  siła fizyczna w postaci technik:

a)  transportowych,
b)  obrony (…)

2)  kajdanki:

a)  zakładane na ręce (…)

12) chemiczne środki obezwładniające w postaci:

a) ręcznych miotaczy substancji obezwładniających (…)"

Tym samym na wyposażeniu służb porządkowych nie powinno być żadnych pałek, a użycie śpb spoza powyższego katalogu na imprezie masowej jest bez wątpienia przekroczeniem uprawnień.

Odpowiedzialność karna

W ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych jest wprost napisane, że "kto będąc członkiem służby porządkowej lub służby informacyjnej, przekraczając swoje uprawnienia podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych".

Co więcej, art. 59. ww. ustawy mówi również o tym, że "kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń, w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (…) lub inne niebezpieczne przedmioty (…) podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Takim właśnie „niebezpiecznym przedmiotem” jest m.in. pałka teleskopowa, która jest rodzajem składanej broni obuchowej wykonanej najczęściej z lekkiego i mocnego metalu (np. aluminium), czasem z tworzyw sztucznych.

Użycie pałki teleskopowej przeciw człowiekowi przez osoby nieuprawnione, w sytuacji innej niż obrona konieczna, może zostać uznane za przestępstwo popełnione przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu w rozumieniu art. 159 Kodeksu Karnego:

"Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8"

Kwalifikacja taka ma miejsce, gdy popełniający przestępstwo używał pałki w sposób bezpośrednio zagrażający życiu ludzkiemu.

Jak to się ma do stanowiska firmy zabezpieczającej mecz?

Rzecznik agencji ochrony twierdzi, że użyto środka przymusu bezpośredniego w postaci gazu. Mając za sobą bagaż doświadczeń w branży ochrony - w tym niejedne zabezpieczenie imprezy masowej - wiem, że członkowie służby porządkowej często zabierają ze sobą prywatne pałki teleskopowe, a następnie korzystają z nich podczas interwencji. Tego typu patologiczne praktyki są niestety w zasadzie normą na większości imprez masowych.

Jeżeli rzeczywiście podczas meczu Fogo Unii Leszno z Betardem Spartą Wrocław doszło do użycia środka przymusu w postaci pałek teleskopowych przez osoby nieuprawnione, to sprawą powinna zainteresować się Policja. Ktoś, kto dopuszcza do użycia tego rodzaju broni na imprezie masowej powinien ponieść odpowiedzialność karną.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-4 #58 Hubert Kwintal 2017-06-11 22:34
Właśnie po to jest ochrona, żeby tych niewinnych nie dopuszczać w pobliże burdy. A jak sami się pchają i biorą w niej udział to cóż... sami są sobie winni.
Czy widziałem ochronę atakującą kiboli? Nie raz i nie dziesięć. Czy widziałem kiboli atakujących ochronę? Owszem, ale, paradoksalnie, jakoś rzadziej.
Mówisz, że białe kaski wzbudzają agresję. Może trzeba przestać je zakładać? Ja jeszcze nigdy nie stałem z żółwiami i, póki co, mój bilans strat jest nienajgorszy. A zdarzały się naprawdę trudne imprezy.
Prawda jest taka, że jeśli dochodzi do starcia ochrony z kibicami to w większości przypadków jest to wina zbyt krewkich ochroniarzy, którzy zbyt łatwo dają się sprowokować. Wdają się w niepotrzebne pyskówki, albo nadużywają uprawnień. Takim, pożal się Boże, ochroniarzom nie tylko nie dałbym prawa do używania pałek, ale wręcz wywaliłbym ich z roboty.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #57 Paweł 2017-06-11 20:44
@Hubert Kwintal a widziałeś kiedyś żeby ochrono pchała się na kibiców, bo ja zawsze widziałem że ustawiali szyk w pewnej odległości i stali. Oni sami podchodzą nie wiem może biały kask budzi w nich jakaś agresje. Mówisz jeszcze że trzeba zostawić ich niech się leją, a gdyby ktoś z twoich znajomych znalazła się przypadkiem w takim miejscu i by mu co się stało to byś krzyczał a gdzie była ochrona. Tym bardziej że przy okazji rzucają wszystkim czym popadnie i może ktoś z normalnych kibiców dostać np. krzesła
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #56 Hubert Kwintal 2017-06-11 17:40
@Paweł,
Byłeś kiedyś na kursie na masówki, czy zapłaciłeś i dostałeś papier? Bo gadasz jak ktoś kto nigdy nie słyszał o "misji służb porządkowych i informacyjnych". Są takie tematy na prawdziwym szkoleniu. A omawia się na nich zadania jakie są stawiane przed tymi służbami. W żadnym miejscu nie wspomina się o tym, że służby mają pchać się z pałami na kibiców, za to sporo o tym, żeby zostawić ich w spokoju. Niech się nawet pozabijają. Twoim zadaniem jest odciąć ich od reszty stadionu, żeby nikt więcej się między nich nie zaplątał.
Tylko niedouczeni gówniarze z przerostem ego nad umiejętnościami marzą o pałkach, żeby wyręczać policję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #55 Paweł 2017-06-11 15:53
Nie wiem kto ten przepis wymyślił, ale uważam że ta osoba która wymyśliła ten przepis niech sam się ubierze w "żółwia" stanie z tarczą i gazem i niech zobaczy jak jest , to może przywrócą pałki to wyposażenia. Teraz wielcy kibice płaczą bo dostali parę razy pałką, a jak na ustawki jeździ itp. to sam bierze baseballa i leje innych gdzie popadnie. Jeszcze powiedzą że ochrona ich sprowokowała a race same się odpaliły ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #54 piotr 2017-05-20 22:57
#52cytat "Temat przewodni dyskusji to: czy wolno używać pałek na imprezach? Nie wolno.Koniec tematu." oto i cała tzw. "dyskusja" Prawo zabrania - ten fakt został zrozumiany. Reszta, to różne opinie w tym względzie. Czy to trudno zaakceptować i nie traktować jako ? Łatwiej napisać 'nie kumacie tego, nie dociera to do was, nie wolno i już". Owszem, wszyscy zrozumieli ale pozwolili sobie na własny osąd. Koniec, jak napisałem dziękuję za pogadankę i nie nabijam dalej postów. Autorom dziękuję za artykuły, zajrzę czasem by je przeczytać Pozdrawiam odwiedzających.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #53 piotr 2017-05-20 19:06
Ale spina :-) Jak napisano - ZROZUMIANO tak trudno zrozumieć ten komunikat ???? odpadam, dzięki za mantrę :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: odpadam i czekam na ciąg dalszy artykułu, takie post scriptum
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #52 Hubert K. 2017-05-20 14:01
Jakie szersze spojrzenie? Temat przewodni dyskusji to: czy wolno używać pałek na imprezach? Nie wolno. Koniec tematu.
Możemy oczywiście dyskutować czy to słuszne, czy nie. Możemy podyskutować jaka pałka lepiej się sprawdzi NA OBIEKCIE. Możemy, czemu nie? To by było szersze spojrzenie. Ale w kontekście tego, o czym tu dyskutowaliśmy, do tej pory, "szersze spojrzenie" to tylko zadawanie kolejnych pytań, na które odpowiedź jest zawsze taka sama i zawsze brzmi "nie wolno". Na imprezy masowe:
Nie wolno nosić pałki prywatnej. Nie wolno nosić pałki służbowej. Nie wolno wnieść pałki i wmawiać ludziom, że do "indywidualny środek ochrony". Nie wolno przywalić komuś pałą i tłumaczyć się obroną konieczną. I tak dalej, i tak dalej. W kontekście pałki na imprezie masowej nie wolno niczego.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #51 piotr 2017-05-20 11:32
oj durny ja durny mea culpa , szersze spojrzenie to problem ? komunikat zrozumiany - nie wolno, tylko co innego zgodnie z zapisem ale czy coś napisałem, że nie rozumiem ? doskonale rozumiem, autora proszę o podanie zakończenia tej całej sytuacji, danke
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #50 portos 2017-05-20 11:22
nic nie trzeba powtarzać - nikt głupi nie jest, ja już o tej pałce zapomniałem i pisałem w innym kontekście co chyba wynika z tekstu , p..przyć pałki i całe te pisanie jak odpowiedz sprowadza się do jednego, artykuły ciekawe reszta , hmm , tak tak imprezy masowe pałka "be"
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #49 Hubert K. 2017-05-19 10:17
@portos
Mówimy tu o używaniu pałki w czasie imprezy. Nie ma znaczenia jak zdefiniujemy pałkę służbową, bo nie wolno tam mieć ŻADNEJ. Wolno korzystać z siły fizycznej, gazu i kajdanek zakładanych na ręce. Ile razy trzeba to powtarzać, żeby, w końcu, wszyscy zrozumieli?
@piotr
Ale powiedz mi, proszę, kto Ci zabrania używać batona, tonfy, czy jakiejkolwiek innej pałki? Chcesz, to zatrudnij się w grupie interwencyjnej. One coraz częściej "przesiadają się" właśnie na batony, które są wygodniejsze, kiedy dużo się jeździ samochodem.Albo idź na obiekt, gdzie targają pały na patrol. No problemo. Ucz się, trenuj, noś, używaj (rozsądnie, ale bez strachu). Ale nie na imprezach masowych, gdzie tego robić nie wolno. Czujesz ten, jakże subtelny niuans?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #48 portos 2017-05-19 00:14
#47 cytat"Dbajcie o bezpieczeństwo przed to w trakcie nie będzie niespodzianek." Myślę, że uwaga słuszna niestety nie wszystko zależy od ochrony, która często musi dostosowywać się do otwierania furtki przez kluby na rzecz nawet nie kibiców ale innych w jakiś tam sposób powiązanych ze względu na pieniądze. Chyba czasem warto oddać pole do działań policji ze względu na spokój i zdrowie bo gra nie warta świeczki. Jest też pole do popisu dla osób od organizatora, którzy mogą pewne sytuacje uspokoić w zarzewiu. Zresztą nie od dzisiaj to się dzieje. A komentarz o pierdlu chociaż nie do mnie skierowany uważam za niepotrzebnie osobisty - rozumiem, że bardzo łatwo byłoby pokrzywdzonemu obalić wszelkie argumenty osoby używającej takiej pałki bo w sumie liczy się tylko złamanie przepisu nie zezwalającego na wniesienie i użycie. Co za problem określić ponownie co jest pałką służbową i zdecydowanie zabronić innych przedmiotów. /Ogólnie, to typowo polskie/.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #47 Paweł Bilko 2017-05-18 22:39
Cytuję Wojtek.:
Panowie i Panie.
A co powiecie gdy znajdziecie się w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia? Użyjecie takiej pałki? Sami wiecie jacy są kibice.

Panie Wojciechu użył by Pan batona wobec mnie i gwarantuje panu że z pierdla by pan jakiś czas oglądał świat. Dbajcie o bezpieczeństwo przed to w trakcie nie będzie niespodzianek.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #46 piotr 2017-05-16 10:54
Wszystko jasne, kiedyś o batonach wspominano jedynie w sklepie spożywczym a tak mimochodem i poza tematem ale celem naświetlenia pewnej postawy, to podczas wszelkiego rodzaju kontaktu z bronią i innymi "mechanizmami" TYLKO się straszy konsekwencjami, prokuratorem i w tym podobnym tonie. Ja rozumiem z czego może to wynikać ale straszenie to nie sposób na budowanie odpowiedzialności u człowieka. Częste powtarzanie "nie rób, nie dotykaj, nie baw się-w sytuacji kiedy ktoś uprawniony dotyka palcem broń gdzieś poza strzelnicą ALE nie bawi się", TO JAKICH nawyków się nabawi ? Nie oczekuję odpowiedzi bo są różne postawy ale najczęstszą jaką spotykałem, to giwera=problem a potem ludzie po cichutku "dokształcają się jak nikt nie widzi", bo najczęściej trafia ich przykry komentarz właśnie tych co powinni ich wspierać..
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #45 Hubert K. 2017-05-15 01:00
No, wolno mieć gaz i kajdanki. To jest katalog zamknięty (siły fizycznej celowo nie wymieniam, bo to nie jest przedmiot). Skoro katalog jest zamknięty, to znaczy, że innych ŚPB mieć nie wolno. Na kursie, zwykle, dodaję "I niech was ręka boska broni, jak zobaczę któregoś z batonem". Do tej pory żaden nie zgłaszał, że nie rozumie. ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #44 piotr 2017-05-14 16:47
errata dot.#41 Poprawiam bo zniekształca i zaciemnia odbiór. Mój wpis powinien mieć brzmienie W jednym z poprzednich wpisów piszesz " ustawa mówi, że wolno mieć gaz i kajdanki. Innych rzeczy nie wolno "
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #43 piotr 2017-05-14 16:34
art.159 Kodeksu Karnego Inne niebezpieczne przedmioty i jego interpretacja, wcześniej napisałem, że dużo dało mi jak doczytałem co się może pod tym kryć, nawet zwykły kobiecy but na nodze może zostać tak zinterpretowany, chętnych odsyłam do poszukania w gogle naprawdę orzeczenia wyroków potrafią zabić ale mają sensowne podstawy rozumowania. I niestety baton spełnia te kryteria. Zresztą jak pisałem pod art.159 KK można podciągnąć prawie wszystko i macie piękny sposób by wielu nie wpuścić na jakąkolwiek imprezę jeżeli tylko np.w Regulaminach powstanie odpowiedni wpis. baton=art.159 KK i jest przestępstwo chyba, że Ustawa przewiduje inaczej. Normalnie strach się bać ;-) To jest komentarz pół żartem pół serio.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #42 piotr 2017-05-14 16:16
#33 Z racji na nocną godzinę pisania trochę niefortunnie ująłem to szukanie interpretacji, chodziło mi o znikomą ilość wydawnictw związanych z ochroną jaka jest w wielu księgarniach, a pisząc o książkach kucharskich zaznaczyłem tym, że zaglądam do wielu także tych nastawionych na policję, studentów wydziału prawa, biznes i pokrewnych. zaznaczyłem to by pokazać, że dostęp do literatury/ np tam gdzie występują orzeczenia/ nie jest łatwy. Tak wiem, wystarczy przeczytać daną Ustawę czy Rozporządzenie i już. W tym momencie radcy prawni i adwokaci śmieją mi się w nos ale wiedzą, że to był żart.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #41 piotr 2017-05-14 15:58
W jednym z poprzednich wpisów piszesz" ustawa mówi, że wolno mieć..." w innym stanowczo 'nie wolno' Ja rozumiem o co chodzi, na masówki nie będę dźwigał tego sprzętu poradzę sobie inaczej z tym lusterkiem inspekcyjnym ponieważ do tej pory zawsze był wymóg kontroli przy użyciu tego sprzętu a że miałem to dokręcane do batona, poradzę sobie jak pisałem. Wracając do mojej myśli, chodzi mi o odbiór tego jak się mówi "Nie i już" a inaczej kiedy wypowie się dłuższe zdanie. Gratuluję dobrej ekipy ale z szacunkiem do innych osób to chyba do końca nie jest najlepiej ale to moje odczucia, eh ta empatia. Fajnie, masz swoje zdanie na temat tych pracujących w branży, trzy szufladki. Autorze artykułu proszę o ciąg dalszy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #40 Hubert K. 2017-05-13 13:47
Ja, po prostu, nie pcham się w sytuacje, które zagrażąją mojemu życiu. Jeśli sprawy potoczą się aż tak źle to załatwia je policja, a nie ja. Kiedyś, podczas kursu na irlandzką licencję, instruktor powiedział mi: "jeśli nie nazywasz się John Rambo, to nie próbuj zachowywać się jak on". W Polsce stosuję dokładnie tę samą zasadę.
A jeśli robi się gorąco i mogę dostać w ryło? No trudno, ryzyko zawodowe. Ale wybieram takie imprezy, gdzie pracują moi, sprawdzeni wielokrotnie, ludzie. Mam do nich zaufanie i wiem, że gdy zrobi się gorąco to nie będę potrzebował żadnej pały, bo za mną ruszy odpowiednia liczba fachowców. Albo sobie poradzimy, albo wycofamy w szyku i zrobimy miejsce dla gliniarzy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #39 Wojtek. 2017-05-13 09:20
Widzę że każdy tylko o ustawie.
Ciekawe ilu z tych osób się wypowiadających jeździ na mecze piłki nożnej. Owszem sam mam taką pałkę na wyposażeniu,ale użyję jej jak tylko będe do tego zmuszony zaistniałą sytuacją która zagrozi mojemu bądź kolegi zdrowiu lub życiu i nie będe się wtedy rozkminiał czy wolno czy nie.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Bartosz Grduszak

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • Amber 23.01.2018 18:02
  I have noticed you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn extra cash every ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 20.01.2018 15:41
  Może artykuł na tym blogu ? Subiektywnie i bez stresu :-) myślę, że blogowy wódz będzie na tak ? Może ...

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł 20.01.2018 02:17
  2/2 Jeśli chodzi o to co zdałem to jest to wymagany egzamin gdy chce sie pracować m.in.w dyskotece, jako ...

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł 20.01.2018 02:15
  Trudno mi o porównanie bo nigdy nie pracowałem w tej branży, więc nie chcę robić tego na podstawie ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 14.01.2018 22:05
  Paweł masz możliwość porównania naszej branży ale tak bez naszego polskiego narzekania ? To co zdałeś ...

  Czytaj więcej...