Pracownik ochrony - dobry to znaczy jaki? Dla pracodawców oznacza to z reguły młody, wykształcony, z doświadczeniem zawodowym na danym stanowisku. Taki, którego praca będzie efektywna i będzie pozytywnie rzutować na rozwój firmy. A jak jest w branży ochrony?


Agencje ochrony

Dla właścicieli agencji ochrony dobry pracownik to taki, który po pierwsze posiada orzeczenie o niepełnosprawności, bo firma otrzymuje duże dofinansowania. Po drugie jest tani. Na wielu obiektach stawki są mocno zaniżone i wiele brakuje im do płacy minimalnej, niestety dotyczy to też kwalifikowanych pracowników z bronią palną, a co za tym idzie obiektów obowiązkowej ochrony wpisanych na listę Wojewody. Kolejne kryterium to brak życia prywatnego, przeciętny pracownik ochrony spędza w pracy 200-300h w miesiącu, a znane są przypadki osób pracujących blisko 400h w miesiącu, co w przeliczeniu na etat (średnio 168h) daje to 1,78 etatu, co w przypadku umowy o pracę jest niedopuszczalne z taką liczbą godzin nadliczbowych.

Wydajność pracownika

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wydajny pracownik to pozytywne efekty pracy. Nie da się ukryć, że wydajność to sprawa indywidualna i wpływają na nią różne czynniki zarówno te wewnętrzne w postaci temperamentu, predyspozycji do wykonywanej pracy, sposobu pracy, jak również te zewnętrzne jak np. motywacja. Co negatywnie wpływa na naszą wydajność?
Po pierwsze zmęczenie
Pracownik ochrony często pracuje po 12 a nawet 24 godziny na dobę. Jak w takim przypadku mówić o wydajności… Dwie pół godzinne przerwy to niewiele, patrząc na obowiązki, stres i ponoszoną odpowiedzialność. Taki pracownik nie jest w stanie logicznie myśleć, szybko podejmować trafne decyzje, nie mówiąc już o ewentualnym użyciu broni palnej.
Rutyna
Na to w naszym zawodzie mamy niewielki wpływ, zwłaszcza wśród pracowników monitoringu. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora powoduje, że szybko tracimy czujność, a co za tym idzie spada bezpieczeństwo chronionego mienia i osób w nim przebywających.
Niewłaściwy rozkład pracy
Wiele agencji ochrony za zgodą swoich kontrahentów ogranicza ilość pracowników na danym obiekcie. Jednocześnie przenosząc ich obowiązki na pracujących. I znów przykład operatora CCTV, a mianowicie, co może zauważyć operator jeśli ma przed sobą 5 monitorów, na każdym z nich 4 kamery. Jak ma wychwycić zagrożenie? Jego uwaga nie jest skupiona, wzrok rozproszony. Nie mówiąc już że często na obiektach kamer jest dużo za dużo, a operatorów zbyt mało.

Pracownik


No dobrze, to co w takim razie może zrobić pracownik, aby mógł powiedzieć o sobie „tak, jestem dobrym pracownikiem ochrony”.
Przede wszystkim kwalifikacje
Po deregulacji zawodu pracownika ochrony o zdobycie zaświadczenia Kwalifikowanego Pracownika Ochrony nie jest trudno, wystarczy ukończyć kurs. Wiadomo jak to z kursami bywa, przeprowadzają je prywatne firmy nastawione na zysk, a co za tym idzie często zdarza się, że taki kurs nie jest rzetelny. Znam przypadki, kiedy osoby ani razu nie pojawiały się na kursie, a zaświadczenie zdobywały. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią placówkę szkoleniową, najlepiej tą z akredytacją Ministerstwa Edukacji.
Uprawnienia
Sam wpis na listę nie jest wyczynem, warto uzyskać też pozwolenie na pracę z bronią palną. Tu już jest nieco trudniej, bo oprócz zdobycia zaświadczenia o odbyty kursie należy też zdać egzamin przeprowadzany przez Policję.
Kursy i szkolenia
Nie wystarczy raz zaliczyć ogólnego kursu, należy regularnie się doszkalać i zdobywać nową wiedzę. Zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Mogą to być kursy z zakresu samoobrony, posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego, jak również związane np. z pierwszą pomocą.
Samoświadomość
Jest to niezmiernie ważne, czy ktoś z pracowników, którzy poświęcają swój czas i pieniądze, aby się kształcić, będą chcieli pracować za kilka złotych po kilkaset godzin w miesiącu? Zdaję sobie sprawę, z tego że branża jest specyficzna, ale są wśród nas osoby, które chcą to zmienić, które liczą na poprawę w zawodzie pracownika ochrony. Gdyby każdy z naprawdę dobrych pracowników ochrony nie zgadzałby się na pracę w takich warunkach, pracodawcy jak i ich kontrahenci nie mieliby wyjścia, chcąc rozwijać swoje firmy musieliby poprawić jakość pracy.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #1 irek 2016-02-19 18:09
:sigh: interwencja wroclaw to to samo co opisujesz
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Klaudia Janicka

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • Amber 23.01.2018 18:02
  I have noticed you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn extra cash every ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 20.01.2018 15:41
  Może artykuł na tym blogu ? Subiektywnie i bez stresu :-) myślę, że blogowy wódz będzie na tak ? Może ...

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł 20.01.2018 02:17
  2/2 Jeśli chodzi o to co zdałem to jest to wymagany egzamin gdy chce sie pracować m.in.w dyskotece, jako ...

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł 20.01.2018 02:15
  Trudno mi o porównanie bo nigdy nie pracowałem w tej branży, więc nie chcę robić tego na podstawie ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 14.01.2018 22:05
  Paweł masz możliwość porównania naszej branży ale tak bez naszego polskiego narzekania ? To co zdałeś ...

  Czytaj więcej...