dlonie2
 
W związku z gorącym tematem protestu ochroniarzy w KGHM, otrzymałem dziś pretensjonalnego maila z pytaniem, jak PSPO może takim protestującym pracownikom ochrony pomóc i dlaczego tego nie robi. Troszeczkę w innym tonie były to słowa, ale chodziło o to. Odpowiem publicznie, niech dotrze do wszystkich zainteresowanych.
 

O co poszło

Kilka słów wyjaśnienia odnośnie samego aktualnego protestu w KGHM. Otóż według mojej wiedzy rozchodzi się o to, że po rozstrzygnięciu kolejnego przetargu na ochronę, weszła nowa firma i zaoferowała ludziom jakieś śmieszne stawki i dziwne niejasne umowy. Mogę się tylko domyślać, co w nich było, ale nie jest to temat tego artykułu. Część pracowników nie przyjęła tych warunków i zaprotestowała przeciwko nim domagając się lepszych warunków.
Czyli standard. Sytuacja jakich wiele już było i zapewne jeszcze wiele będzie. Bo taka jest specyfika tej branży, a szczególnie ochrony dużych obiektów, gdzie każdy kolejny przetarg wygrywa ten, kto zaoferuje mniej.
Według najnowszej mojej wiedzy (z trzeciej i czwartej ręki, więc nie zarzucajcie mi nieznajomości tematu) większość z protestujących podpisała już nowe umowy z nową firmą i temat się właściwie zamyka.
Czyli również standard. Pokrzyczeli, ponarzekali, ale dzieciom jeść trzeba dać, więc do roboty.
 

Odpowiedź na pytania 

No więc teraz odpowiadam na zadane pytania. Jak PSPO może takim ludziom w takiej sytuacji pomóc? Otóż jeśli sami zainteresowani takiej pomocy nie chcą, to PSPO niewiele może. W obecnych warunkach może jedynie ten protest nagłośnić. I to jest robione – kłaniam się Pawłowi Bilko.
Gdyby natomiast zainteresowani chcieli pomocy PSPO, to zapewne by się o nią zwrócili. Ale i to w obecnych warunkach niewiele więcej by dało, bo poza nagłośnieniem sprawy również możliwości PSPO aktualnie są niewielkie.
Znacznie większe możliwości PSPO miałoby gdyby zainteresowani zawczasu przewidzieli taką ewentualność i potrzebę pomocy ze strony PSPO. Tak naprawdę tych zainteresowanych jest więcej, niż obsada ochrony KGHM (nawet nie wiem jaka), bo na każdym większym obiekcie do czegoś takiego może dojść i bardzo możliwe, że dojdzie. Gdyby taka ilość ludzi, czyli lekko licząc kilka/naście tysięcy przewidziała, że może znaleźć się w podobnej sytuacji i może potrzebować pomocy PSPO, to prawdopodobnie te osoby by się do PSPO przyłączyły. A wówczas Stowarzyszenie liczące kilka/naście tysięcy osób miałoby zasoby zarówno osobowe, jak i finansowe, aby udzielić konkretnej pomocy konkretnym osobom w konkretnej sytuacji. Pierwszym z brzegu rozwiązaniem byłoby utworzenie funduszu na wzór funduszu strajkowego występującego w związkach zawodowych. Polegałoby to +/- na tym, że osoba (członek PSPO) w sytuacji, kiedy musi walczyć o godne warunki pracy nie podejmując pracy, miałaby możliwość wykonywać za wynagrodzeniem prace interwencyjne w PSPO (a w PSPO jest co robić), dzięki czemu przetrwałaby czas potrzebny aby zmusić potencjalnego pracodawcę do ustępstw. Gdyby członkowie PSPO stanowili większość obsady i firma nie znalazłaby ludzi do obsady obiektu, byłaby zmuszona albo do dokładania do interesu, albo do rezygnacji z obiektu. Następny oferent przy przetargu wiedziałby, że taka możliwość istnieje i nie startowałby ze stawką poniżej ludzkiej godności. Pracownicy natomiast mogliby sobie pozwolić na kilkutygodniowy przestój, bo mieliby zapewnione tymczasowe zajęcie w PSPO za wynagrodzeniem w zamian za niepodjęcie pracy na nieludzkich warunkach. Takie byłyby możliwości.
 

Byłyby, a nie są

Jest jednak jeden problem. Otóż zainteresowani musieliby zawczasu przewidzieć taki problem i chcieć mieć możliwość jego rozwiązania. A z tym już nie jest najlepiej. Jak jest? Odpowiedzią jest liczba ochroniarzy zrzeszonych chociażby w PSPO.
Za to internetowych krzykaczy zatroskanych o los tych biedaków i wymagających od członków PSPO bliżej nieokreślonej pomocy dla nich nie brakuje. Kto ma uszy niechaj słucha.
 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #11 Tomasz.Pienkowski 2015-12-06 09:53
Cytuję ochrona kghm:
na przyszłość człowiek będzie wiedział gdzie uderzyć w tym roku to juz 3 przetarg na ochronę kghm ktoremu to wszystko jedno co dzieje się z pracownikami ochrony

Trochę nie tędy droga. Rzecz nie polega na tym, aby na przyszłość wiedzieć, gdzie uderzyć po pomoc, bo z takiego podejścia wychodzą właśnie takie kwiatki, jak powyżej. Możliwości pomocy w takiej sytuacji są znikome. To nie tak. Albo działamy razem i nawzajem sobie pomagamy, kiedy ktoś z nas tej pomocy potrzebuje, albo nie działamy wcale i nie liczymy na czyjąś pomoc kiedy jest nam ona potrzebna. I nie narzekamy, że branża niezintegrowana, niesolidarna itd.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 ochrona kghm 2015-12-05 21:23
Z resztą nie ma już co płakać nad rozlanym mlekiem ludzie się poddali, zostali zastraszeni że ich nie przyjmą co i tak też się stało ok 20osób zostało pozbawionych pracy część sama zrezygnowała a części odmówiono współpracy :sigh: na przyszłość człowiek będzie wiedział gdzie uderzyć w tym roku to juz 3 przetarg na ochronę kghm ktoremu to wszystko jedno co dzieje się z pracownikami ochrony
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #9 ochrona kghm 2015-12-05 21:17
Czlowieku czytaj Damian napisal że proponował pomoc ,ale jie zostalo to nagłośnienie między pozostałych strajkujących może osoba ktora o tym wiedziała ukryła ten fakt, to opisuję że pierwszy raz słyszę, a po za tym nie wiedzieliśmy o takim stowarzyszeniu właśnie czytanie bez zrozumienia wywołuje takie sytuacje
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #8 Jacek 2015-12-05 19:57
Do "Ochrona KGHM". Czegoś tutaj nie rozumiem?! Jeśli Ja potrzebuję pomocy (bez znaczenia kim jestem) to Ja (jako oczekujący pomocy) szukam tej pomocy. Czy może ktoś (czyli jednostka mogąca udzielić tej pomocy) ma być wróżką i mnie znaleźć?!
Jak to jest?

Panowie i Panie z KGHM zanim rozpoczęliście protest trzeba było zgłosić się tu i ówdzie o pomoc. Ludzie np. w PSPO to nie wróżki :) skąd mieli wiedzieć o proteście?

Jak protest jest rozpoczął to było za późno.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #7 ochrona kghm 2015-12-05 19:06
Nic mi na ten temat nie wiadomo by ktos proponował pomoc a byc moze zostala ona zaoferowana komus kto widicznie nie mial zamiaru tą pomoc otrzymac, a nawet zaszkodzić pozostałym protestujacym
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #6 Damian 2015-12-05 17:13
Witam. Ja również zwróciłem sie do protestujacych pracowników ochrony z propozycja pomocy. Jako partia polityczna Razem, mamy niezły kontakt z mediami i moglibyśmy pomóc nagłośnić ten protest. Mogli bysmy również pomóc przy organizacji kolenego protestu.jednak nikt nie odpowiedział na nasza propozycję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #5 ochrona kghm 2015-12-05 16:05
zapewne może nie nie chcieli ale,nie wiedzilie o tym,że takie Stowarzyszenie istnieje inaczej może i ten strajk potoczył by się inaczej mając wsparcie ze strony zawodówców, którzy wsparli by tych słabszych psychicznie jakoś podbudowali swoją osobą
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #4 Jacek 2015-12-05 13:36
Ale przecież Tomasz Pieńkowski jasno stwierdził WYŻEJ WYMIENIENI PRACOWNICY OCHRONY ORAZ CAŁA RZESZA INNYCH !!!NIE CHCE POMOCY PSPO!!! Więc o co ten płacz Panowie? Jak na razie to chętnych aby otrzymać pomoc od PSPO jest około 40 osób - ilość członków PSPO
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #3 Rafał 1 2015-12-05 12:53
My z tej "ubeckiej" firmy też chętnie się przyłączymy do takiego strajku
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #2 Rafał 2015-12-05 08:22
a może by się tak w końcu zjednoczyć i wyjść w kilka set tysięcy ludzi na ulice i to najlepiej w normalnym dzień roboczy. a w tedy zobaczą jak przez "zwykłych cieci" nie ma kto otworzyć: banku, galeria czy zwykłej biedronki. co by się wtedy działo panowie i panie? niby nikomu nie potrzebna ochrona a uzależnione są na ten moment od niej wszystkie strategiczne obiekty: jw, banki, sądy, poczty itd. kto kowalskiemu kasę włoży do bankomatu jeżeli ochrona bedzie strajkowac krasnoludki chyba nie dadzą radę uzupełnić raczej wszytkich bankomatów. wiec może czas się szanować i uzmysłowić prawdziwą wartość pracowników ochrony wiadome jest ze sam jeszcze nikt nie wygrał
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 andrzej 2015-12-05 02:25
Na lotnisku Okęcie zrobili to samo i wynajęli taniego prywaciarza ubecką firmę Konsalnet
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Pieńkowski

Więcej artykułów tego autora

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • Zdenek Smetana 25.04.2018 07:23
  Nie. Nie ważne gdzie robiłeś kwity na Jamesa Bonda.

  Czytaj więcej...

   
 • Maurycy 24.04.2018 22:07
  Czy posiadając tytuł technika ochrony fizycznej, jestem zwolniony z odbycia tego kursu?

  Czytaj więcej...

   
 • Hans 24.04.2018 09:32
  No trudno zrobię ten kurs, ale za 5 lat to mam to już w CH. nie będę robił kursu

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 23.04.2018 16:49
  To nie wstyd mówić o prawdzie.Tylko u nas kryjemy się z tymi brakami i jesteśmy niby robocopami ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 23.04.2018 16:41
  Nawet jak znajdę,to i tak za 5 lat nowe dokształcenie.Ja to rozumiem,te rozterki i złość,sam tak czuję ...

  Czytaj więcej...