pomoc5Kiedy serce odmawia posłuszeństwa, zaczynają się poważne problemy zdrowotne. Czego nie lubi serce? Sprawdź zanim będzie za późno.

Serce jak dzwon

Waży niespełna pół kilograma i jest wielkości zaciśniętej pięści. Mieści się w klatce piersiowej, pracuje bez przerwy, uderza przeciętnie 70 razy na minutę i przez całe życie przepompowuje nawet 200 milionów litrów krwi. Mowa o sercu, które jest w dzisiejszych czasach kluczem do zdrowia i dobrej formy. Serce jest organem, który nie ma chwili wytchnienia. Krew dociera do niego poprzez tętnice wieńcowe, następnie wpada do prawego przedsionka i prawej komory, po czym płynie do płuc. Dobrze natleniona krew wraca do serca, tym razem do lewej komory, żeby przez aortę przedostać się do całego ciała. Wszystkie tkanki naszego organizmu potrzebują do życia tlenu i substancji odżywczych. W codziennym życiu nie zastanawiamy się nad funkcjonowaniem naszego organizmu. Dzieje się to automatycznie i nie musimy o to zabiegać. Jednak często nie doceniamy wysiłku, jaki wykonuje codziennie nasze serce i poprzez złe nawyki żywieniowe, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, zwyczajnie niszczymy swoje własne zdrowie. Od kondycji serca zależy kondycja całego organizmu, dlatego warto wiedzieć jak o nie dbać.

CUKIER

W nadmiernych ilościach cukier szkodzi każdemu i jest cichym sprawcą wielu problemów zdrowotnych. Lepiej czytać uważnie etykiety produktów spożywczych, aby unikać jego nadmiaru. Szczególnie słodkie gazowane napoje energetyczne mogą powodować nagły wzrost ciśnienia.

SÓL

Według zaleceń żywieniowych lepiej nie przekraczać dziennej porcji o wielkości 5g, czyli około 1 łyżeczki soli na dobę. Prawda jest taka, że przeciętnie zjadamy jej 3 razy więcej. Należy zwracać uwagę również na to, że sól jest obecna także w wędlinach, serach, chlebie czy przetworzonych produktach. Zamiast soli lepiej używać ziół – świetnie sprawdzą się świeże bądź suszone liście bazylii, rozmarynu, tymianku i oregano.
TŁUSZCZ
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem prawidłowej diety, jednak nie każdy. Sercu nie służą tłuszcze nasycone, czyli głównie te pochodzenia zwierzęcego. Zaleca się zmniejszenie ilości produktów zwierzęcych na rzecz tłuszczy roślinnych (np. oliwa) oraz tłustych ryb i owoców morza zawierających kwasy omega-3. Warto zrezygnować z margaryn, zawierających niezdrowe tłuszcze typu trans.

NADWAGA

Nadprogramowe kilogramy, zwłaszcza te odłożone w okolicy pasa (otyłość brzuszna) są szczególnie niebezpieczne dla serca. Lepiej wyrzec się diety składającej się z produktów typu „fast food”, czerwonego mięsa, pokarmów mącznych i tłustego nabiału (np. serki topione). W walce z otyłością niezwykle ważny jest wysiłek fizyczny. Aktywność ruchowa obniża ciśnienie i cholesterol całkowity, poprawia wydajność i przepływ krwi, a także pozytywnie wpływa na psychikę i jakość życia. Systematycznie wykonywany  wysiłek zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej, a także poprawia ilość masy mięśniowej.

STRES

Powoduje zwiększenie poziomu adrenaliny i kortyzolu, hormonów przyspieszających oddech, puls i podnoszących ciśnienie. Stres może spowodować nagły skurcz tętnic i sklejanie się płytek krwi, co może doprowadzić do powstania skrzepu blokującego naczynia wieńcowe lub do udaru mózgu.

PALENIE

Substancje zawarte w papierosach zwężają naczynia krwionośne, co w perspektywie lat prowadzi do miażdżycy, której efektem nierzadko jest zawał serca. Nikotyna podnosi tętno i ciśnienie, zarówno u osób które palą, jak i u biernych palaczy (przebywających obok palacza, wdychających dym tytoniowy).

PRÓCHNICA i KAMIEŃ NAZĘBNY

Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki. Bakterie z chorych zębów mogą poprzez krwiobieg dostać się w obręb serca. Jeśli tam osiądą mogą spowodować niebezpieczny dla zdrowia i życia stan zapalny - mogą spowodować zapalenie wsierdzia, uszkodzenie zastawek, a także, jak wskazują najnowsze badania, przyczyniać się do rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

ZDROWA KONTROLA

Zdecydowana większość z nas stroni od wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i do lekarza wybiera się tylko wtedy, gdy ma ku temu jakiś poważny powód. Jednak jest to niewątpliwie błąd. Wiele chorób rozwija się powoli, nie dając na początku żadnych sygnałów i zdarza się, że do lekarza zgłaszamy się dopiero, gdy pojawia się ból, czy też inne dolegliwości, niepozwalające na normalne funkcjonowanie. Niestety, wtedy często leczenie nie jest już tak skuteczne, jak mogłoby być w początkowej fazie choroby. Nikt nie lubi być kontrolowany i ta niechęć bardzo często przekłada się na kontrolę zdrowia. Badania kontrolnie nie należą do największych przyjemności – wiążą się z poranną wizytą na czczo w przychodni, ukłuciem igłą i pobraniem krwi, dlatego sporo osób – często panów – woli odkładać je na później. Niektórzy pacjenci, szczególnie w starszym wieku twierdzą, że lepiej nie wiedzieć, bo jak okaże się że są chorzy, to będą musieli się leczyć. Powinniśmy jednak pamiętać, że zdecydowanie lepiej zapobiegać chorobom i leczyć je w początkowej fazie, niż „obudzić się” w zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium choroby. Rozpoznania wielu chorób dokonuje się właśnie dzięki badaniom kontrolnym, a bez nich można żyć (np. w przypadku cukrzycy) w niewiedzy.

BEZPŁATNE BADANIA KONTROLNE W SYNEXUS

Centrum Medyczne Synexus prowadzi obecnie akcję promocji zdrowia i oferuje osobom po zawale serca, udarze mózgu, operacji na naczyniach (stenty, by-passy), a także osobom szczególnie narażonym na wystąpienie chorób układu krążenia – kobiet powyżej 60 roku życia i  mężczyzn powyżej 50 roku życia z nadwagą, palących papierosy lub z chorobami sercowo-naczyniowymi w rodzinie pakiet bezpłatnych badań kontrolnych. W skład takiego pakietu badań wchodzą badania laboratoryjne: lipidogram, morfologia, kreatynina, glukoza i dodatkowo densytometria - badanie gęstości kości, pozwalające na ocenę ryzyka wystąpienia osteoporozy. Aby skorzystać z oferty należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 22 203 03 00, wybierając dogodny dla siebie termin i godzinę badania lub zarejestrować się poprzez formularz internetowy: https://www.przychodniasynexus.pl/zapisz-sie-na-bezplatne-badanie-kontrolne.Badania są bezpłatne, wszyscy pacjenci otrzymują wyniki badań.

 

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-1 #6 Hubert Kwintal 2016-03-25 06:59
@Jozin z Bazin
Wiesz, ja uczynny chłopak jestem. Po prostu lubię pomagać ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #5 Jozin z Bazin 2016-03-25 04:30
Ok. Każdy musi kiedyś umrzeć i na coś umrzeć. Ale to nie powód, aby nie dbać o siebie. Wiadomo, że na każdego czeka śmierć, ale nadużywając tłuszczu, soli (z cukrem to chyba przesada), alkoholu, tytoniu, i unikając ruchu niepotrzebnie jej pomagamy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 Zdzisław 2016-03-22 15:12
Serce nie lubi: "cukru, soli, nadwagi, stresu, otyłości itd. A prawda jest taka, że ludzie na diecie dr. od Kwaśniewskiego lat zajadają się tłustymi potrawami i żyją tak długo jak wegetarianie. Od czasu do czasu dowiadujemy się o śmierci sportowców zdrowo się odżywiających... Możesz nie słodzić nie solić nie jeść tłusto nie palić, a i tak w mieście wdychając spaliny zapewniasz sobie skrócone życie! ... I nawet najzdrowszy musi kiedyś umrzeć. Miałem znajomego emeryta sportowca... Bił rekordy w jeździe rowerem na Czantorię / Beskid Śląski/ po roku go spotykam a on ledwo nogami powłóczył; pytam co się stało... Problem z sercem, z płucami...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 Roblip 2016-03-17 08:15
Ciężko jest pozbyć się otyłości brzusznej walczę z tym od 30 lat ;-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Zdenek Smetana 2016-03-12 09:21
Cytuję ANDRZEJ:
WSZYSTKO POZOSTAŁE JEST WAŻNE .........ALE NAJWAŻNIEJSZY JEST ....STRES......A RACZEJ JEGO BRAK.I POZBYCIE SIE JEGO......RESZTA TO DODATEK

Co racja to racja. Musi być równowaga w przyrodzie - czas na odpoczynek i czas na relaks.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #1 ANDRZEJ 2016-03-11 22:00
WSZYSTKO POZOSTAŁE JEST WAŻNE .........ALE NAJWAŻNIEJSZY JEST ....STRES......A RACZEJ JEGO BRAK.I POZBYCIE SIE JEGO......RESZTA TO DODATEK
Cytować | Zgłoś administratorowi

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...