security16Pracownicy wewnętrznych służb ochrony ze względu na umundurowanie często utożsamiani są z jakąś formacją mundurową, nie jest to porównanie właściwe, więc czym tak na prawdę jest wewnętrzna służba ochrony?

W rzeczywistości są to pracownicy ochrony danej instytucji zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a nie jak w przypadku np. funkcjonariuszy Policji na podstawie mianowania. Często natomiast jest tak, że pracownicy wewnętrznych służb ochrony korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, jeżeli pracują na obszarze lub w obiekcie podlegającym obowiązkowej ochronie (np. Metro Warszawskie, lotniska, jednostki wojskowe).

Przykłady wewnętrznych służby ochrony

1. Służba Ochrony Metra (Metro Warszawskie),
2. Straż Ochrony Lotniska (porty lotnicze),
3. Straż Bankowa (Narodowy Bank Polski),
4. Straż Portowa (porty wodne),
5. Straż Uniwersytecka (uniwersytety),
6. Straż Akademicka (szkoły wyższe),
7. Straż Zamkowa (Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie),
8. Straż Muzealna (muzea państwowe),
9. Służba Ochrony Biblioteki Narodowej,
10. Służba Ochrony Gmachu Najwyższej Izby Kontroli (NIK),
11. Służba Ochrony Instytutu Pamięci Narodowej (IPN),
12. Oddział Wart Cywilnych (OWC),
13. Straż TVN.

Wewnętrzne Służby Ochrony

Wewnętrzne Służby Ochrony to uzbrojone i umundurowane zespoły pracowników, przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane do ich ochrony.  
Umundurowane nie do końca oznacza, że ubiorem wewnętrznych służb ochrony jest mundur, w tym przypadku określenie to odnosi się do jednolitego ubioru, wyglądu pracowników i jest to, nie więcej jak po prostu, zwykły ubiór roboczy.
Idąc dalej użytymi w ustawie określeniami, wewnętrzne służby ochrony to nic innego jak specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne czyli SUFO.
Specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne – wewnętrzne służby ochrony oraz przedsiębiorcy, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, posiadający pozwolenie na broń na okaziciela, wydane na podstawie odrębnych przepisów. Krótko mówiąc SUFO, WSO, są to kwalifikowani pracownicy ochrony z legitymacją osoby dopuszczonej do posiadania broni.

Jakie są różnice

Więc jakie są różnice między  pracownikami ochrony zatrudnionymi w wewnętrznych służbach ochrony a pracownikami ochrony zatrudnionymi u przedsiębiorcy? Właściwie niewielkie są to: umowa o pracę ale są przedsiębiorcy, którzy też tak zatrudniają, dodatek stażowy do pensji podstawowej, dodatek za godziny nocne, w niektórych WSO wyższe zarobki (np. straż bankowa) i trzynasta pensja (dodatki nie świadczą o tym, że pensja w  WSO jest wyższa gdyż są  to elementy wchodzące w skład najniższej krajowej więc podstawa wtedy jest niższa). Innych różnic nie widzę. A czy wy dostrzegacie jeszcze jakieś?

Na zakończenie

Nawiązując jeszcze do artykułu Pawła Bilko i cytując – jaką pewność mogą mieć polskie firmy i instytucje, że pracownicy ochrony rekrutowani za wschodnią granicą nie będą parać się szpiegostwem przemysłowym lub zwykłym na rzecz mocodawców w swoich rodzimych krajach, nie mogę sobie wyobrazić, że pracownikami wewnętrznych służb ochrony, obiektów podlegającym obowiązkowej ochonie są właśnie takie osoby.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #11 Zdenek Smetana 2018-05-18 07:57
Cytuję Adam:
Tak tak, nasz zawód został doszczętnie zeszmacony i zniewożono godność osobistą pracowników ochrony. Teraz na dodatek wszystkie agencje ochrony będą musiały zmienić uniformy z czarnych na stalowe. Będziemy pośmiewiskiem na własnym podwórku. Wstyd!!! ,kto na to pozwala?!!!

Gdzie tak jest?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 Adam 2018-05-17 21:37
Tak tak, nasz zawód został doszczętnie zeszmacony i zniewożono godność osobistą pracowników ochrony. Teraz na dodatek wszystkie agencje ochrony będą musiały zmienić uniformy z czarnych na stalowe. Będziemy pośmiewiskiem na własnym podwórku. Wstyd!!! ,kto na to pozwala?!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #9 zbój 2017-11-07 10:08
Cytuję WSO:
Nie porównujcie WSO do sufo :D sufo to bagno i kilometr mułu... WSO to praca w zazwyczaj budżetówce,sufo to wyzysk bez socjalu i innych tego typu rzeczy na rzecz prywaciarza który jak będzie chciał to nawet nie da Ci gaci i butów do roboty... :D

Wielu z WSO przychodzi pracować do SUFO u tego złego i brzydkiego prywaciarza. WSO państwowe lub prywatne, to nie tylko mleko i miód jak wiedzą zainteresowani. Ochrona - zwykła kalkulacja finansowa ograniczona przepisami prawa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #8 WSO 2017-11-06 15:27
Nie porównujcie WSO do sufo :D sufo to bagno i kilometr mułu... WSO to praca w zazwyczaj budżetówce,sufo to wyzysk bez socjalu i innych tego typu rzeczy na rzecz prywaciarza który jak będzie chciał to nawet nie da Ci gaci i butów do roboty... :D
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #7 Hubert Kwintal 2016-06-09 21:23
Na przykładach:
Koncesjonowana firma - Solid, Juventus, Impel itp.
Mają koncesje i ochraniają każdego, kto chce im płacić.
WSO - Oddziały Wart Cywilnych. Zatrudnieni są bezpośrednio przez jednostki wojskowe i świadczą usługi wyłacznie dla tych jednostek.
System mieszany - Centrum Usług Koncesjonowanych Poczty Polskiej. To jest właściwie WSO, powołana przez Pocztę i pracujące dla Poczty. Ale mają koncesję, jak firma prywatna i dlatego mogą świadczyć usługi (głownie konwojowe) dla podmiotów innych niż Poczta Polska.
W praktycznym działaniu każde WSO jest Specjalistyczną Uzbrojoną Formacją Ochronną.
Ale nie każde SUFO jest Wewnętrzną Służbą Ochrony.

Prościej już się nie da ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #6 Hubert Kwintal 2016-06-09 21:21
Różnica jest taka, że WSO powołuje przedsiębiorca. Płaci ZUS i inne składki, pisze plan ochrony (w każdym razie to on wyznacza osobę która go napisze) i zajmuje się wszystkim co tej ochrony dotyczy. Natomiast koncesjonowana firma dostaje zlecenie na ochronę obiektu i wynagrodzenie za to zlecenie. A cała reszta zmartwień przechodzi z kierownika jednostki, na szefa firmy ochroniarskiej.
To raz. Dwa - WSO świadczy usługę dla określonego obiektu, czy grupy obiektów. Koncesjonowana firma może świadczyć usługi dla każdego, kto chce zapłacić. WSO może rozszerzyć działalność, jeśli też otrzyma koncesję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #5 ANIA 2016-06-09 12:07
Zgodnie z ustawą SUFO (Specjalistycznie Uzbrojone Formacje Ochronne) to wewnętrzne służby ochrony i przedsiębiorcy, którzy posiadają koncesję na prowadzenie działalności w zakresie usług ochrony osób i mienia. Na czym więc polega róznica między wewnętrznymi służbami ochrony, a przedsiębiorcami posiadającymi koncesję?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #4 robert 2016-03-19 14:27
różnica między agencją ochrony a wso to jak dzień i noc
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 Tomasz Kruszelnicki 2015-10-31 17:07
Jak widać różnic wydawałoby się wiele, ale jak zauważyłeś nie mają one odzwierciedlenie w wysokości wypłaty. Pomimo tylu dodatków w WSO wypłata wychodzi mniejsza niż mają niektórzy u prywaciarzy. Jeszcze jacek placek jakbyś napisał gdzie mają płacone szkodliwe, byłbym wdzięczny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #2 jacek placek 2015-10-31 12:10
Jak napisano wyżej:stażowe,,trzynastka,począwszy od 15 lat -jubilatka,co pięć lat,szkodliwe co niektórzy,bony świąteczne, nadgodziny, dodatek za prace w święta,umundurowanie,godne warunki socjalne , zupka z wkładką:) czasem jakaś kaska na dni branżowe czy wyrównania,nawet urlop nagrodowy,nie mówiąc na końcu że jeszcze medal możesz dostać,
Oczywiście pensje nie powalają na kolana-ale mowa była o różnicach więc je podaje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #1 Hubert Kwintal 2015-10-28 23:29
Różnice są i to dość wyraźne. Pierwsza i najważniejsza jest taka, że wszystko, co dotyczy pracy WSO jest dość dobrze opisane w ustawie i rozporządzeniach. Umundurowanie (są nawet specjalne tabele), wyposażenie, warunki socjalne itp.
U prywaciarza zdarzało mi się przychodzić na służbę w prywatnych portkach, bo służbowych nie dostałem.
Druga rzecz, że pracownik WSO pracuje, na ogół na jednym obiekcie. Rzadko się zdarza, że pod tę samą jednostkę podpada wiele obiektów.
Życie pracownika SUFO to jedna, wielka niespodzianka. Dziś pracuje tu, jutro może gdzieś indziej, a wszystko w ramach jednej firmy. Wymieniamy jeszcze?
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...