security18
 
Obserwuję od jakiegoś czasu debatę publiczną na temat organizacji bezpieczeństwa u naszych zachodnich sąsiadów, a w szczególności udziału w niej prywatnych firm ochrony.
 
Nie wszystkim wiadomo, że w Niemczech do dziś nie ma odpowiednika polskiej ustawy o ochronie osób i mienia dającego ochroniarzom stosowne uprawnienia i obowiązki. Ochroniarz w Niemczech jest tzw przedłużeniem ramienia zarządcy chronionego obiektu i korzysta wyłącznie z uprawnień, jakie ma ów zarządca oraz uprawnień, które posiada każdy człowiek (jak np. prawo do obrony koniecznej, do ujęcia obywatelskiego itp.) Nie ma natomiast uprawnień, które to Niemcy nazywają „policyjnymi”, jak np. do legitymowania, przetwarzania danych, czy też do użycia broni. Wyjątkiem są obszary i obiekty, na których szczególne przepisy określają sposób ich zabezpieczenia i przewidują właśnie określone uprawnienia dla służb ochrony.
Z drugiej zaś strony ochrona prywatna nie jest tak powszechna, jak w Polsce. Zasadniczo w ogóle jest mniej służb bezpieczeństwa. Tym, czym w Polsce zajmują się np. Straż Gminna (Miejska), Straż Leśna, Straż Graniczna itp., w Niemczech zajmują się odpowiednie komórki organizacyjne Policji. Policja ochrania także budynki rządowe, sądy, urzędy itp. obiekty, a jedynie w niewielkim stopniu wspierana jest w tym przez firmy ochrony. Do niedawna taki stan rzeczy uważano za właściwy. Był konkretny organ odpowiadający za bezpieczeństwo, samodzielny i mogący skierować siły i środki niezbędne do realizacji określonego celu nie oglądając się na ograniczenia ustawowe, czy też oczekiwania (w tym finansowe) zarządcy obiektu. Jednak od kilku lat zaczęto dostrzegać problem, że to trochę za dużo kosztuje. Oczywiście różnice kosztów między etatem policjanta, a etatem ochroniarza nie są tak wielkie, jak w Polsce (niemieccy policjanci nie odchodzą na emeryturę po 15 latach pracy i nie mają wielu innych przywilejów, a ochroniarze nie pracują na śmieciówkach za połowę płacy minimalnej), ale np. samorządy nie chcą płacić za wyszkolonego w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej policjanta (z odpowiednim do kwalifikacji uposażeniem) zaangażowanego do ochrony np. muzeum. Tym bardziej, że nie ma nad nim praktycznie żadnej kontroli, gdyż Policja ma swoich zwierzchników i tylko im podlega. A oczywiście Policja nie pracuje za darmo. Dlatego też dostrzeżono potrzebę reorganizacji systemu bezpieczeństwa z włączeniem weń prywatnych podmiotów świadczących usługi ochrony. Reorganizacji ulega też od kilku lat sama Policja i np. zlikwidowano w ostatnich latach wiele jednostek zlokalizowanych w małych miejscowościach, a na ich miejsce władze tych miejscowości wynajęły do pilnowania porządku prywatne firmy ochroniarskie, aby wypełnić powstałą lukę. A ponieważ nie ma na to stosownych regulacji prawnych, możliwości działania tych firm są bardzo ograniczone. Stąd też właśnie debatuje się nad utworzeniem systemowego rozwiązania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa z udziałem prywatnych podmiotów i z przyznaniem im stosownych środków do realizacji zadania.
Niestety prywatny sektor bezpieczeństwa w ostatnim czasie nie cieszy się dobrą sławą po wykazaniu w zeszłym roku rażących uchybień w kontroli bezpieczeństwa na lotniskach (tak, tam również prywatne firmy prowadzą kontrolę, chociaż pod ścisłym nadzorem Policji), a także po ujawnionych w ostatnich miesiącach „nieprofesjonalnych” (to najdelikatniejsze określenie, bo chodzi głównie o stosowanie przemocy) działań w ośrodkach dla azylantów. Tak więc debata publiczna nasycona jest emocjami i obawami o niepożądane skutki wprowadzenia prywatnych firm w system bezpieczeństwa. Ale z uwagi na brak alternatywy, debata trwa. I rozważa się coraz szersze zastosowanie prywatnych firm ochrony włączonych do systemu bezpieczeństwa publicznego. Co z tej debaty wyniknie, nie wiadomo, ale dobrze, że ona jest i na razie zmierza w dobrym kierunku. Polecam do przeczytania ten artykuł. Oczywiście jest on napisany po niemiecku, ale można sobie przetłumaczyć za pomocą internetowego tłumacza. Autor pisze w nim o planach wykorzystania ochroniarzy do "lekkich" zadań policyjnych.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-1 #18 wmimm 2017-02-23 23:39
Panie Tomaszu, nieścisłości w pana krótkiej informacji o pracy w Niemczech i strukturach organizacyjnych policji,ochrony czy innych służb jest delikatnie mówiąc dość dużo. Przykład chociażby instytucja "Knöllchentante" jak to potocznie nazywają Niemcy czyli parkingowi, którzy bezpośrednio w strukturze administracyjnej podlegają KVÜ a ta z kolei gminie, a ta z kolei miastu itd. Jak wspomniałem nieścisłości natury językowej jest wiele. Natomiast cieszę się, że temat zostało podjęty. W wolnym czasie spróbuje napisać zdecydowanie więcej, bo tak naprawdę to nie poruszyłem w tym wpisie w ogóle tematu ochrony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #17 Tomasz.Pienkowski 2017-02-21 14:02
Może inaczej. Z którego fragmentu artykułu można wywnioskować, że ochroniarza nie obowiązuje znajomość (potwierdzona egzaminem) par 34a Gewerbeordnung? Poproszę o konkretny cytat, z którego coś takiego wynika.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #16 Tomasz.Pienkowski 2017-02-21 13:51
Cytuję wmimm:
Panie Tomaszu, retoryka malkontenctwa nie przyniesie rozwiązania problemu. Konkrety?, proszę, : Obowiązujący zakres dla pracownika ochrony w Niemczech to Przeszkolenie wg par 34a z przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej w przedmiotowym zakresie, oraz świadectwo kwalifikacji ( egzamin ) , jak również stanowisko specjalisty ds. ochrony, które uzyskuje się w wyniku ukończenia 3 letniej szkoły w tym zawiera się również 2 lata praktyki w zawodzie.

Retoryka malkontenctwa? Dopiero w powyższym cytacie jest jakiś konkret. Tylko że ... zupełnie nie przeczący temu, co zostało zawarte w artykule. Sugerując, że napisałem coś źle, należałoby wskazać, co napisałem źle i jak jest w rzeczywistości. Dopóki tego nie widzę, nie mogę podjąć dyskusji. A na razie czytam tylko, że nie mam wiedzy, że się zagalopowałem, a kiedy pytam o konkrety, to w odpowiedzi dostaję "retoryka malkontenctwa".
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #15 wmimm 2017-02-20 15:11
Panie Tomaszu, retoryka malkontenctwa nie przyniesie rozwiązania problemu. Konkrety?, proszę, : Obowiązujący zakres dla pracownika ochrony w Niemczech to Przeszkolenie wg par 34a z przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej w przedmiotowym zakresie, oraz świadectwo kwalifikacji ( egzamin ) , jak również stanowisko specjalisty ds. ochrony, które uzyskuje się w wyniku ukończenia 3 letniej szkoły w tym zawiera się również 2 lata praktyki w zawodzie. To tak w skrócie na temat osadzenia zawodu pracownika ochrony w realiach niemieckich przepisów. Inaczej i zdecydowanie odmiennie wygląda to na terenie Wielkiej Brytanii, nie rozwijam tematu z uwagi na zawirowania polityczne ( Brexit ) , które mogą mieć teraz wpływ na proces kształcenia pracowników ochrony w tej UE ( jeszcze ) .
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #14 Tomasz.Pienkowski 2017-02-19 11:59
Cytuję wmimm:
Autor artykułu trochę się zagalopował z oceną sytuacji pracownika ochrony w Niemczech. Być może wynika to z niewiedzy, niewłaściwych źródeł, bądź też z niewłaściwego zrozumienia obowiązujących przepisów w Niemczech i trudnego języka. Dla jasności to nie piszę tutaj , aby krytykować tylko wywołać dyskusję, która mam nadzieję pomoże pracownikom ochrony w Polsce.

No i znów brak konkretów. Trudno jest z czymś takim dyskutować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #13 wmimm 2017-02-17 20:14
Autor artykułu trochę się zagalopował z oceną sytuacji pracownika ochrony w Niemczech. Być może wynika to z niewiedzy, niewłaściwych źródeł, bądź też z niewłaściwego zrozumienia obowiązujących przepisów w Niemczech i trudnego języka. Dla jasności to nie piszę tutaj , aby krytykować tylko wywołać dyskusję, która mam nadzieję pomoże pracownikom ochrony w Polsce.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #12 Paweł Bilko 2017-02-14 09:02
Normalny, piszesz z "bulem" po polsku, do tego próbujesz obrażać ochroniarzy i autorów tego bloga. Ciekawi mnie czy tak samo myślisz na co dzień jak piszesz tutaj.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #11 Normalny 2017-02-13 14:53
Cytat:

A może by tak coś na temat artykułu. Bo w tej sytuacji trudno się odnieść do zupełnie niejasnych zarzutów.
Kalifayem he he he.Bohaterzy he he nie bądź żałosny w NNiemczech ochroniarzy od Murzynów,Afgańczyków,Syryjczyków,chronią oni Niemcy markety lotniska itd.Wy powinniście chronić przed polskimi złodziejami a nie powtarzać peopagandowe brednie skrajnej prawicy bo dajecie się wykorzystywć jako pożyteczni idioci jako trybik w maszynie prawicowej propagandy przeciwko wszyatkim emigrantk.Jak wiadomo w ochronie jest wielu wielu prostych chłopów,prymitywnych,bezmyślnych których można kupić za grosze i wmówić że są bohatery
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 Mirek 2016-10-25 14:37
Info do Pana Pawła Mirek proszę o telefon +4915175523119
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #9 Mirek 2016-10-25 14:34
[quote name="pawel"]mam dwie firmy w Berlinie ich szukam polskich ochroniazy!!!![/quote. ] Witam pana proszę o telefon +4915175523119 Pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #8 Momo 2016-09-05 20:09
Polska jezyka , trudna jezyk
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #7 pawel 2016-09-05 17:31
mam dwie firmy w Berlinie ich szukam polskich ochroniazy!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #6 pawel 2016-09-05 17:23
pytanie! slyszalem ze panstwo placi szkolenie w Brandenburgu (Niemcy)?!?! wie ktos cos o ty i ma jakies informacje??
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #5 Przemek 2016-05-18 17:47
Widziałem jak wygląda ochrona dużej Hurtowni warzyw i owoców. Siedzi jeden chłopina w pomieszczeniu przy szlabanach i poza siedzeniem i kiwnięciem głową na dzień dobry nic nie robi. W sklepach wielkopowierzchniowych jak MarktKauf zatrudnieni są do ochrony w cywilnych ubraniach Turasy. Cieniasy, bo koledzy nie raz już im spier..... ze sklepu. :lol:
W dyskotekach jest większa kultura ale to dla tego, że jest inna mentalność ludzka niż w Polsce. Tam jak ktoś Ci wskoczy na stolik i zacznie tańczyć to normalka. U nas od razu wylądowałby pod stołem i dostałby kilka spacerowych.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #4 Jozin z Bazin 2016-05-18 15:05
Cytuję Raga:
Autor nie ma pojęcia o branży security w Niemczech.

Nie wiem, czy ma pojęcie i jakie to ma znaczenie. Napisał dobrze, jak jest, to trudno wnioskować, że nie ma pojęcia. A nawet, jak nie ma, to przecież nie pisze, że ma, tylko pisze jak jest.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #3 Raga 2016-05-18 08:45
Autor nie ma pojęcia o branży security w Niemczech.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Tomasz.Pienkowski 2016-05-12 04:31
Cytuję micky:
Kochani powala mnie wasza zdolność do pisania o rzeczach o których nie macie pojęcia... może zanim napiszecie kolejny lakoniczny bubel skontaktujcie się z kimś z rodaków na zachodzie i poprostu zapytajcie... Pracy miejscami jest nadto a w przypadku doświadczonych KPO z Polski nawet łatwo idzie zdanie egzaminów (warunek biegłe posługiwanie się j.niemieckim w mowie i piśmie) na niektórch obszarach chronionych nasi koledzy są uważani za swoistych bohaterów, chroniących lokalną ludność przed kalifayem. Więc proszę nie piszcie bzdur. Miłego dnia dla wszystkich tu i tam.

A może by tak coś na temat artykułu. Bo w tej sytuacji trudno się odnieść do zupełnie niejasnych zarzutów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #1 micky 2016-05-12 03:50
Kochani powala mnie wasza zdolność do pisania o rzeczach o których nie macie pojęcia... może zanim napiszecie kolejny lakoniczny bubel skontaktujcie się z kimś z rodaków na zachodzie i poprostu zapytajcie... Pracy miejscami jest nadto a w przypadku doświadczonych KPO z Polski nawet łatwo idzie zdanie egzaminów (warunek biegłe posługiwanie się j.niemieckim w mowie i piśmie) na niektórch obszarach chronionych nasi koledzy są uważani za swoistych bohaterów, chroniących lokalną ludność przed kalifayem. Więc proszę nie piszcie bzdur. Miłego dnia dla wszystkich tu i tam.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Pieńkowski

Więcej artykułów tego autora

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.08.2017 09:51
  Czekamy do 1 września 2017r. aktualizacja przepisów Prawo Oświatowe, czyli więcej podmiotów szkolących ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 15.08.2017 11:54
  lub nie ma tego spokoju bo "można się z nimi pobić" jak kiedyś sztachetami pomiędzy wioskami

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 15.08.2017 11:52
  @Ewa Obrażenia zawsze robią wrażenie, prócz "widzenia tego" trzeba zgłaszać a wrzucanie opinii "takich ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ewa 14.08.2017 19:05
  Metody pracy ochrony na imprezie.Wyprowadza się delikwenta poza zasięg kamer w czterech na jednego ...

  Czytaj więcej...

   
 • pieskiezycie 09.08.2017 20:27
  ok czyli ten temat wyjaśniony

  Czytaj więcej...