pomoc

 

Jak wiadomo różne przepisy nazrzucają na nas obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, są też wyszczególnione sytuacje kiedy mamy prawo odmówić udzielenia pomocy, lecz ja skupie się na podstawach czyli tym co każdy z nas powinien potrafić, a nie co komu wolno.


Najważniejsza zasada ratownictwa

brzmi " Ratownik jest najważniejszy". Pełnym zdaniem proszę czyli rozwinę to w następujący sposób, nie działaj ad hoc, oceń sytuacje, nie narażaj bez potrzeby swojego życia lub innych.
Nawet w najgorszych scenariuszach znajdź najpierw 3 sekundy by się otrząsnąć, nie jest zawodowym Ratownikiem Medycznym, masz prawo się zawahać.
Potem 5-10 sekund na ocenę co się stało, co może zagrażać tobie i poszkodowanej osobie. Martwy ratownik nikomu nie pomoże.
Kolejne 15-20 sekund zajmie organizacja osoby do pomocy, zawsze lepiej udzielać pomocy w zespole niż w pojedynkę.

Kontakt z poszkodowanym.

Bardzo ważny jest kontakt z osobą poszkodowaną, może nam powiedzieć co się stało i to jak obecnie się czuje, a to pozwala nam prawidłowo oceniać sytuacje i podejmować adekwatne do tej sytuacji działania. Dodatkowo prosta informacja skierowana do osoby poszkodowanej "Cześć jestem Paweł, jestem ratownikiem" potrafi zdziałać cuda, sama świadomość, że jest ktoś przy takiej osobie i, że wie co robi uspokoi osobę poszkodowaną i pozwoli nam skuteczniej działać.

Krwawienie, a krwotok

laik zapyta po co mi wiedzieć co jest co, a dla osoby obeznanej to już spora wiedza, bo krwotok jest zagrożeniem życia, krwotok mamy najbardziej obrazowo ujmując kiedy krew wydostaje się z tętnicy co łatwo rozpoznać po kolorze, krew tętnicza zawsze jest jasno czerwona i z rany wypływa lub wytryskuje w rytm serca. Tu już nie eksperymentujmy tylko szybko wzywajmy specjalistów z Pogotowia Ratunkowego.

112 lub 999

to dwa numery które ratują życie, dzwoniąc nie bełkoczmy, nie mówmy chaotycznie lecz spokojnie, rzeczowo: kim jesteśmy, skąd dzwonimy, co się stało, ile osób jest poszkodowanych, w miarę możliwości jeśli potrafimy ocenić czy istnieje zagrożenie życia, jakich obrażeń doznali poszkodowani, WAŻNE to nie my kończymy rozmowę poza jednym wyjątkiem, a wyjątkiem tym jest NZK.

Nagłe Zatrzymanie Krążenia

jest sytuacją permanentnego stanu zagrożenia życia, tu się nie wahamy. Udrażniamy drogi oddechowe odchylając głowę i rozpoczynamy Resuscytacje Krążeniowo Oddechową czyli RKO. Jak ktoś mi powie, że jest to łatwe, to jak w pewnym skeczu o Jasiu "pokaże mu jak zachowuje się kelner przy pracy". RKO nie jest łatwe nawet dla zawodowców mimo, że im przychodzi je wykonywać wykorzystując doświadczenie i praktykę, czego żadne z nas nie osiągnie. RKO wykonujemy według kilku zasad czyli 30:2 - 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 4-5cm, 2 wdechy, ważne są detale takie jak tępo uciśnięć czyli około 120 na minute, i pozwalanie na powrót klatki piersiowej do naturalnej pozycji, jak również to że wdech powinien trwać około 1 sekundy ( wbrew pozorom bardzo dużo czasu) i wypełnić płuca poszkodowanej osoby w stopniu takim byśmy widzieli, że klatka się unosi. RKO prowadzimy do A. przywrócenie czynności życiowych, B. przejęcia prowadzenia RKO przez spół RM, C. kresu własnych możliwości, w tym przypadku łapiemy trochę oddechu i wracamy do RKO.

AED

czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny ( automated external defibrylator) urządzenie do przywracania prawidłowej akcji serca, banalnie łatwe w obsłudze ponieważ na każdym kroku informuje co należy wykonać by zrobił diagnozę, ewentualnie dał „kopa” sercu na spamiętanie się, AED nie zwojuje nic przy NZK, jeśli gdzieś jest w pobliżu AED dobrze żebyśmy wiedzieli gdzie jest i jak mamy możliwość zaznajomić się z nim.


Pamiętajmy, to nie PR, nie SOR, nie zespół operacyjny zwykle decyduje o życiu ludzi lecz ratownicy amatorzy, którzy udzielają pomocy przedmedycznej, tacy jak my. Mógł bym jeszcze dużo pisać na ten temat jednak to czym zakończę ten wpis, to kwestia moralna udzielania pomocy, uczcie się jej nie dla siebie czy obcych lecz jak ja dla dobra swoich bliskich, jutro ja pomogę twojej ukochanej ciotce czy tacie, a kiedyś na swojej drodze możesz spotkać moje dziecko potrzebujące ratunku. Uratujesz czy będziesz się zasłaniać tym że nie potrafisz?

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #4 Paweł Bilko 2015-12-08 13:00
Kolejny świetny spot o konsekwencjach nie udzielania pomocy:
https://web.facebook.com/122271321144494/videos/893912797313672/
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #3 Paweł Bilko 2015-12-02 12:45
Spot o AED, naprawdę warto obejrzeć zwłaszcza przez tych co nie spotykają się z AED na co dzień.
https://www.youtube.com/watch?v=DRDzfyH6k6k
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #2 Jan 2015-10-20 07:10
No w końcu logiczny, prosty i zrozumiały tekst o PPP
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #1 Hubert Kwintal 2015-10-19 22:47
Bardzo dobry tekst. Właściwie bez skrótów i poprawek powinno się go drukować, laminować i dawać wszystkim POF, żeby powiesili na obiekcie w widocznym miejscu i codziennie wkuwali na pamięć.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...