bronW poprzedniej części zastanawiałem się jak to jest z dostępem do broni palnej w Polsce. Dzisiaj opiszę jak można stać się posiadaczem broni.

Dostęp do broni palnej

Jak opisałem w poprzednim artykule uzyskanie pozwolenia na broń palną jest w Polsce bardziej restrykcyjne niż w innych krajach Uni Europejskiej. Ale nie jest to niemożliwe i właściwie nie jest aż tak skomplikowane. Co trzeba zrobić aby stać się szczęśliwym posiadaczem broni palnej. Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Pozwolenie na broń.

Można być posiadaczem broni lub osobą dopuszczoną do posiadania broni. Osoba dopuszczona do posiadania broni posługuje się bronią służbową, my zajmiemy się dzisiaj posiadaczem broni bo to właśnie nas interesuje. Po pierwsze zastanówmy się do czego tak naprawdę potrzebna nam jest broń.

Broń palną możemy posiadać do celów:

1. Ochrony osobistej;
Pozwolenie na broń palną można uzyskać jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni. Za ważną przyczynę uważa się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
Najważniejszym w uzyskaniu broni w celu ochrony osobistej jest właśnie udowodnienie stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia.

2. Ochrony osób i mienia;
Za ważną przyczynę posiadania broni w celu ochrony osób i mienia uważa się w szczególności stałe, ralne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
Aby otrzymać pozwolenie na broń, wydane w celu ochrony osób i mienia muszą więc być spełnione warunki jak do uzyskania pozwolenia w celu ochrony osobistej.

3. Łowieckich;
Za ważną przyczynę posiadania broni w celu łowieckim uważa się w szczególności posiadanie uprawnień do wykonywania polowania.
W tym celu musimy zapisać się do koła łowieckiego.

4. Sportowych;
Otrzymanie pozwolenia na posiadania broni w celu sportowym wymaga udokumentowanego członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadania kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego zwiazku sportowego.
Aby uzyskać pozwolenie należy więc zapisać się do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim.

5. Rekonstrukcji historycznych;
O posiadanie broni w celu rekonstrukcji historycznych możemy się ubiegać jeżeli mamy udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalnosci statutowej.
Pozwolenie na broń, wydane w celu rekonstrukcji historycznych uprawnia do posiadania broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej.

6. Kolekcjonerskich;
Ubiegać się o posiadanie broni w celu kolekcjonerskich możemy jeżeli mamy udokumentowane członkowstwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.

7. Pamiątkowych;
Za ważną przyczynę posiadania broni w celu pamiątkowym uważa się w szczególności udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.

8. Szkoleniowych;
O posiadanie broni w celu szkoleniowym możemy się ubiegać jeżeli posiadamy uprawnienia do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalnosci gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.

Jak zdobyć pozwolenie na broń.

Osoba zainteresowana uzyskaniem pozwolenia na broń,występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń do właściwego ze względu na miejse stałego pobytu zainteresowanej osoby komendanta wojewódzkiego Policji.
Wnioskodawca, który występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, przedstawia właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne potwierdzajace, że może dysponować bronią.
Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiazana zdać egzamin, przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejetności posługiwania się tą bronią. Od egzaminu zwolnieni są członkowie Polskiego Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego - w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #4 Andrzej 2015-12-16 04:21
Od egzaminu a czemu TU nie jest zanotowane o Pracowniku Ochrony dawniej z Licencją teraz z jako Kwalifikowany CZEMU
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 Hubert Kwintal 2015-10-11 15:39
No kwestia tych badań i egzaminów to rzeczywiście jest idiotycznie rozwiązana
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Jacek 2015-10-11 10:46
Ja mam inny problem - mam aktualne badania i pozwolenie na broń, ale żeby zająć się sportem muszę robić (aktualne) badania ponowie i ponownie zdawać egzamin na broń który mam już zdany. Odwoływanie się do rozsądku nie pomaga - 2.400zł ponownie za całość.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #1 rap 2015-10-10 10:18
Jeśli chodzi o egzamin dla osób ubiegających się o dopuszczenie do posiadania broni w związku z pracą w branży ochrony poważną "przeszkodą" jest koszt tego egzaminu (obecnie 600 zł).Oczywiście biorąc pod uwagę niskie stawki rzędu 6 zł i mniej za godzinę pracy - jak taki pracownik ma mieć pieniądze na szkolenia (a firmy nie są skore do finansowania ich pracownikom, mimo że praktycznie każda deklaruje, że dba o rozwój zawodowy swoich pracowników).
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...