biegBadania to jedna z tych czynności jakie kwalifikowany pracownik ochrony musi wykonać minimum raz na 3 lata. Jeśli trafiłeś do tego artykułu to zapewne chciałbyś wiedzieć wszystko na temat badań jakie czekają cię u lekarza.

 

Podstawa prawna badań

Dlaczego kwalifikowany pracownik ochrony musi wykonać badania lekarskie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, art 26. ust 3. pkt 7 ustawy o ochronie osób i mienia.

Na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej wpisuje się osobę, która posiada zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań, stwierdzoną orzeczeniami lekarskim i psychologicznym, których ważność nie upłynęła.

Co do faktu dokonania badań już wątpliwości nie masz lecz pozostaje jeszcze kwestia ważności badań. Otóż na podstawie art. 32 badania lekarskie i psychologiczne osób już wpisanych na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej przeprowadza się minimum co 3 lata lub w okresach krótszych niż 3 lata jeśli w orzeczeniu wskazano krótszy termin następnego badania. Co ważne musimy pamiętać o tym iż w przypadku gdy zachorowaliśmy na okres dłuższy niż 6 miesięcy to również musimy wykonać ponowne badania. Mało tego na wniosek pracodawcy lub komendanta wojewódzkiego Policji również musimy wykonać badania lekarskie.

Oświadczenie pracownika ochrony

O tym możecie szerzej przeczytać w artykule „Oświadczenie o braku niepełnosprawności”.

Co obejmują badania lekarskie dla pracownika ochrony

W tym miejscu musimy sięgnąć do rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wpis lub posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Badania obejmują sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia, w tym ocenę narządu słuchu i równowagi, układu krążenia, układu ruchu i układu nerwowego. Dodatkowo musimy przygotować się na tzw. badania specjalistyczne w tym okulistyczne, w zakresie oceny narządu wzroku i psychiatryczne, w zakresie zaburzeń psychicznych oraz stanów chorobowych i zaburzeń funkcjonowania psychologicznego.

Badania okulistyczne oraz stanów chorobowych i zaburzeń funkcjonowania psychologicznego przeprowadza się zgodnie z art. 15 ust. 7 i 9 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, a psychiatryczne na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.

Często padają pytania czy lekarz przeprowadzający może zlecić inne badania specjalistyczne? Zgodnie z w/w rozporządzeniem lekarz posiada taką opcję, ale tylko w przypadku gdy stwierdzi że są one niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika ochrony.

Na forach pracownicy ochrony zadają pytania co wchodzi w skład badań psychologicznych, otóż krótko mówiąc jest to ocena przez psychologa sprawności intelektualnej oraz osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, jak również poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej pracownika ochrony. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych badań psycholog posiada również możliwość wykonania innych badań jeśli są one niezbędne.

Dokumenty po badaniu

Lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej oraz orzeczenie psychologiczne. Orzeczenie powinny być w 4 egzemplarzach dla:
- Pracownika ochrony
- Lekarza
- Pracodawcy
- Komendanta Wojewódzkiego Policji

Szczegółowo o ilości egzemplarzy mówi § 4. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wpis lub posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Co jeśli badań nie przejdziemy?

Jeśli lekarz stwierdzi iż nie posiadamy zdolności fizycznej i psychicznej lub psychologicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej to niestety lekarz ten jest zmuszony do sporządzenia dodatkowego egzemplarz orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego i przekazuje niezwłocznie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, z zachowaniem poufności, właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Policji co skutkuje skreśleniem z listy. Oczywiście od decyzji tej możemy się odwołać.

Koszt badania

Maksymalnie ile musimy zapłacić za badania lekarskie to 250 zł za badanie lekarskie oraz 100 zł za badanie psychologiczne i pamiętajmy o tym iż jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o prace to pracodawca musi zwrócić nam owe 350 zł.

Wzory dokumentów
 
OŚWIADCZENIE
ORZECZENIE LEKARSKIE
ORZECZENIE PSYCHOLOGICZNE

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #6 mbbhgyt 2017-06-23 10:11
Skreślany z Listy KPO, nie tracisz papierów dotyczących kwalifikacji, po uzyskaniu dokumentu od lekarza występujesz o wpis na Listę KPO. Prawdopodobnie podobnie jest w sytuacji z aktualizacją uprawnień /kurs doskonalący co 5 lat/, zawsze można napisać pismo do KWP o nieskreślanie z Listy w związku z jakąś tam sytuacją / najczęściej poślizg z dostarczeniem aktualnych badań/ ale trzeba to dobrze umotywować i nie robić na ostatnią chwilę /są różne sytuacje życiowe/, nie zawsze jest się na straconej pozycji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #5 XXL 2017-06-22 09:29
Cytuję Maxi:
A czy ktoś wie czy w momencie gdy kończą mi się badania lekarskie, a nie robię nowych bo na razie nie chcę, to tracę uprawnienia czy są one tylko zamrożone?

Kiedyś można było zawiesić licencję a teraz jesteś skreślony z listy i tracisz wszystko.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 Maxi 2017-06-22 00:07
A czy ktoś wie czy w momencie gdy kończą mi się badania lekarskie, a nie robię nowych bo na razie nie chcę, to tracę uprawnienia czy są one tylko zamrożone?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #3 piotr 2017-04-14 00:11
umowa o pracę - kieruje do X jeżeli ma podpisane umowy z danym podmiotem, zwraca jeżeli zechce /i ile/ jak robisz badania u innego, nie wchodzę w szczegóły nt zwrotu za dojazd na te badania
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #2 Arek 2016-12-06 11:50
Firma ma obowiązek zwrócić za badania to jest utawowo
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #1 sebastian 2016-12-02 21:48
a czemu nikt nie pisze jak ze zwrotem za badania? w końcu jest to realne czy nie np na umowę o pracę?
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Grabski

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • mbbhgyt 23.06.2017 10:11
  Skreślany z Listy KPO, nie tracisz papierów dotyczących kwalifikacji, po uzyskaniu dokumentu od lekarza ...

  Czytaj więcej...

   
 • XXL 22.06.2017 09:29
  Kiedyś można było zawiesić licencję a teraz jesteś skreślony z listy i tracisz wszystko.

  Czytaj więcej...

   
 • Maxi 22.06.2017 00:07
  A czy ktoś wie czy w momencie gdy kończą mi się badania lekarskie, a nie robię nowych bo na razie nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • next 17.06.2017 21:00
  tak sol podziękował pracownikom ochrony, mam nadzieje że to co powiedział wczoraj minister się spełni ...

  Czytaj więcej...

   
 • stop 15.06.2017 10:50
  Na jakiej podstawie tak sądzisz z tymi dodatkami i przeciwwskazaniami na broń bo ogólnie, to rozumiem ...

  Czytaj więcej...