pomoc5

 

Ochrona + PFRON, temat rzeka. Postanowiłem zostać adwokatem diabła i spróbować spojrzeć na sprawę osób finansowanych przez PFRON w ochronie bardziej obiektywnie. 
 

Filmowy ochroniarz kontra nasz rodzimy Made in PFRON.

 
Większość z nas zna takie filmy jak „Bodyguard”, „Men on fire”, „Człowiek prezydenta” czy „Sara”. Czemu pisze o filmach? Bo przez pryzmat filmów i innych przekazów medialnych jesteśmy my jako ochroniarze postrzegani i z bohaterami filmów jesteśmy porównywani zwłaszcza przez ludzi młodych. We filmach ochroniarz to zawsze maszyna do zabijania uwikłana w romanse, zdrady, akcje i narażająca na co dzień swoje zdrowie i życie dla innych w imię ideałów lub pieniędzy. Co z tego się przekłada na rzeczywistość? Tylko narażanie się,  rzadko dla ideałów częściej dla pieniędzy i to na pewno nie takich jak zarabiają we filmach.
Nasz polski ochroniarz to nie filmowy komandos lecz zwykły człowiek, zwykle mający rodzinę i zarabiający właśnie na tą rodzinę, na rachunki, bilety dla dzieci, pomoce szkolne, na normalne życie. Naszej pracy nie widać jeśli ją dobrze wykonujemy, my nie jesteśmy od ganiania za bandziorami tylko od prewencji.
 Niestety jak długo będą obowiązywały obecne zasady wspierania z PFRON-u , tak długo przedsiębiorcy będą doić z tego systemu narażając swoich pracowników i klientów w imię lepszego zysku. Nie ma co się dziwić takiej sytuacji firma ma zarabiać pieniądze,a to, że  Agencja Ochrony jest Zakładem Pracy Chronionej  - przeczytajcie sobie na głos jak to brzmi – samo w sobie jest chore to chyba każdy widzi, dlatego jak długo decydować będzie cena tak długo zamiast w pracy mieć kogoś na kształt Denzela Washingtona będziemy mieć przysłowiowego Pana Zdzich z orzeczenie o stopniu umiarkowanym lub znacznym.
 

Praca dla niepełnosprawnych w ochronie.

 
PFRON-owicze jak najbardziej powinni pracować w ochronie, lecz na pewno nie na takich zasadach jak obecnie i nie na każdym stanowisku. Wielu z niepełnosprawnych ma wyższe kwalifikacje niż spora część ochroniarzy pracujących w zawodzie, sporo z nich dysponuje olbrzymia wiedza i doświadczeniem inni zaś zmysłem sytuacyjnym czego brakuje wielu z pełnosprawnych, co nie zmienia faktu, że pracownik niepełnosprawny nie powinien pracować w pierwszej linii. Popatrzmy ile jest miejsc pracy w ochronie, gdzie można dać pracować osobom orzeczonym, a nie tak jak to jest obecnie, że ludzie ze stopniem niepełnosprawności pracują w SUFO, zamiast tego dajmy ich na stanowiska kierownicze, biurowe, magazynowe, stacje monitoringu, wszędzie tylko nie każmy im pracować w linii, bo to przestaje być ochrona.
 

Ochroniarz 100+.

 
100+ to symbol wieku w ochronie. Emeryci to obecnie zło konieczne, dlaczego zło? Ponieważ emeryt powinien otrzymywać się z emerytury, a nie z dorabiania w ochronie, pod tym kontem są emeryci którzy dorabiają bo muszą i ci co nie muszą ale dorabiają bo: nudzi im się, żona dokazuje, wnuki dokazują, bo trzeba pomóc dzieciom bo mało zarabiają. A dlaczego konieczne? Ponieważ przez zaniżanie stawek przez ZPCH i zatrudnianie na śmieciówkach emerytów, ludzi w sile wieku jest za mało by, pokryć zapotrzebowanie na pracowników w branży.
 
Pytanie do was czy wy macie jakieś pomysły jak uzdrowić sytuacje? Jak doprowadzić do sytuacji kiedy w załodze GI czy konwoju nie będą ganiać zawałowcy, schizofrenicy i dziadkowie 100+?
 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #31 X 2018-03-20 15:16
A ja powiem tak. Są tacy zarówno emeryci, renciści i młodzi,sprawni którzy się do tej pracy nadają i są tacy co się nie nadają do niczego ale koordynator na nich zarabia więcej i firma też.
Niestety przez tych drugich cierpią ci pierwsi bo mimo wykonywania własnej pracy wzorowo są postrzegani przez pryzmat ułomności, braków i zaniedbań tych drugich.
Pisząc braków mam na myśli zarówno lekceważące podejście do obowiązków jak i braki w wychowaniu, kulturze a nawet higienie a o zasadach współżycia nie wspomnę.
Czyja to wina?
A no nasza panowie że robimy u takich pracodawców cY pod takim koordynatorem. 6 plus 1 daje średnią 3+ więc jest wystarczająco dobrze dla większości klientów.
Co zrobić żeby to zmienić?
Zmienić obiekt, koordynatora czy firmę i zostawić ją z ich "super" pracownikami. Albo zmienią podejście albo klient wybierze inną firmę, trochę droższą ale stawiającą bardziej na jakość pracy swoich pracowników.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #30 Jerzy 2017-07-02 22:44
Jest dobrze. A co chcesz robić tutaj rewolucję?? A jakim prawem emeryt Policyjny czy Wojskowy może być ochroniarzem? Przecież powinien być w domu na emeryturze a nie pracować! Więc skoro tak jest. Niech jedni i drudzy z grupami pracują. Jest dobrze jak jest! Nierozwalajcie czegoś co dobrze funkcjonuje w tym kraju od lat.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #29 Hubert Kwintal 2017-04-11 09:46
Piotrze, jak mówiłem, system, czy to obecny, czy poprzedni jest bardzo wygodny dla pracownika. Niestety jest też wygodny dla różnych osób, które w branży w ogóle nie powinny pracować, albo dokształcić się zanim obejmą kierownicze (i wyższe) stanowiska. Stąd postulat by rozbudować system uprawnień i wymaganych do ich uzyskania szkoleń. Nawet nie poziomo (różne specjalności na tym samym szczeblu), ale chociaż w pionie. Tak, by awanse i idące za nimi podwyżki dostawali ludzie, którzy się dokształcają.
No i uprawnienia dla byłych mundurowych trzeba poprzycinać. Ja rozumiem, że były gliniarz czy żołnierz (to skandal, że ci ostatni nie mają takich przywilejów jak policja) coś tam już o staniu na warcie, czy pilnowaniu różnych rzeczy wie i spokojnie może, bez wielkich szkoleń i egzaminów zostać wartownikiem. Ale do tego by kierownikować, dyrektorować, albo prezesować wypadałoby jednak co nieco o branży i przepisach wiedzieć... a z tym już jest w firmach różnie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #28 Paweł Bilko 2017-04-08 15:36
Piotrze ja jest człowiekiem lekko osobliwy, potrafię motywować i zniechęcać. Z reguły walę jak jest, chyba że muszę przykuć uwagę to potrafię wskazać dwa bieguny i przedstawia sytuacje tak, że aż się niedobrze robi, ale wiem że żeby niektórzy zobaczyli więcej to trzeba otrząsnąć. Pewien człowiek nauczył mnie dużo o prawie prasowym i prawach autorskich, co ma niewiele wspólnego z ochroną, ale ułatwia wspułtworzenie bloga i branie na siebie ciężaru bo blog jest własnością PSPO, a do następnych wyborów ja ponoszę odpowiedzialność za całość tego co robimy razem w tym za bloga i jego poranne działanie. Jak widzisz pewne komentarze znikają, ale znikają nie bez powodu, jeżeli ktoś przekroczy granicę prawa w komentarzu to zostanie on wycofany z publikacji, ale nie będzie usunięty z serwera, natomiast wszystkie reklamy są lądowanie, ponieważ blog jest niekomercyjny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #27 piotr 2017-04-08 13:30
Ochrona w innych krajach, postaram się opracować w terminie nieznanym a materiały podrzucę do osób zarządzających WOCHRONIE.PL Myślę, że kolejne wpisy podpiszę imieniem i nazwiskiem ponieważ nie wstydzę się swoich poglądów,jestem w stanie bronić ich choć nie uważam, że najważniejsze to przekonać innych, potrafię także przyznać się do błędu lub niewiedzy, brać odpowiedzialność za ewentualne emocje, których nie wykluczam choć niezbyt chętnie nimi się dzielę a jeśli do tego dochodzi, to nigdy złośliwie / bardzo rzadko z pewną uszczypliwością. Proszę też pamiętajcie, że komentujący i jego komentarze nie tylko podlegają pewnym rygorom ale mają też ochronę prawną np.Regulamin
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #26 piotr 2017-04-08 12:58
Hubert Kwintal dzięki, dobrze to ująłeś. Jako stara licencja podchodziłem do tematu od strony finansowej, czas to zmienić choć kiepsko widzę inwestowanie w siebie=korzyści materialne. Szybko i krótko rozwinę - jest bardzo wiele obiektów. Jeżeli szukam konkretnego, to wiem w jaką stronę rozwijać umiejętności. Częściej jest zatrudnianie się w firmach ochraniających różne miejsca. Jako chętny na samokształcenie nie bardzo wiedziałem za co się zabrać a i szefostwo nie pomagało. Co da mi wymierny owoc, w jednym miejscu mogę być dłużej lub krócej. Wtedy nie potrafiłem sobie odpowiedzieć co chcę w ochronie robić ale plusem było zapoznanie się z szerokim spektrum security, Obecnie jestem lekko mądrzejszy ; ) ale takie są konsekwencje wyboru zawodu. Jednak stara ustawa miała swoje dobre strony choćby I/II. Paweł Bilko widać, że Jesteś z branży : ) anonimowość ma też swoje dobre strony ale adresu, stylu czy poglądów tak szybko się nie zmienia ale czasem jest nas wielu z tym samym nickiem
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #25 Hubert Kwintal 2017-04-06 23:56
Jeśli chodzi o, ogólnie rozumiany, system brytyjski to moja wiedza jest bardzo pobieżna. Robiłem w Irlandii dwa lata jako ten najniższy stopniem. Nie próbowałem poszerzać uprawnień bo najpierw trzeba było trochę język doszlifować, a potem wróciłem i się temat rozmył. Jednak, z tego co zdążyłem się dowiedzieć, takie rozwiązanie jest, w ogólnym rozrachunku, lepsze od naszego. W Polsce robisz jeden kurs, zdajesz egzamin (wewnętrzny) i możesz pracować zarówno na cieciowni, jak i w zarządzie spółki. To prosta droga do patologii systemowych. Ludzie, niemal prosto z ulicy, mogą, po znajomości, dostać ekstra fuchę z dobrą pensją, służbową furą itd, a ci, którzy "odpowiednich koneksji" nie mają tyrają za najniższą stawkę.
System bardziej rozbudowany wymaga poszerzania kompetencji w celu uzyskania awansu i lepszej pozycji negocjacyjnej przy rozmowie o wypłacie.
Oczywiście polskie przepisy są, dla większości, wygodniejsze, bo raz się nauczysz i do końca życia możesz na jednym papierku śmigać. Jednak, z punktu widzenia branży jest to system, nawet nie wadliwy, ale zwyczajnie zły.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #24 Paweł Bilko 2017-04-06 22:34
Nie podejmę się tematu pisania o innych krajach, nie tykam czegoś czego nie znam, ale zawsze możesz dołączyć do naszej ekipy redakcyjnej, bo już wiem z naszych rozmów gdzie indziej że byś się nadał pod względem wiedzy, tylko że mamy zasadę że podpisujemy się pełnymi danymi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #23 piotr 2017-04-06 20:12
Paweł Bilko. Mam prośbę - można stworzyć nowy watek ? Ochrona w innych krajach i mam na myśli zwykłą a nie siły specjalne, Hubert Kwintal, rozumiem, że liznąłeś trochę Zielonej Wyspy, znam trochę temat ale z drugiej ręki no i kuknąłem na te ich FETAC LEVEL 4. Ja się cieszę, że zrobiłem naszą ogólną licencję i teraz tylko muszę w specjalności się dokształcić ale bez państwowego dokumentu. Takie kształcenie jakie mieliśmy dawało nam podstawy by zacząć i ewentualnie później zmieniać w zależności od potrzeb. Ciekawe jak to rozwiązano w innych krainach i które DOKUMENTY są nostryfikowane /uznane / w obu kierunkach. oraz jak wygląda sprawa z zatrudnieniem osób z postu poniżej ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #22 piotr 2017-04-06 19:48
Tu inny piotr, sytuacja w agencjach jest taka, że obok siebie pracują emeryci w słusznym wieku, emeryci z wyboru, renciści z jakimiś tam pieniędzmi, osoby z grupą bez pieniędzy, osoby dorabiające jako PO lub rzadziej jako KPO, osoby gdzie praca w AO, to jedyne zródło utrzymania i powiedzcie mi jak w takim zacnym gronie poruszyć temat by się nie skonfliktować lub nie urazić uczuć?. Dla mnie sprawa mojego zawodu jest prosta - pracuję bo sam wybrałem ten kierunek ze wszystkimi znanymi mi obecnie problemami a jakimś tam rozwiązaniem powinno być całkowite uwolnienie zawodu i czuję, że to wszystko pójdzie w tym kierunku - tylko ile czasu na to potrzeba? Jako stary dziad nie będę miał emerytury lub będzie ona bardzo niska lub będzie to renta socjalna, I CO MI POZOSTANIE? Praca w ochronie ; ))) /taki dowcip ? dla rozładowania atmosfery/
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #21 Paweł Bilko 2017-03-30 07:25
Cytuję Piotr:
To ze jestes glupi ,jak wiekszosc z was to nic nie szkodzi zawsze mozna przeszczepic sobie glowe.A tak to rzeczy to praca w ochronie dla niepelnosprawnych jest czesto jak nie zawsze ostatnia deska ratunku ,bo ludzie pobieraja najnizsza rente tak jak ja 500zl i wez chlopcze za to przezyj .latwo z boku patrzec i oceniac innych ,pozdr,

Panie Piotrze nie jest mi Pan w stanie ubliżyć bardziej niż osoby wobec których podejmuje interwencje w pracy. Zapytam się pana czy moja wina jest to że ma Pan 500pln renty? ale gwarantuje Panu, że jeżeli nie dopełni pan obowiązków w pracy jak tak jak i wielu stanie po stronie prokuratora bo był Pan świadomy że ta praca wiąże się ze świadomym podejmowaniem ryzyka utraty zdrowia i życia. To że powstała absurdalna sytuacja z napompowaniem sektora takimi osobami jak Pan, nie jest Pana winą, ani moją, różnica polega na tym, że ja widzę problemy związane z bezpieczeństwem i zagrożenia dla bezpieczeństwa powodowane przez zatrudnianie nieodpowiednich osób.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #20 Piotr 2017-03-29 16:27
To ze jestes glupi ,jak wiekszosc z was to nic nie szkodzi zawsze mozna przeszczepic sobie glowe.A tak to rzeczy to praca w ochronie dla niepelnosprawnych jest czesto jak nie zawsze ostatnia deska ratunku ,bo ludzie pobieraja najnizsza rente tak jak ja 500zl i wez chlopcze za to przezyj .latwo z boku patrzec i oceniac innych ,pozdr,
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #19 Paweł Bilko 2016-08-11 11:14
Cytuję men:
Bardzo fajny tekst– dużo o tym jak mogą zarabiać osoby niepełnosprawne tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de

men piszesz o pracy niepełnosprawnych, nawet daje linka, a ja zadam Tobie pytanie: "Czy osoby niepełnosprawne powinny pracować w ochronie? Jeśli uważasz że tak to prośże uzasadnij."
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #18 Hubert Kwintal 2016-04-27 22:12
Jeśli chodzi o PFRON-owiczów to trzeba wywrzeć nacisk na lekarzy, którzy im wystawiają kwity "zdolny do pracy". Nie będzie kwitów, to i pracowników nie będzie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #17 Momo 2016-04-27 20:12
12 za godzine i pefronowicze wygryzą nas wszystkich
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #16 Hubert Kwintal 2016-04-22 07:24
W portfelach. Ale to też się zmienia. Niedawno słyszałem o firmie, która wywaliła zewnętrzną firmę podsyłającą na służbę coraz to ciekawsze przypadki medyczne. Stwierdzili, że wolą dopłacić parę groszy i utworzyć WSO, w której sami będą decydować kto i jak będzie pracował.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #15 Paweł 2016-04-21 13:05
Rozumiem firmy ochrony że zatrudniają bo mają jakieś dopłaty itp. ale gdzie mają oczy klienci którzy wynajmują takie firmy?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #14 Hubert Kwintal 2015-10-13 21:57
Ja sam mam lekką grupę. Zrobiłem, bo inaczej za Chiny Ludowe nie dostał bym roboty w moim mieście. Pracuję też w ZPCHRze dlatego tylko utwierdzam się w przekonaniu, że to jeden wielki szwindel i, przede wszystkim, głupota.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #13 Paweł Bilko 2015-10-13 21:20
Wszyscy czytający zgadzają się z moimi poglądami i Huberta? Miałem nadzieje, że wypowie się ktoś dotowany przez PFRON, i wskaże inny punkt widzenia, może inne rozwiązania, czy też poziom ochrony tak upadł, że ludzie nie maja już swojego zdania na sprawy kluczowe?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #12 Hubert Kwintal 2015-10-05 12:40
Chętnie się zapiszę :)
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...