ludzie2Jakie związki zawodowe działają na rzecz pracownika ochrony, czy pracownik ochrony może liczyć na pomoc związków zawodowych w walce z nieuczciwym pracodawcą, jak to wygląda w rzeczywistości.

Praktycznie każda branża ma swoje związki zawodowe, są to organizacje zrzeszone w centralach związkowych lub organizacje niezrzeszone.
Na rzecz pracowników ochrony zostały utworzone dwa związki: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Ochrony w Lublinie, oraz Ogólnopolski Branżowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony w Warszawie – niestety ten drugi prawdopodobnie nie prowadzi żadnej działalności; Ostatnie wpisy na stronie internetowej związku pochodzą z 2009 roku, a mimo licznych prób nie udało mi się z nikim skontaktować na podany na stronie numer.

Związek zawodowy.

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organizacja związkowa ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Związkom zawodowym przysługuje prawo wyrażania publicznie opinii na temat założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych, w środkach masowego przekazu, w tym także w radio i telewizji. Organizacja związkowa, reprezentatywna ma prawo występowania z wnioskami o wydanie lub zmianę ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami związku zawodowego. Wnioski dotyczące ustaw związek kieruje do posłów lub organów mających prawo inicjatywy ustawodawczej. Związkom zawodowym przysługuje prawo prowadzenia rokowań zbiorowych oraz zawierania układów zbiorowych pracy, a także innych porozumień przewidzianych przepisami prawa pracy. Związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz uczestniczą, na zasadach określonych odrębnymi przepisami, w nadzorze nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rola Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony.

Czy PSPO powinno pełnić rolę związku zawodowego? W pewnym sensie pełni występuje w interesie pracowników ochrony ale jest stowarzyszeniem działającym na podstawie innych przepisów niż związki zawodowe.

Z danych zaczerpniętych z internetu, w Polsce działa ponad 6 tysięcy związków zawodowych. Należy do nich około 2,5 miliona członków.
W samym górnictwie działa ponad 240 związków zawodowych, reprezentujących sektor wydobywczy węgla, miedzi i innych metali gdzie pracuje około 170 tysięcy górników.
W ochronie pracuje około 300 tysięcy pracowników a reprezentuje ich jedno stowarzyszenie i dwa związki zawodowe, z których jeden prawdopodobnie już nie działa, czyli organizacje reprezentujące pracowników ochrony - jakby ktoś miał problem z policzeniem - dwie. Więc powiedzcie mi drodzy czytelnicy albo osoby narzekające na sytuację w branży ochrony jakim sposobem chcielibyście zmienić istniejącą sytuację. Możemy narzekać, albo coś robić i dlatego powstało PSPO,  aby zawalczyć o zmianę  i poprawę statusu pracownika ochrony. Ale i tak są tacy, którzy uważają, że ta działalność nie ma sensu. Nie wiem, może są to osoby, którym taki stan rzeczy odpowiada, którym nie na rękę jest, aby pracownikom ochrony powodziło się lepiej. A jak inaczej coś zmienić? Bezczynnością na pewno nie, zmienić coś możemy jednie działaniem, jakimkolwiek działaniem, czy to wysyłaniem pism do osób rządzących, czy rozmowami z posłami o faktycznej sytuacji w branży, czy to organizowaniem szkoleń, nie mam pojęcia jak nicnierobieniem można coś zmienić.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #23 piotr 2017-04-23 22:48
Warto wejść w PSPO chociażby/może na poczatek/po to by otrzymywać informacje o wszelkich zmianach w przepisach nas dotyczących,nie tylko bezpośrednio ale i pośrednio.Uważam,że takie zaglądanie do Swoich wpływa na zwiększenie samozaangażowania.Tak to chyba działa,że najpierw czytamy posty,potem na kilka tematów się wypowiemy i być może znajdzie ktoś czas by coś więcej zrobić tylko temat trzeba stworzyć.Ludzie lubią coś robić ale pomysłów brak-niby to proste a jednak nie do końca.Taka ludzka natura.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #22 piotr 2017-04-23 22:29
Cytuję momo:
o widze że ktos tu ewoluuje, w lata po reformie zorientowal sie ze cos sie zmienilo
BRAWO TY

Cytuję momo:
o widze że ktos tu ewoluuje, w lata po reformie zorientowal sie ze cos sie zmienilo
BRAWO TY
To normalna sytuacja.Jak się pracuje,to nie ma czasu sprawdzać co się w prawie zmienia./robert kozłowki - Brawo za odwagę,po to jest strona by otwarcie pytać.Chyba już wiesz,że chodzi o kasę,oraz przymus odświeżenia wiedzy.A kto to wymyślił?Odpowiedzialność się rozmywa między wielu.Pewnie jakiś Zespół Doradczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #21 jan 2016-07-24 14:22
Witam firmy zatrudniają nas na umowy zlecenia z opłaconym ZUS lecz nie pełnym składki chorobowe są nie opłacane w razie choroby nie możemy iść na płatne zwolnienie lekarskie Teraz po zmianach możemy sami opłacać składkę w wysokości 47 zł Składacie do pracodawcy wniosek o obicie składkom chorobową
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #20 momo 2016-07-22 15:22
o widze że ktos tu ewoluuje, w lata po reformie zorientowal sie ze cos sie zmienilo
BRAWO TY
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #19 robert kozłowki 2016-07-21 10:17
nie interesują mnie pierdoły ,tylko chciałem zapytać jak to jest z kwalifikacjami na ochronę dlaczego są tylko na pięć lat i kto to wymyślił?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #18 Hubert Kwintal 2016-06-13 08:51
Dzięki Bogu ja nie mam takich zmartwień. Mojej firmie można zarzucić to i owo, ale kasa zawsze się zgadza. I na koncie i w ZUS.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #17 Paweł 2016-06-10 15:30
Wyjaśniło się. Tak jak pisze Hubert, w części dotyczącej firmy X i X bis. Poza tym dla ZUS ważne jest nie tylko oświadczenie ale do tego musi byś dołączony druk ZUS RUA albo coś takiego z odprowadzonymi składkami. Po prostu kolejna furtka dla zleceniodawcy na odprowadzanie niższych składek do ZUS
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #16 Hubert Kwintal 2016-06-04 13:45
To działa tak, że, jeżeli masz już gdzieś odprowadzane składki to możesz podpisać. Jeśli np wyrabiasz etat w firmie X, a do tego nadgodziny na zlecenie w firmie X bis to już masz ZUS opłacony. To samo jeśli ZUS odprowadza Ci firma X, a zlecenie masz w Y. Ale, jeśli to Twoje jedyne źródło dochodów to zwyczajnie tego świstka nie podpisuj. Dostałeś caly plik dokumentów. Zapewne standardowy zestaw. Wypełnij te, które Cię dotyczą, a resztę wywal. Ja tak zawsze robię.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #15 Karol 2016-05-29 22:53
Jeżeli pracujesz w innej firmie to podpisujesz jeżeli nie pracujesz to nie podpisujesz. Proste. Przecież nie potwierdzisz nieprawdy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #14 Paweł 2016-05-29 11:49
Dano nam nowe umowy zlecenia do podpisania. W pliku dokumentów znajduje się oświadczenie mniej więcej takiej treści: " Ja niżej podpisany.....oświadczam, że posiadam umowę cywilno-prawną z inną firmą niż XXXXX na świadczenie pracy za którą pobieram wynagrodzenie nie niższe niż minimalna pensja ....". Co z tym zrobić? Jak podpiszę i będzie kontrola z ZUS to ja będę odpowiadał za kłamstwo w dokumentach a mój zleceniodawca może nie odprowadzać składek do ZUS-u bo ozusowana jest umowa, o której mówi oświadczenie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #13 Hubert Kwintal 2016-05-19 12:53
Kamer nie wolno instalować w toaletach przymierzalniach i tego typu miejscach. Stanowisko pracy może być monitorowane i nikt nie potrzebuje waszej zgody. U nas w robocie na ręce patrzą nam aż dwie kamery i, choć na początku było trochę sarkania i marudzenia, to wszyscy się już przyzwyczaili, szefostwo przez kilka miesięcy nas kontrolowało, a teraz chyba sami zapomnieli, że mogą to robić, bo przestali nam zwracać uwagę z powodu drobiazgów, których czepiali się wcześniej ;).
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #12 endrju 2016-05-18 09:58
Jeżeli jest to teren i budynki firmy, której ochraniacie to właściciel może instalować kamery. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, nagrania jako zbiór powinny być zgłoszone do GIODO. Nagrań nie może wykorzystywać bez waszej zgody. Na montaż kamer właściciel nie musi mieć zgody.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #11 Jerzy 2016-05-17 17:11
Dzień dobry i proszę o pilną informację: W ochronie pracuje ok 10 lat, uprawnienia im takie tam inne sensacje, etc, etc. Od około dwóch lat, właściel ochranianej firmy-obiekt przemysłowy, zainstalował bez naszej wiedzy, także Naszej Firmy Ochroniarskiej, zgody kamerę, podgląd w naszej wartowni. Nadmieniam,że teren zakładu jest monitorowany,zewnątrzw-wewnątrz, pracownicy zakladu, wiedzą o tym, i pewnie wyrazili zgode,, lub nie?! Czy jest to zgodne z prawem , jeżeli nie podpisywaliśmy żadnej zgody, na inwigilacje osobista pracowników firmy zewnętrznej-ochrony? Czekam na odpowiedź Mój adres mailowy:
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 Paweł Bilko 2016-02-22 21:54
Cytuję Janus:
Związki zawodowe? Czym obecnie są?Miejscem pracy dla zarządu itp. Siedze na stołeczku i ok! Fucha jak sie patrzy, a własnie można pobrylowac na portalach i miec fale polubien. Tak naprawdę to zostalem bez pomocy gdy jej potrzebowałem.To tylko tyle tak na marginesie


Tylko że my nie jesteśmy ZZ, a stowarzyszeniem. nie siedzimy na garnuszku u pracodawcy tylko pracujemy normalnie zawodowo, a to co robimy tu to robimy bezpłatnie. To że zyskujemy na tym kontakty, wiedzę i doświadczenie to inna brocha, po mojemu to więcej zyskuje poznając nowych ciekawych ludzi z branży niż jak bym za ta prace miał dostawać pieniądze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #9 Janus 2016-02-22 13:59
Związki zawodowe? Czym obecnie są?Miejscem pracy dla zarządu itp. Siedze na stołeczku i ok! Fucha jak sie patrzy, a własnie można pobrylowac na portalach i miec fale polubien. Tak naprawdę to zostalem bez pomocy gdy jej potrzebowałem.To tylko tyle tak na marginesie
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #8 Hubert Kwintal 2016-02-04 20:35
Jedź do WPA, powiedz im, że się przeprowadziłeś i po problemie... przynajmniej u nas tak to działa ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #7 Andrzej 2016-02-04 14:00
WPA wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie skreślenia mnie z listy kwalifikowanych pracowników ochrony za to że nie poinformowałem ich w ciągu 14 dni o zmianie adresu zamieszkania. Meldunek mam u mamy a zamieszkałem u brata. Czy ktoś mi podpowie co zrobić żeby uniknąć skreślenia z listy
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #6 Tomasz Kruszelnicki 2016-01-25 11:13
Cytuję Hos:
Co do związków branżowych to jest jeszcze jeden o którym autor nie napisał w artykule, być może z braku wiedzy gdyż działa on tylko w jednej firmie, tj. w Konsorcjum Ochrony Kopalń. Związek nazywa się Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Kopalń przy Konsorcjum Ochrony Kopalń

Dziękuję bardzo, za zwrócenie uwagi. "gość" także zauważył brak tego związku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #5 Wojtek 2016-01-23 20:05
Witam
Pracuję w ochronie od 1994 roku, począwszy od Straży Bankowej, po przez grupę interwencyjną, a skończywszy na ochronie Sądu. Widzę tylko po 22 latach pracy tendencję upadku tego zawodu. Ostatnio zostałem " pokonany " przez niepełnosprawnych bez kwalifikacji, byli o wiele tańsi dla Sądu i rozpisano tak przetarg, że wygrała firma Karabela mistrz w dojeniu P-Fronu. Na początku mojej pracy było nie do pomyślenia aby takie firmy przejmowały rynek ochroniarski, to ewenement na skalę co najmniej europejską. Ale przecież żyjemy w kraju nad Wisłą, gdzie patologia jest normą. Pozdrawiam prawdziwych ochroniarzy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #4 Hos 2016-01-23 19:45
Co do związków branżowych to jest jeszcze jeden o którym autor nie napisał w artykule, być może z braku wiedzy gdyż działa on tylko w jednej firmie, tj. w Konsorcjum Ochrony Kopalń. Związek nazywa się Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Kopalń przy Konsorcjum Ochrony Kopalń
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...