dlonie2Kampania wyborcza nabiera rozpędu i jak to zwykle bywa politycy zaczynają dużo obiecywać. Ja osobiście nie lubię zbyt mocno wgłębiać się w politykę i nie chciałem pisać na ten temat na blogu, ale zdarzyła się rzecz która mnie mocno zaciekawiła i postanowiłem troszkę o tym napisać pomimo tego iż sam jakiś czas temu pisałem na ten temat na swoim prywatnym blogu.

Obietnica dla ochroniarzy?

Jak już pewnie zauważyliście po temacie artykułu będzie on o obietnicy stawki minimalnej jaką składają nam aktualnie politycy. Otóż kilka dni temu zarówno Pani Ewa Kopacz jak i Pani Beata Szydło całemu narodowi obiecały minimalną stawką za roboczogodzinę po tym jak wygrają wybory. Wiem, wiem że tuż po opublikowaniu tego artykułu pojawią się komentarze typu „Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. Ale pamiętajmy że wszelkie zmiany w Polskim prawie zaczęły się od obietnic.

Nietypowe w tym przypadku jest to że obie kandydatki opowiedziały się za tym samym pomysłem stawki minimalnej, na tym samym poziomie, w tym samym czasie.

Cytat Pani Ewy Kopacz:
„Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który zastąpi wszystkie formy zatrudnieni. Wprowadzimy jednolitą stawkę godzinową, nie mniejszą niż 12 zł. Zlikwidujemy szarą strefę, a jednocześnie umowy śmieciowe”

Cytat Pani Beaty Szydło:
„Priorytetem naszego rządu będzie praca i płaca. Dlatego potrzebne są zmiany systemowe, zaproponowaliśmy projekt ustawy o minimalnej, godzinowej stawce wynagrodzenia - 12 zł brutto.”

Wybór jest bez znaczenia

Między innymi dlatego chciałem opisać tą sytuację ponieważ niezależnie kogo popieramy to wprowadzona stawka minimalna będzie taka sama na podobnych zasadach. Reasumując w 2016 roku powinny zacząć się prace nad ustawą, a od 2017 lub 2018 stawka minimalna wejdzie w życie i  to niezależnie od tego czy wybierzemy Panią Szydło czy też Panią Kopacz.

12 zł brutto dla pracownika ochrony

Obietnica jaką złożyły kandydatki na premierów będą szczególnie pilnowane przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony ponieważ w naszej branży stawki są jednymi z najniższych.  Przejście ze stawek 4-5 zł brutto na 12 zł brutto to bardzo duży skok.

Tego rodzaju rozwiązanie jakie istnieje już w wielu krajach w Europie zachodniej zmniejszyłoby patologie jaka występuje w branży ochrony osób i mienia w kwestii stawek. Jak już wspomniałem stawki w ochronie sięgają 4 zł brutto co daje nam około 2,5 zł netto, a po przepracowaniu np. 200 godzin w miesiącu to daje nam to 500 zł miesięcznie.

Czas dla pracodawcy

Oczywiście nie spodziewajmy się iż stawki wejdą 2 miesiące po uchwaleniu ustawy ponieważ każdy pracodawca jak i cała gospodarka będą potrzebowały sporo czasu na przystosowanie się do niemalże rewolucyjnej zmiany.

Na koniec moja prośba do czytelników bloga. Jeśli nasunął wam się pomysł w jaki sposób PSPO może nakłaniać, „nękać” i przypominać politykom, a w szczególności posłom złożenie tej obietnicy to proszę o przesłanie e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub opublikować go w komentarzu.

 

Wyprzedzając komentarz: doskonale wiem że są jeszcze inne partie polityczne, ale skupiłem się na tych które aktualnie mają największe poparcie.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #31 tomaszek 2017-04-02 22:23
Już płacimy za dzierżawę ubioru /zlecenie/, sprzątaczki za odkurzacz. Znacie te firmy to podawajcie. (jak potwierdzę o umundurowaniu i radiotelefonach, to napiszę)
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #30 wolny rynek 2016-09-20 18:07
a to nie bedzie czasem tak, że bedą właśnie szukac emerytów i rencistów od których nie trzeba bedzie odprowadzać składek(bo juz są ubezpieczeni) tylko dadza im te 9 zł na ręke?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #29 Paweł Bilko 2016-09-13 21:09
Dlaczego nie gra? Jeżeli pracownicy ochrony posiadający szerokie uprawnienia, zdobywane na państwowych egzaminach nie potrafią się zjednoczyć i powalczyć o godne pieniądze to dlaczego mieli by zarabiać więcej od tych którzy tylko, albo aż są?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #28 olkax 2016-09-13 16:04
Ok, czyli ochrona typu STROZ bez pozwolenia na bron i ochroniarz z pozwoleniem na bron po kursach ma dostać jedna a ta sama stawkę 12 zł?? Cos tu jest nie taj!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #27 gość 2016-09-05 20:15
Cytuję jan:
Witajcie Moim zdaniem nie powinni być zatrudniani byli pracownicy służb mundurowych na emeryturach emeryturę się dostaje po to by odpoczywać a nie pracować powinno być tak albo praca albo emerytura a byli pracownicy służb mundurowych powinni mieć całkowity zakaz pracy nie jak tera bez ograniczę i oni zabierają prace

Kto Ci nie kazał być mundurowym ,plułeś na wojsko a teraz co żal d...e ściska
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #26 jan 2016-08-09 20:46
Witajcie Prezydent w dniu dzisiejszym podpisał ustawę o minimalnej stawce godzinowej 12 zł
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #25 jan 2016-07-24 14:49
Witajcie Moim zdaniem nie powinni być zatrudniani byli pracownicy służb mundurowych na emeryturach emeryturę się dostaje po to by odpoczywać a nie pracować powinno być tak albo praca albo emerytura a byli pracownicy służb mundurowych powinni mieć całkowity zakaz pracy nie jak tera bez ograniczę i oni zabierają prace
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #24 To-Masz 2016-06-04 17:08
Ja pwoeim swoje. Pracuję na podkarpaciu dość duża firma. Rywalizujemy z potężnym Solidem oraz również znaczącą Karabela. Pracowałem na sądzie kilka lat,najniższa krajowa, teraz od 4 lat grupa interwencyja również minimalna płaca. Nie płacą za nocki a pracuję połowę etatu w godzinach nocnych, o premi zapomnij. Na zabezpeiczenia iprez płacą na zlecenie 10zł netto i się tym chwala!!! Sami kasują 30zł dla siebie. Mało tego, posiadam orzeczenie w st. umiarkowanym, sprawny jestem, żle nie wyglądam,wiek 37lat ale syf jest straszny, oficjalnie zmuszają ludzi do robienia "grup" komuś się kończy umowa i nieprzedłużają jej no chyba że nagle papier przyniesiesz. Min. umiarkowany, na obiekty to juz za mało, potencialny pracownik musi miec umiarkowany ze schorzeniem specialnym czyli dodatkowe 600zł z PFRON. Z drugiej strony firma przynosi niezłe przychody ale nam cisną jak to cięzko. Myslę że to już mentalność firm, właścicieli że mam dużo, chcę więcej a i tak złotówki nikomu nie podniosę bo po co?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #23 Tomek 2016-04-01 09:09
Stawka jaka mogą dać inspektor wynika z kontraktu z klientem. Czyli zależy od klienta. Część z ochrony to prosty dozór gdzie pracują emeryci z przysłowiowe 4-5 zł. Czy emeryci zaniżają ceny na rynku. Nie koniecznie. Klienci i tak nie zapłacili by stawek po 15 zł za taki dozór. Założą kamery alarmy, lepiej się ubezpieczą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #22 lol 2016-03-31 12:30
nie ma się co podniecać, szukajcie sobie robote, wojsko szykuje wcielenie nsr, szukaja chętnych na ochronę,
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #21 Janus 2016-03-12 14:09
Jeśli nie ulegnie zmianie stawka na 12 zł od lipca, to wtedy zacznie sie patoligia w umowach zleceniach, każdy bedzie wciskac, że koszty, że niskie stawki itp bzdety, aby tylkoo wydrzeć kilka groszy od pracownika. Tak dzieje sie przez pazernosc menagerów, indpektorów, oni kreują sie na zaradnych i przynoszacych zyski dla firm. Niestety staje sie to patologia a traca tylko ci którzy wyrabiaja zyski
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #20 Janus 2016-02-22 13:46
1. ochroniarze muszą sie zorganizowac
2. wprowadzic ustawę zapewniająca płace minimalną na poziomie + 30% najniższej krajowej
3. nie zatrudniac w ochronie emerytów, którzy pójda za 4-5 zł do pracy, no bo przeciez maja stałą emeryture niejednokrotnie dosc wysoka, a czas w pracy traktuja jako odskocznie
4. zacząc poważnie szkolic pracowników ochrony, wyeliminowac systemy szkolen oparte na wzorach z milicji obywatelskiej
5.przywrócic egzaminy panstwowe, bo dzis po kurskiach nawet cięzkotrybiacy dostaja kwalifikacje aby tylko mieli poparcie przełożonych i juz moga kierowac ludzmi z wyzszym wykształceniem, a dawniej nie mieliby szansy na panstwowym egzaminie
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #19 mariusz 2016-02-06 18:39
dzisiaj firma dgp proponuje odprowadzic zus od 126 godzin za 14,74 za godzine pracy brutto co daje 11 zloty na reke a co od lipca 2016 sie zmieni gdy w :cry: wejdzie stawka 12 minimum dla wszystkich to kazdy z nas bedzie szukal pracy na lzejszych obiektach
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #18 Tomek 2016-02-05 15:59
Każda firma może ochraniać się sama. Dlaczego tego nie robi. Bo: 1 Jeśli ich pracownik coś sknoci mogą go jedynie wyrzucić od Agencji dostaną odszkodowanie 2. Jak pracownik w firmy nie przyjdzie do pracy mają problem, Jak jest to firma to niech ona się martwią 3. Agencja ochrony posiada infrastrukturę patrole stacje monitorowania itp. a firmy nie. I tak naprawdę taniej i wygodniej jest oddać to Agencji niż samemu się bawić.
W branży mamy ochronę i dozór. Elfik pisze o SUFO. 80 % ochrony do dozór. gdzie płaci się 4-6 zł. Prawdziwa ochrona nic nie zyska na ustawie 12 brutto bo na biedronce 8-9 zł zarobią. I teraz chłopak młody stojący na nogach 12 h ma zarobić tyle co starszy Pan który 16 godzin dozorował obiekt z czego 8 przespał.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #17 Hubert Kwintal 2016-01-30 08:51
Wtedy stawki poszybowałyby w górę błyskawicznie. Właściciele firm oczywiście chcą płacić jak najmniej, ale... zatrudniając ochronę muszą mieć na nią wyliczony jakiś budżet. Płacą więc Agencji, a ta wynajmuje im ludzi po takiej stawce jaka jej odpowiada. Klient może płacić i 50 złotych za roboczogodzinę, a Agencja zapłaci mi najniższą krajową, a resztę zgarnie dla siebie. A gdyby wyeliminować konieczność pracy w Agencjach to można by negocjować stawki bezpośrednio z klientem, bez konieczności płacenia haraczu.
Wtedy nawet PFRON przestałby być aż takim problemem (problemem byłby nadal, ale nie aż takim), bo pieniądze z niego też trafiałyby bezpośrednio do klienta, a nie do Agencji, więc i klient byłby bardziej skłonny do zapłacenia godziwej stawki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #16 Hubert Kwintal 2016-01-30 08:43
Problemem branży ochroniarskiej nie są stawki same w sobie, tylko mechanizm, który sprawia, że właściwie muszą być tak niskie. A chodzi o... koncesje. Ukończyłem kilka kursów. Wszystkie zakończone egzaminami. Śmiało mogę powiedzieć o sobie, że jestem zawodowcem. Dlaczego nie wolno mi iść do firmy X i powiedzieć "mogę was ochraniać jeśli zapłacicie mi tyle i tyle"? Nie każdej firmie opłaca się tworzyć WSO. Ale z drugiej strony, dlaczego część mojej wypłaty ma zgarniać Agencja Ochrony, w której 90% kierownictwa dostała licencje jako emerytowani gliniarze i SB-cy, czyli bez kursów, bez choćby przeczytania ustawy (a takich firm jest w tym kraju zdecydowana większość)?
Ostatnie tzw uwolnienie zawodu spowodowało ogólne obniżenie kwalifikacji pracowników ochrony. Prawdziwe uwolnienie oznaczałoby, że pracownik może się zatrudnić u klienta bez pośrednictwa Agencji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #15 Eflik 2016-01-29 14:09
Ja jestem ciekawe jesli chodzi o branze ochroniarska w ktorej sam pracuje , jak podziela ciecia w biedronce, ochrone w centrum handlowym a jak SUFO. Jezeli okaze sie ze kazdy ma 12 brutto to ja zostawiam bron i spadam do centrum. Stawki beda musialy byc regulowane w kazdym sektorze w zalezonosci od rodzaju pracy i warunkow w jakich ona jest wykonywana. Tu bedzie wiecej zmian niz sie to wydaje. Mam nadzieje ze wkoncu SUFO to beda mlodzi faceci a nie emerytowani dziadkowie co jest zalosne i wtedy stawki poleca sporo do gory. Pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #14 Tomek 2016-01-18 16:45
12 zł brutto czyli jakieś 8,5 na rękę . Jak to wejdzie mogą się cieszyć ci co zarabiają 7 zł . Bo dostanę podwyższę. Klient zaakceptuje stawkę . Ci co mają 6 złotych mogą zacząć się martwić, bo pewnie stracą pracę . Klient nie zaakceptuje , albo na ich miejsce za takie pieniądze przyjdą lepsi . 240 h to przecież 2 tyś złotych . Co mają 5 zł lub mniej mogą się pakować. Nawet jak klient jakimś cudem zaakceptuje podwyższę , to na twoje miejsce przyjdą inni. Nie ma co porównywać pracę w fabryce na budowie a dozorowanie jakiegoś biura. Robiąc 24 i dwa dni wolnego masz ponad dwa tysiące na rękę. I firma zamiast emeryta który dorabiał zatrudni 30 latka . Tak , że stracą Ci co na tym chcą najwięcej skorzystać
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #13 Dawid 2015-12-10 12:53
Witam ja pracuje w ochronie 4 lata jest to niedorzeczne by każda firma inaczej cenila pracowników żadnych zabezpieczeń na wypadek choroby jesteśmy gorzej traktowani niż górnicy każdy martwi się o pracę ale w tej sytuacji powinna być stawka 15 zł brutto a nie stawki po 6zl za to nikt w Polsce nie przeżyje ,powinna postać dla ochroniarzu I stymulacja która będzie dbała o nie łamanie praw pracowniczych i wyrzyskiwanie za mniejszy koszt płacy
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #12 janusz 2015-12-09 17:03
jestem za 12\h moze wreszcie skonczy sie wyzysk ,praca po300godzin na zlecenie za5 zl praca gdzie sluzba trwa z bronia gdzie odpoczynek kazdy charuje po300h zeby przezyc my tez jestesmy ludzmi nie kazdy moze byc prezesem firmy bo kto bedzie na tych prezesow pracowal i jeszcze jedno emeryci mundurowi nie godzcie sie na niskie stawki bo wy juz macie emerytury ale w ten sposob zanizacie stawki innym
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Grabski

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • mbbhgyt 23.06.2017 10:11
  Skreślany z Listy KPO, nie tracisz papierów dotyczących kwalifikacji, po uzyskaniu dokumentu od lekarza ...

  Czytaj więcej...

   
 • XXL 22.06.2017 09:29
  Kiedyś można było zawiesić licencję a teraz jesteś skreślony z listy i tracisz wszystko.

  Czytaj więcej...

   
 • Maxi 22.06.2017 00:07
  A czy ktoś wie czy w momencie gdy kończą mi się badania lekarskie, a nie robię nowych bo na razie nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • next 17.06.2017 21:00
  tak sol podziękował pracownikom ochrony, mam nadzieje że to co powiedział wczoraj minister się spełni ...

  Czytaj więcej...

   
 • stop 15.06.2017 10:50
  Na jakiej podstawie tak sądzisz z tymi dodatkami i przeciwwskazaniami na broń bo ogólnie, to rozumiem ...

  Czytaj więcej...