kasa

 

Ten wpis piszę pod naciskiem środowiska pracowników ochrony i zdaje sobie sprawę, że nie przysporzy mi sympatyków lecz raczej wrogów.
Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony jest atakowane za to, że nie mówi i nie pisze o słabych zarobkach w ochronie, w tym wpisie poruszę ten temat, lecz tego wpisu nie należy utożsamiać ze stowarzyszeniem, bo zawarte są w nim jedynie moje przemyślenia, a nie stanowisko Stowarzyszenia w tej sprawie. 

 Branża nasza jest podzielona na sektory działalności, które pokrótce opisze laikom, by mieli wgląd w to jak potężnym sektorem gospodarki krajowej jest branża ochrony.

Ochrona osobista czyli CP (close protection).

Każdy młody w tym i ja marzy o takiej pracy, prestiż, dobra płaca i w ogóle mylne pojęcie o tym jak to naprawdę wygląda, sam w karierze miałem jeden epizod z CP, na szczęście tylko jeden, bo przekonałem się, że to nie praca dla mnie. Praca ta jest najlepiej płatną pracą w ochronie lecz też wymaga sporych poświeceń, wiedzy, uprawnień i umiejętności, a tak na dobrą sprawę zarobki bodyguardów owiane są tajemnicą i nie ma miarodajnych danych dla podania choćby przybliżonych widełek.

Konwojenci.

Praca męcząca, odpowiedzialna i bardzo niebezpieczna. O napadach na konwoje nie mówi się głośno, by nie zachęcać innych, lecz takie były są i będą. Zarobki są na poziomie 7,5-13 złotych na rękę, a praca wymaga specjalistycznych uprawnień, kwalifikacji, cech personalnych i moim zdaniem na chwile obecną zbyt dużych wyrzeczeń względem rodziny.

Grupy Interwencyjne.

Najniebezpieczniejszy sektor w branży ochrony. Wymagania (zwykle): prawo jazdy, wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, legitymacja osoby dopuszczonej do posiadania broni palnej, ponadprzeciętna sprawność fizyczna i znajomość topografii terenu na którym się pracuje, czyli praktycznie pokrywające się z CP, a zarobki takie jak w konwojach czyli 7,5-13 na ręke. Praca w GI nie jest typową pracą pracownika ochrony bo nie pełni się roli prewencji lecz działa w czasie popełniania czynu zabronionego lub zabezpiecza miejsce po jego dokonaniu.

Ochrona stacjonarna.

Cóż, tu zaczynają się schody, bo spora część tego sektora jest obsadzona przez emerytów i rencistów. Każdy młody, tak jak i ja wiesza psy na nich za odbieranie pieniędzy młodszym, pełnosprawnym czy za błednę rozumienie pomagania dzieciom i wnukom (dawanie pieniędzy, a odbieranie miejsc pracy), lecz nieliczni do których siebie też zaliczam, zdaje sobie sprawę z tego, że bez nich nie da się pokryć obiektów, po prostu ludzi mających pojęcie o tej pracy, będących w wieku produkcyjnym jest za mało, a wstawienia ludzi z łapanki na miejsce emeryta to nie najlepszy pomysł.

Ten sektor podzieliłem po swojemu na części:

Obiekty chronione obowiązkowo – Strategiczne dla gospodarki i obronności państwa.

Czyli co właściwie? 

Jednostki wojskowe, huty, kopalnie, stocznie, stacje rozrządowe, dworce, zakłady zbrojeniowe itp.
Na tych obiektach obsada jest mieszana, pracują ludzie młodzi i starzy, z kwalifikacjami i bez nich i rozbieżność stawek tez jest duża bo od 4,5 do 12 pln netto za roboczogodzinę. Zaznaczyć należy, że w zdecydowanej większości nie ma możliwości otrzymania więcej jak 8 pln za godzinę.
Praca choć mniej niebezpieczna od wymienionych wyżej to i tak wymagająca sporo wiedzy i umiejętności.

Urzędy.


No tu to już mamy „geriatryk” , ciężko tu zobaczyć młodego, a to za sprawa tego, że wymagane są kwalifikacje, a płaca to maksymalnie 6,5 pln za godzinę pracy netto natomiast dolna granica to 3,5 pln co zakrawa na jawną obrazę nawet emerytów którzy nie maja co zrobić z czasem w domu. Praca polega głównie na byciu, byciu uprzejmym dla petentów, klamkowaniu i ewentualnie na odbijaniu „psa” jeśli takowy jest na wyposażeniu.
Zauważyć pragnę, iż na fakt tak rażąco niskich stawek w ochronie urzędów uwagę, nawet zwróciła Konfederacji Lewiatan, piętnując zachowania urzędów stosujących cenę jako jedyne kryterium w rozstrzyganiu przetargów.

Obiekty handlowe.


Tu z kolei mamy sytuacje taką, że praca jest ciężka, niewdzięczna i niewymagająca kwalifikacji, stanowiska są w tym sektorze różne: od linii kas, przez monitoring po tak zwanych „Agentów Ochrony” albo „Detektywów Sklepowych” pracujących po cywilnemu, choć ja osobiście nie wiem na jakiej podstawie wykonują swoje obowiązki, bo na pewno nie w oparciu o UoOOiM.
Płacą w handlówce różnie bo od 4 do 10 pln, lecz praca ta wbrew pozorom wymaga sporo od pracownika ochrony, bo potrafi być niebezpieczna.

Obiekty przemysłowe oraz inne.


W tej grupie umieszczam to, co nie klasyfikuje się w pozostałych. Praca w tej części jest prawdziwą mozaiką, bo od możliwości wyspania się po działania na równi z SUFO czy CP, co za tym idzie nie da się zbiorczo sklasyfikować ciężkości oraz zagrożeń, a także płacy w tym sektorze, jednak da się wprowadzić podział na pracujących w komercyjnych Agencjach Ochrony po jednej stronie i WSO po drugiej, ci z komercyjnych będą mało zarabiać i mieć niskie wymagania wobec siebie, ci w WSO to albo elita albo znajomi znajomych.

Dlaczego zarobki w ochronie są takie niskie?


 - instytucje i firmy kierują się jedynie ceną za usługę, nie zaś profesjonalizmem zatrudnianych w agencjach pracowników,
 - dziurawe prawo pozwala na zatrudnianie na umowach cywilnoprawnych więc z pominięciem płacy minimalnej,
 - agencje ochrony są pazerne,
 - pracownicy ochrony nie podnoszą kwalifikacji, więc nie mają czym walczyć na rynku pracy,
 - pracownicy ochrony godzą się na takie traktowanie, bo nie wierzą w to, że możliwe są zmiany,

Wiec Drogie Panie i Drodzy Panowie zastanówcie się proszę, czy chcecie do końca życia pracować po 300-400 godzin w miesiącu, czy te same pieniądze chcecie za przepracowanie 160-200 godzin.
Teraz zapraszam do krytyki zarówno tej konstruktywnej jak i tej innej kierowanej pod moim adresem.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+4 #14 kasperr 2017-12-23 12:18
Na naszej jw Bytom wygrala przetarg firma ktora proponuje stawke 13,50. Nie zgadzamy sie na nia i chcemy 17,00 Juz trzeci raz przekladali termin podpisania umowy z WOG . My schodzimy z jw 29.12.2017 i ciagle nie wiemy na czym stoimy stracimy prace czy dostaniemy oczekiwana stawke 17.00 zl(tak czy owak swieta beda nerwowe). Trzymajcie za nas kciuki panowie byc moze uda sie tak jak zeszlym roku kiedy chciala wejsc firma ktora proponowala smieszna 7zl za godzine.Moze mi ktos odpowie jak dlugo mozna odwlekac (przekladac ) termin podpisania umowy firmy z WOG?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #13 wmimm 2017-11-26 17:17
Cytuję Jacek:
Pracowałem w jednostce wojskowej i zrezygnowałem przez śmieszną stawkę. Poruszałem ten temat by wszyscy odeszli jednego dnia. Może z braku ludzi dali by więcej. Niestety inni się bali i zostali za 7 zł/h. Przykre.

Po pierwsze: Nie przykre,tylko rzeczywistość na którą zaparacowaliśmy. Nie wolno oceniać ludzi przez pryzmat ich postepowania,które zależne jest od indywidualnej sytuacji życiowej Tobie z pewnością nieznanej.
Po drugie: @Hubert pisze o konieczności zmian,ale nikt powtarzam nikt z nas (czyt.was) nie ma ochoty tego zrobić. Bez konkretnych zmian w ustawie polegających na oddzieleniu pracowników kwalifikowanych od tych bez kwalifikacji branża będzie nadal postrzegana jako branża cieciów i dziadków w kapciach.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #12 Jacek 2017-11-25 13:52
Pracowałem w jednostce wojskowej i zrezygnowałem przez śmieszną stawkę. Poruszałem ten temat by wszyscy odeszli jednego dnia. Może z braku ludzi dali by więcej. Niestety inni się bali i zostali za 7 zł/h. Przykre.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-11 #11 von awos 2016-10-26 13:05
Jesli chcecie wiecej zarobić,musicie brać wiecej godzin i już.Stosujęte tę zasdę od wielu lat i zawsze się sprawdza.Ludzie są tak głupi,że i tak sie zgodzą na wszystko.Trzeba tylko trzyma ich krótko przy ry...u.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #10 andrzej 2016-10-23 12:44
smiesne zarobki piec zloty na godzine miesiecnie wynosi osiemszet zloty codrugi miesiacz
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #9 Hubert Kwintal 2015-10-24 16:16
Przede wszystkim podniósłby się poziom wyszkolenia na WSZYSTKICH szczeblach ochroniarskiej hierarchii. Po drugie stworzyłoby to jasną i wygodną ścieżkę rozwoju pracownika. Po trzecie Dałoby pracodawcy czytelny obraz tego jakimi ludźmi dysponuje chcąc stawać do przetargów itp. Po czwarte właśnie ułatwiłoby domaganie się podwyżek wraz ze wzrostem kwalifikacji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #8 Hubert Kwintal 2015-10-24 16:10
A gdyby tak zmienić tryb kwalifikowania POF? Począwszy od nocnego stróża, który musiałby przejść weekendowy, przyspieszony kurs zakończony jakąś formą weryfikacji (coś prostego, ale pozwalającego najbardziej odpornych na wiedzę odrzucić). Tacy ludzie dostaliby do ochraniania jakieś parkingi, czy mniej ważne zakłady. Dalej kurs (3-mce dla przykładu) na kwalifikację, czy licencję pierwszego stopnia, która dawałaby prawo używania środków przymusu z wyłączeniem broni palnej. I kolejny stopień - drugi uprawniający do użycia broni i obejmowania stanowisk kierowniczych.
I każdy etap szkolenia zakończony stosowną weryfikacją. Jakiś egzamin, czy coś. O szczegółach można jeszcze podyskutować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #7 Hubert Kwintal 2015-10-24 16:03
A może źródło problemu tkwi w naszej ukochanej ustawie?
No bo spójrzcie:
Żeby zostać pracownikiem ochrony (w znaczeniu najbardziej ogólnym) nie trzeba spełniać praktycznie ŻADNYCH warunków. Jakieś gimnazjum, czy zawodówkę skończył praktycznie każdy więc to kryterium się właściwie nie liczy. Stan zdrowia? jak się zna odpowiedniego lekarza to każdy papier podpisze, więc tu też problemów nie ma. Niekaralność? Czysta teoria. W prawdziwym świecie często zatrudniani są ludzie, którzy tego kryterium nie spełniają.
I to właściwie wszystko. Na kwalifikację już trzeba się trochę postarać, ale... Kiedyś przynajmniej były egzaminy, które najmniej odpowiednich kandydatów odsiewały. Teraz nawet tego nie ma. jako taka selekcja jest przy pozwoleniu na broń, ale ilu uzbrojonych POF jest w tym kraju potrzebnych?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #6 Paweł Bilko 2015-09-25 18:08
momo, chyba znamy tych samych ludzi, choć z drugiej strony to nic dziwnego mimo wszystko t branża i tak zachowała cześć swojej hermetyczności,
Wiesiu pozdrowienia ze wsi pod Gliwicami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #5 momo 2015-09-22 19:04
Znam czlowieka w ziazkach ktoremu zalezy na zmianach w ochronie i ktort aktywnie lobbuje w Solidarnosci na rzecz wspierania przez Solidarnosc kazdego walczacego o swoje prawa ochroniarza, wiec nie do konca zwiazki maja nas gdzies.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #4 Paweł Bilko 2015-09-18 23:49
na pewno mogę dać możliwości, i takie możliwości sam tez dostaje od stowarzyszenia, poznania odpowiednich ludzi, podniesienia kwalifikacji, samodoskonalenia, łatwiej jest osiągnąć cel jeśli kilka osób chce tego celu niż jeśli chce go tylko ja, pytanie czy chcesz by i tobie i innym było lepiej w ochronie czy tylko tobie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 enio 2015-09-18 23:36
I coś z tych działań wynika? Dla mnie nic. Dasz mi lepszą pracę - nie, nawet związki zawodowe mają nas gdzieś, myślą tylko o swoim tyłku, więc kto o mnie zadba jak nie ja sam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #2 Paweł Bilko 2015-09-18 23:24
Cytuję enio:
Co tu komentować taka jest rzeczywistość i póki wszyscy się na to godzą nic się nie zmieni. Ale z drugiej strony jakie są inne opcje chyba tylko zostać uchodźcą.

Godzisz się na to? bo ja nie i staram się działać by taka sytuacje zmienić
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #1 enio 2015-09-18 23:18
Co tu komentować taka jest rzeczywistość i póki wszyscy się na to godzą nic się nie zmieni. Ale z drugiej strony jakie są inne opcje chyba tylko zostać uchodźcą.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...