zolnierzCzy dostęp do broni palnej w Polsce powinien być łatwiejszy, a może należy zaostrzyć przepisy dotyczące posiadania broni. Czy posiadanie broni na własny użytek zapewni nam bezpieczeństwo.

Broń palna.

W rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.
Istotnymi częściami broni palnej są: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy. Broń palną i amunicję do tej broni, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji.

Broń palna w Polsce.

Uzyskanie pozwolenia na broń palną w Polsce jest bardziej restrykcyjne niż w innych państwach Unii Europejskiej. Pozwolenie na broń palną można uzyskać  jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni. Za ważną przyczynę uważa się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
W związku z tym nachodzą mnie pytania czy to co dzieje się w tej chwili na około Polski,  z jednej strony wojna na Ukrainie z drugiej uchodźcy a wśród nich bojownicy, można uznać za realne zagrożenie. Poza tym dlaczego pracownik ochrony dysponujący legitymacją osoby dopuszczonej do posiadania broni, na co dzień bronią się posługujący, mający wszelkie szkolenia i badania nie ma możliwości zakupu broni. Tym bardziej, że niektórzy, którym się udało posiadają wszystkie możliwe cele posiadania broni wpisane w legitymacji.

Zezwolić czy zakazać.

Przeciwnicy posiadania broni uważają, że powszechny dostęp do broni doprowadzi do wzrostu przestępczości i masakr takich jakie zdarzają się w amerykańskich szkołach.
Zwolennicy natomiast, że przestępca dobrze się zastanowi nad popełnieniem przestępstwa w stosunku do osób wiedząc, że mogą posiadać broń. W Szwajcarii na przykład każda osoba powyżej 18 roku życia może pójść do sklepu i kupić broń czy to do celów sportowych czy myśliwskich a takich sytuacji jakie zdarzają się w Stanach praktycznie nie ma. Poza tym jeśli ktoś chce zdobyć broń do popełnienia przestępstwa, to i tak ją zdobędzie.
Za którą stroną by się nie opowiedzieć zawsze znajdą się argumenty którymi można zarzucić stronę przeciwną. Ale pomimo tak liberalnego prawa odnośnie posiadania broni właśnie w Ameryce trwa zacięta dyskusja o ograniczenie tego prawa. Szczególnie po głośnych masakrach coraz więcej ludzi opowiada się za ograniczeniem powszechnego dostępu. Z drugiej strony przykładem pozytywnym jak już wspomniałem wcześniej jest  Szwajcaria, gdzie w każdym domu znajduje się broń a mimo to wskaźnik zbrodni z użyciem broni palnej jest jeden z najniższych w świecie.
A jak to waszym zdaniem powinno wyglądać w Polsce, może niech pomocnym w określeniu stanowiska odnośnie dostępu do broni palnej będzie cytat Roberta A. Heinleina: „Nie ma czegoś takiego jak niebezpieczna broń. Są tylko niebezpieczni ludzie.”

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #3 jan 2016-07-24 15:02
Witam Hubert nigdy chyba się nie starałeś o pozwolenie na broń bo piszesz bzdury co innego jest pozwolenie na broń ostrą a co innego na broń sportową typu wiatrówka
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #2 robert kozłowki 2016-07-21 10:45
według mnie jeśli osoba która przeszła wszelkie szkolenia i zdobyła uprawnienia do noszenia broni ,powinna mieć dostęp do każdej broni ,,nie jestem za dostępem powszechnym dostępem do broni jak w szwajcarii
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 Hubert Kwintal 2015-10-11 15:37
W Polsce wcale nie jest trudniej o broń, jako taką, niż w innych krajach Unii. Często wręcz jest o wiele łatwiej. Prawdziwe trudności pojawiają się tylko przy pozwoleniach do ochrony osobistej, bo tu ciągle jest spora uznaniowość ze strony policji. To, co u nas jest prawdziwym problemem, to kompletnie zapomniana kultura posiadania broni. Ludzie zapomnieli, że poza bronią do ochrony osobistej jest też sportowa, czy kolekcjonerska i można w tym charakterze posiadać dokładnie takiego samego Glocka (dla przykładu). Zresztą nie tylko takiego samego. Nawet tego samego można zarejestrować na kilka sposobów. Polacy po prostu przestali się interesować bronią, jej używaniem i posiadaniem. Gdyby więcej ludzi zainteresowało się tematem to nawet w obecnych warunkach prawnych dałoby się osiągnąć poziom uzbrojenia społeczeństwa podobny, czy nawet wyższy niż Czesi, Niemcy, czy Brytyjczycy.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...