vip

W myśl przysłowia „nie szata zdobi człowieka” odpowiedzmy sobie dzisiaj na pytanie jak powinien wyglądać pracownik ochrony.

Nie Szata zdobi człowieka.

Czy przysłowie „nie szata zdobi człowieka” możemy odnieść także do ubioru pracownika ochrony, czy wygląd pracownika ochrony podczas imprez niekoniecznie masowych ale plenerowych jak festyny, dożynki itp. ma znaczenie. Czy pracownik ochrony podczas wykonywania czynności ochronnych powinien mieć wygląd schludny ale stanowczy i groźny czy zgodnie z nastającą modą i stylem, kolorowy i przyjazny.
 
Zdarzyło mi się ostatnio, od strony uczestnika takiej imprezy poobserwować pracę pracowników ochrony, chociaż do samej pracy nie miałem żadnych zastrzeżeń, to już ubiór zwrócił moją uwagę i był to ubiór, według mnie niewłaściwy. Panowie ubrani byli: jeden niebieskie dżinsy, czerwona koszulka, drugi wprawdzie czarna koszulka ale też niebieskie dżinsy. Może to tylko ja jestem stereotypowy, że pracownik ochrony ma być ubrany na czarno, może ubiór modny jest lepszy, sprawia wrażenie, że ochroniarz jest bardziej ludzki, przyjazny. Może w myśl innego przysłowia „jak cię widzą tak cię piszą” wygląd przyjazny jest korzystniejszy. Wszystko możliwe ale uważam, że podczas ochrony takiej imprezy pracownicy powinni być jednakowo umundurowani. Aha, przepraszam bardzo, moja wina ale zapomniałem dodać, że jednak byli jednakowo umundurowani przecież mieli jednakowe kamizelki taktyczne, ale czy to jest wystarczające?

Pracownik ochrony.

Właściwie w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia nie ma sprecyzowanego wzoru ubioru pracowników ochrony.  Mamy jedynie odnośnik do wewnętrzny służb ochrony. Są to – uzbrojone i umundurowane ( czyli wszyscy jednakowo ubrani ) zespoły pracowników przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane do ich ochrony. Odnośnie wyglądu pracowników ochrony mamy zapisy następujące:
Art. 20. 1. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia:
1) oznacza pracowników ochrony w sposób jednolity, umożliwiający ich identyfikację oraz identyfikację podmiotu zatrudniającego – były kamizelki;
2) zapewnia noszenie ubioru przez pracowników ochrony, umożliwiającego ich identyfikację oraz identyfikację podmiotu zatrudniającego – były kamizelki;
Art. 21. 1. Ubiory pracowników ochrony zatrudnianych przez przedsiębiorcę powinny posiadać oznaczenia różniące je w sposób widoczny od mundurów pozostających pod szczególną ochroną lub których wzory zostały wprowadzone na podstawie odrębnych przepisów – były kamizelki.
Czyli warunki określone w tych punktach zostały spełnione, ale czy posiadanie jednakowych kamizelek taktycznych jest wystarczające?

Modnie czy wygodnie.

Jeżeli pracodawca nie wymaga żebyśmy w miarę jednakowo wyglądali, to może chociaż sami powinności o to zadbać, a nie chodzić jak komu się podoba.
Ale może modnie jest lepiej. Spodnie dżinsy a nie czarne bojówki, eleganckie buty a nie wysokie, ciężkie trzewiki, kolorowa koszulka a nie jakaś czarna, modna fryzurka a nie łysa głowa. Może wyglądać groźny to stereotyp, może teraz przyjaźnie i kolorowo.
11:09 2015-09-02

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #5 piotr 2017-04-23 23:13
Działanie czynników zewnętrznych na jednolity kolor czy kamuflaż jest różny, do tego dochodzi jakość wszystkich elementów użytych do produkcji, oraz sam wzór ze wszystkimi niby niewielkimi różnicami ale wpływającymi na trwałość podczas użytkowania, intensywnego użytkowania bo u nas jest tylko takie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #4 piotr 2017-04-23 23:03
Praktyczny ubiór, to podstawa. Na razie nie wymyślono nic innego a musimy sobie radzić sami, rynek odzieży roboczej powiela sam siebie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #3 momo 2015-09-22 18:55
Pytanie czy takie spodnie mozna uznac za schludne w kontekscie wykonywanej parcy. Nadal jednak uwazam ze nie koniecznie czarne albo moro.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Tomasz Kruszelnicki 2015-09-03 10:56
Cytuję momo:
nie koniecznie czarne, ale schludne, czyste i jednolite raczej tak

Czyli czerwone koszulki i dżinsy mogą być ale u wszystkich. Niestety nie zgodzę się, dalej jestem zdania, że ubiór czarny ewentualnie moro. Ubiór też działa na świadomość, a pracownik ochrony powinien budzić respekt aby wyegzekwować posłuszeństwo podczas takich imprez i zapobiec zakłóceniom porządku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 momo 2015-09-02 17:29
nie koniecznie czarne, ale schludne, czyste i jednolite raczej tak
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...