security8Jak określać osobę zajmującą się ochroną osób i mienia? Czy tak jak jest to zapisane w ustawie o ochronie osób i mienia – pracownik ochrony, czy tak jak jest to potocznie przyjęte - ochroniarz. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Spotkałem się ostatnio ze zdaniem pewnej, młodej wiekiem jak i stażem pracy osoby, która stwierdziła, że nazwa „ochroniarz” źle się kojarzy i lepiej pracownika ochrony tak nie nazywać. Odkąd pracuję w ochronie, a jest to już ładnych kilkanaście lat, osoba zajmująca się ochroną osób, konwojowaniem wartości pieniężnych, ochroną sklepu nazywana była ochroniarzem. Na osoby stojące na bramkach w dyskotekach, nie posiadające wtedy licencji pracownika ochrony fizycznej, a teraz legitymacji kwalifikowanego pracownika ochrony także mówiono i mówi się ochroniarz. Czy faktycznie osoba wpisana na listę kwalifikowanego pracownika ochrony różni się od osoby niewpisanej, a czy te osoby różnią się od kogoś, kto nie jest zatrudniony przez agencję ochrony, a też wykonuje zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku.
No właśnie, jak to jest z tym nazewnictwem?

Ochroniarz

Wpisuję w wyszukiwarkę słowo „ochroniarz”. Pierwsze co się pokazuje to „Ochroniarz – Ogólnopolski Magazyn Zawodowców”, następne w kolejności – Wikipedia, więc zaglądam na definicję:  Ochroniarz, strażnik (ustawowa nazwa: pracownik ochrony, agent ochrony, pracownik ochrony fizycznej osób i mienia) – zawód wykonywany przez osobę zatrudnioną w agencji ochrony lub wewnętrznej służbie ochrony i zajmującą się zapewnieniem bezpieczeństwa i ochroną.
Czyli pracownik ochrony nazywany został ochroniarzem. Ale szukam dalej.

Pracownik ochrony

Zgodnie z ustawą  z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia: Pracownik ochrony – osoba wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, i wykonującą zadania ochrony w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, lub osoba wykonująca zadania ochrony, w zakresie niewymagającym wpisu na te listy, na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Tutaj mamy jasność.

Pracownik

Ale mamy jeszcze pojęcie „pracownik” a zgodnie z następującą definicją - pracownikiem jest tylko osoba wykonująca pracę w ramach stosunku pracy. Zatem nie może być pracownikiem osoba, która np. świadczy pracę odpłatnie, a praca ta jest wykonywana w ramach przepisów prawa cywilnego, np. na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych rodzajów umów cywilnoprawnych nienazwanych.
Czyli mamy tutaj sytuację w której pracownika ochrony pracującego na umowę zlecenie nie powinniśmy nazywać pracownikiem, więc może jest ochroniarzem.
To w końcu pracownika ochrony możemy nazwać ochroniarzem, czy ochroniarzem nazwiemy tylko osoby stojące na bramkach wykonujące zadania ochrony na rzecz pracodawcy nie mającego koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia?
Osobiście wolę jak ktoś powie o mnie „on jest ochroniarzem”, a nie „on jest pracownikiem ochrony”. A dla was ma to jakieś znaczenie? Czy nazwa ochroniarz też wam się źle kojarzy? A może jest to wam obojętne?

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #38 adam 2017-07-26 02:49
11) Ostatni dokument DZU 2016, poz 239, Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. USTAWA
z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Można zacząć czytać od strony Dział III, Wolontariat Art.42 i to już koniec , uff ;-) :-) :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #37 adam 2017-07-26 02:31
10) Przepisy DZ.U 2011 nr 183, poz.1087 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 sierpnia 2011 r.
w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne. Polecam byś zapoznał się z: ZAŁĄCZNIK zakres wymaganej wiedzy. Na dzień dzisiejszy Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla Służb Informacyjnych Pawle jest ważny do końca życia, jak to będzie wyglądało w przyszłości tego nie wiem. Dodatkowo do poczytania DZU 2009 nr 62,poz, 504 USTAWA
z dnia 20 marca 2009 r.
o bezpieczeństwie imprez masowych. Warto jako pełnoletni wydać 100-250 złotych na Służby Informacyjne niż robić Kwalifikowanego Pracownika Ochrony za dużo drożej bo masz tą samą frajdę ale mniej stresu i ewentualnych problemów. Życzę fajnej zabawy :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #36 adam 2017-07-26 02:07
9) Info dla młodszych - wolontariuszem może zostać każdy, osoby niepełnoletnie ukończone 13 lat za zgodą pisemną rodzica a te poniżej 13 lat wtedy kiedy to rodzic podpisze daną umowę jako opiekun. Jeszcze jedna WAŻNA SPRAWA, fajnie kiedy rodzice mają wykupione OC w ŻYCIU PRYWATNYM, jednorazowy koszt na rok to około 30 złotych w zależności od firmy ubezpieczającej ale mają spokój bo ubezpieczenie chroni innych przed skutkami "wychodzącymi" z ich rodziny czy domu - zalanie sąsiadów, zbita szyba przez dzieciaka, własny pies pogonił listonosza i takie tam inne co mogą wyniknąć np na imprezie chociaż tu mają zastosowanie inne przepisy ale dodatkowo na tym ubezpieczeniu nikt nie traci - szczegóły w ubezpieczalniach. Mało popularne a warto.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #35 adam 2017-07-26 01:45
7) Inne plusy by tam być jako młode wsparcie, to możliwość wejścia i zobaczenia tego czego zwykły uczestnik nie doświadczy i każdy uczestnik z naszej branży to potwierdzi. Pieniądze, to nie wszystko bo liczy się też to "inne". 8)KOLEJNY WAŻNY POWÓD, to działanie według przepisów podług których będziesz musiał pracować jako pełnoletni prawdziwy ochroniarz na różnych imprezach i jako członek służb informacyjnych /taki z ukończonym szkoleniem i dokumentem to potwierdzającym/ i na dobrą sprawę ten ostatni powód jest najważniejszy. Liczy się doświadczenie ale to mądre. Aha i nie zapominaj o kontaktach jakie zdobędziesz a to pozwoli na rozwijanie umiejętności i doskonalenie + zarabianie kasy :lol: :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #34 adam 2017-07-26 01:33
6) Nie możesz tez nosić napisów OCHRONA,SECURITY czy podobnych ale już taki napis jak OBSŁUGA po angielsku STAFF czy CREW - załoga lub TEAM zespół jeżeli będziesz w grupie obsługującej to jest to fajne rozwiązanie dające satysfakcją /ważne by nie było to kłamstwo bo tylko się człowiek ośmieszy a po co ? Trzeba się szanować, oraz pokazać jako zaangażowany i kompetentny człowiek z teamu. Na kolejnych różnych imprezach będziesz mile widziany i co ważne - jeżeli zechcesz, to otrzymasz dokument stwierdzający co i gdzie robiłeś. Ten papier, to Twoje doświadczenie i ewentualna przepustka na imprezy gdzie byś nie zapytał.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #33 adam 2017-07-26 01:18
5) W tej umowie zostaną przedstawione obowiązki jakie będziesz miał do zrobienia i nie widzę przeszkód by było też tam to co wiąże się z informowaniem, sprawdzaniem biletów /oczywiście niesamodzielnie/ czy tym wszystkim co zewnętrznie będzie zbliżone do "ochrony" ale bez praw ochrony. Po prostu wczułem się w to co chcesz robić i jak chciałbyś by to miało wyglądać - normalna sprawa, my też cieszymy się kiedy "mamy wygląd" niestety w Twoim przypadku prawo na wiele rzeczy nie pozwoli więc proszę szanownych czytających o nie wylewanie wody bo liczę, że 15 latek rozumie co chcę powiedzieć.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #32 adam 2017-07-26 01:09
4)Umowę podpisujesz z osobą reprezentującą podmiot /w tym przypadku organizatora tej imprezy/ ale jeśli ukończyłeś trzynaście lat, to umowę taką możesz zawrzeć samodzielnie, ale tylko za zgodą rodzica/rodziców lub prawnego opiekuna – wtedy musisz pokazać taką zgodę najlepiej na piśmie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #31 adam 2017-07-26 00:59
1) Warto wiedzieć 13-17 lat odpowiadasz już osobiście przed prawem ale nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych, czyli niestety musisz mieć ukończone 18 lat. 2) Ochroniarzem nie ale możesz uczestniczyć w interesującej Cię imprezie nie jako ochroniarz lecz jako służba informacyjna na podstawie innych przepisów niż Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. 3) Dni Twojego miasta niekoniecznie będą imprezą masową choć przewijających się na niej osób może być bardzo wiele - dla Ciebie jako tam pomagającego nie ma znaczenia jaka prawna formuła zostanie zastosowana z bardzo prostego powodu - zostaniesz wolontariuszem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #30 Paweł 2017-07-26 00:11
Witam! Mam 15 lat i chciałbym być ochroniarzem na dniach mojego miasta nw czy już bym mógł nim byc? I czy muszę mieć 18 lat żeby być ochraniarzem
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #29 piotr 2017-04-14 00:52
MAREK WALOSZEK możesz złożyć skargę w PIP lub udać się do niej po poradę, jest taka możliwość dla każdego bez zapisywania się na termin
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #28 piotr 2017-04-14 00:42
1) definicja wyrazu: synonim 2) do Wikipedii każdy może napisać uzupełnienie lub je zmienić 3) jak powiedzą policjant/szkieł/gliniarz/glina to mundurowy nie reaguje negatywnie ale nazwij go "psem" to może być różnie, podobnie u nas nigdy "cieć" zawsze ochroniarz/bramkarz/sufo/wartownik a oficjalnie w papierach PO/KPO. Zresztą sami czujecie kiedy określenie jest obrazą, tak samo z tym "psem". Teraz pragniemy się wyróżnić bo są przepisy i różne uprawnienia ale zmiana wyrażenia nie wpłynie na postrzeganie poprzez ludzi z ulicy, Ja jestem ochroniarz a złośliwi mówia "cieć z papierami " a ja dopowiadam "z żółtymi". Kiedyś żółte papiery dotyczyły osób chorych psychicznie nie wiem jak to obecnie wygląda. Takie wspomnienia więc proszę bez urazy osoby chore.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #27 robert kozłowki 2016-07-21 11:06
no rzeczywiście to bardzo poważny problem ,w świetle tych innych ,wręcz przerażający
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #26 Hubert Kwintal 2016-04-27 22:13
A wiesz jak wyłączyć Caps Lock? ;-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #25 MAREK WALOSZEK 2016-04-27 20:25
JESTEM OBECNIE PRACOWNIKIEM OCHRONY W SP.Z O.O.ACTUS.PRACUJĘ NA NOCKI JESTEM OSZUKIWANY NA PENSJI BO NIE WYPŁACAJĄ DODATKU ZA PRACĘ W GODZINACH NOCNYCH OSOBA KTÓRA NIE ROBI NA NOCKI MA WYPŁATĘ TAKĄ SAMĄ JAK CI CO PRACUJĄ NOCKI MOIM ZDANIEM POWINNI DOLICZAĆ KWOTĘ CO WYCHODZI ZA PRACĘ W GODZINACH NOCNYCH ŻEBY ZWIĘKSZYĆ BRUTTO A NIE ŻEBY ZRÓWNAĆ Z OSOBAMI CO NIE PRACUJĄ NOCEK
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #24 Hubert Kwintal 2016-01-26 20:26
Moim zdaniem sprawa nazwy nie ma tu żadnego znaczenia. A jeśli nawet to niewielkie.
Dla wygody można przyjąć, że ochroniarz to ten z kwalifikacjami, a dozorca to ten, który kwalifikacji nie ma.
Jednakże samo słowo ochroniarz, w języku potocznym zwykło się rozumieć jako osobę zajmującą się ochroną fizyczną. Bez rozróżnienia na kwalifikowanych, bądź niekwalifikowanych.
Sam zawsze, kiedy ktoś mnie pyta czym się zajmuję, odpowiadam, że jestem ochroniarzem i mało kto zadaje szczegółowe pytania
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #23 Krzysztof 2016-01-23 09:33
Zrobiłem licencję kilkanaście lat temu a dzisiaj pracuję na obiekcie handlowym wraz z emerytem który zna 4kartki procedur nic pozatym. Teraz można stwierdzić kto jest kto.Ja wykonuje pracę którą mi zlecone a pan emeryt przyszedł ponieważ w domu nudzi się oraz na paliwo zabrakło.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #22 ringonet.pl 2015-12-15 18:01
Moim zdaniem ochroniarz, a nie pracownik ochrony, podobnie jak kucharz http://ringonet.pl
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #21 Armani 2015-08-26 07:15
Moim zdaniem "Ochroniarz". Nawet gdy kogoś gonimy to krzyczymy "OCHRONA, stój! " a nie "pracownik ochrony, stój"...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #20 Przemek 2015-08-22 07:07
Mało kiedy używam określenia pracownik ochrony. Równie dobrze mógłbym powiedzieć robol ochrony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #19 Przemek 2015-08-22 07:05
Cytuję Tomasz K.:
Cytuję Przemek:
Nie widzę problemu gdy ktoś nazwie mnie ochroniarzem. Problem pojawia się gdy ktoś użyje słowa cieć.

A jeżeli ochroniarz wykonuje pracę ciecia, zamiata, odśnieża to jeszcze jest pracownikiem ochrony czy cieciem?

Jeżeli jest i czuje się ochroniarzem a wykonuje czynności typowo cieciowskie niech się zwolni i poszuka ciekawszego zajęcia.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...