security16Spotykam się z licznymi pytaniami jaką sztukę walki ćwiczyć aby była przydatna w pracy pracownika ochrony. Jaki styl walki jest najlepszy, co wybrać?

Jest wiele szkół i systemów walki, nie koniecznie wszystkie są wschodnie jak to się zazwyczaj określa, praktycznie każdy kraj ma swój system walki czy samoobrony, w których techniki zostały adaptowane na potrzeby aktualnej sytuacji w celu likwidacji nieprzyjaciela.

Sztuki walki

Wzorując się na definicji zaczerpniętej z Wikipedii, sztuki walki są sposobami walki wręcz, czasami z użyciem broni białej. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu.  Według mnie w definicji tej zawarte są główne elementy dla których studiuje się formy walki.  Dla osoby rozpoczynającej przygodę ze sztukami walki definicja taka niech będzie podstawą. Z czasem wgłębiając się w zagadnienie sam dojdziesz do tego co oznacza termin „sztuki walki”.

Co ćwiczyć

Skoro jest tak wiele różnych szkół i systemów walki co wybrać, aby było skuteczne? Co może przydać się pracownikowi ochrony w czasie wykonywania obowiązków? I tutaj dochodzimy do sedna. Ile szkół, ile osób ćwiczących, każdy będzie polecał coś innego, najczęściej to, co ćwiczy, dlatego bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaka sztuka walki jest najlepsza. Sprawdzić to możesz tylko w realnej walce, a i tak któregoś dnia przyjdzie ktoś kto cię pokona, nawet Achilles i Goliat zostali pokonani, nikt nie jest mistrzem na wieczność, no chyba z wyjątkiem Musashiego Miyamoto i braci Kliczko :-)
Czy faktycznie nie ma najlepszego systemu. Według niektórych, najlepszą obroną jest... ucieczka.  Ale pracownikowi ochrony z racji wykonywanych zadań korzystać z takiej formy nie wypada, a wręcz w wypadku wewnętrznych służb ochrony, na podstawie regulaminów jest niedozwolone.

To w końcu co?

To co w końcu ćwiczyć? Rozejrzyj się po okolicy, w której mieszkasz. Popatrz jaka szkoła jest w pobliżu. Jeżeli nie ma nic blisko poszukaj czegokolwiek może to być nawet aerobik, taniec – zapytasz, na co mi się to w ochronie przyda, a na to, że nie każdy ma czas jeździć gdzieś daleko i nie będzie tobie się chciało, a najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby się ruszać, ale intensywnie, co najmniej przez godzinę, najlepiej trzy razy w tygodniu, jak nie możesz to dwa a nawet raz w tygodniu, chociaż raz to za mało, ale dobre i tyle. Idź na siłownię, biegaj, ucz się tańczyć. Osobiście ćwiczę aikido i taniec towarzyski, nie uwierzysz ile wspólnych ruchów mają te dwie różne dyscypliny, a co  się tobie z tego przyda w ochronie, na pewno kondycja, wytrwałość, siła i zdrowie, które zdobędziesz poprzez systematyczne ćwiczenia.

Na zakończenie

Jakikolwiek styl walki czy samoobrony ćwiczyłbyś, jak nie nazwałbyś wykonywanych technik, człowiek jest zbudowany jak jest, ma głowę, dwie ręce, dwie nogi, dlatego we wszystkich szkołach walki jest wiele podobnych technik. Od tysięcy lat ludzie szukają sposobów na obezwładnienie i pokonanie wroga, więc wszystko jest już wymyślone i niczego nowego w walce wręcz nie odkryjemy. Dlatego dyskusje na temat, która sztuka walki jest najbardziej skuteczna uważam za stratę czasu, najważniejsza w tym wszystkim jest intensywność i systematyczność treningów.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #3 Arek 2016-11-30 16:59
Ja na przykład trenuję Aikido ale lubię ten sport posiadam 4 kyu
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Najlepszy cieć 2016-11-24 00:06
Cytuję robert kozłowki:
co za bzdury ,zatańczę jak mnie napadną

A tam zatańczysz, pewnie spierd.. isz jak coś zacznie się dziać. Tak już jest z mocnymi w gębie, jak co do tego czego to gacie pełne i udają, że nic nie widzą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 robert kozłowki 2016-07-21 10:33
co za bzdury ,zatańczę jak mnie napadną
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Kruszelnicki

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • wmimm 23.10.2017 23:07
  Pracować? ??? . Nie da się żyć !!!!. 6000 zł netto to jest minimum ,które każdy, powtarzam każdy KPOF ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 23.10.2017 19:36
  tyle co na waciki

  Czytaj więcej...

   
 • Daro 23.10.2017 18:09
  Ja też odejdę bo za 1800 się nie da pracować:'(

  Czytaj więcej...

   
 • irys 19.10.2017 10:34
  :-| :-* :oops: :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

  Czytaj więcej...

   
 • Rafał 19.10.2017 10:09
  Zapraszamy na kursy. Działamy w całej Polsce. www.agentochrony.com

  Czytaj więcej...