security1

 

Poruszę dzisiaj temat obaw przed zmianą pracy, obawa to może zbyt słabe słowo, strach lepiej wpasowuje się w temat. Ponieważ wątpię by czytali blog głupcy spokojnie mogę stwierdzić iż "nie boi się tylko głupiec", a każdy ma się czego obawiać mając rodzinę i pracując na jej utrzymanie.

Czego się boimy:

 •     utraty stabilności - jeżeli pracujemy w stabilnym otoczeniu i firmie to boimy się że trafimy w miejsce gdzie się nie przyjmiemy, zostaniemy odrzuceni, lub że po pierwszej umowie nowy pracodawca/zleceniodawca podziękuje nam bo się nie sprawdzimy na nowym miejscu, mało kto mający rodzinę, zdobywa się na czyn, który może zagrozić bezpieczeństwu finansowemu ogniska domowego.
 •     nieznanego - każdy człowiek boi się tego czego nie zna i nie wie co jest dalej, będąc "obciążony" bagażem rodziny dodatkowo boimy się bo to co nieznane nie zagroziło naszej rodzinie.
 •     strachu - może mniej o siebie, w końcu zawodowo zajmujemy się dbaniem o to, by inni się nie bali, co nie zmienia faktu ze tez się boimy, boimy się bać i boimy się wywoływać lęki u najbliższych.

Patologie występują także u nas

Strach w naszej profesji doprowadza do szeregu patologii, najczęściej spotykamy zniechęcenie, zobojętnienie, marazm, pracoholizm i w końcu to co może nas pogrążyć czyli kumoterstwo.

Przyjrzyj się czytelniku swojemu otoczeniu i poszukaj symptomów, nie widzisz naprawdę? Popatrz obiektywnie jeszcze raz, albo nie dostrzegasz, albo znajdujesz się w elitarnym gronie którego problemy branży nie dotykają.

Jak pokonać strach, nie wiem ja u innych ja zawsze staram się dopatrywać korzyści płynących dla mnie i mojej rodziny, zostałem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony dlatego, że w rodzinie nie jestem jedynym pracownikiem ochrony, stowarzyszenie to sposób na walkę o lepszy los każdego z nas, tu mam wsparcie i oparcie w innych w sumie obcych mi ludziach.

Moje rozwiązania, sprawdzają się u mnie,

ale to nie znaczy, ze moje sprawdza się u innych, każdy niech szuka rozwiązań, pasujących do niego samego.

Działając moim sposobem pokaże jak doszukiwać się plusów w zmianie pracy:

    utrata stabilności - boimy się zmienić prace bo możemy zostać bez pracy, ale pewni zatrudnienia maga być tylko pracownicy Wewnętrznych Służb Ochrony, każdego innego może spotkać sytuacja, że po przetargu nowa Agencja Ochrony nie będzie chciała nas zatrudnić.

    nieznanego - nieznane zadania, ludzie i wyzwania dodają nam pewności siebie, sil i motywacji do rozwoju zarówno osobistego jak i zawodowego.

    strachu - tego się nie da, nie bać, ale strach jest dobry napędza nas do zwiększenia wysiłku do tego by być stawać się lepszym od innych, po to by w wyścigu po nagrodę coraz bardziej zostawiać peleton przeciętnych z tyłu.

Rozpoznanie choroby, wstępem do leczenia.

Ważne, by dobrze wiedzieć kiedy należy prace zmienić, skakanie z miejsca na miejsce bez celu i przemyślenia czego chce od nowej pracy i co chce robić ze sobą to równia pochyła.

Jest kilka sytuacji kiedy należy się mocno zastanowić, posprawdzać kontakty i oferty pracy, w szczególności kiedy nie potrafimy się dogadać ze współpracownikami lub przełożonymi w końcu w naszej branży zaufanie do współpracowników jest bardzo ważne, kiedy warunki pracy urągają godności człowieka, kiedy wymaga się od nas pracy jako sprzątaczką, złotą raczka sekretarka itd. co grozi tym że jesteśmy odciągani od naszych obowiązków służbowych, kiedy pracujemy po 300-500 godzin miesięcznie, a i tak brakuje nam pieniędzy, w końcu kiedy otacza nas patologia i zaczynamy jej ulegać.

Diagnoza szokiem?! Pora na leczenie.

Jeżeli dostrzegasz we własnej sytuacji zawodowej symptomy które opisałem, lub inne z którymi ja się zawodowo nie spotkałem, chciałbyś by ktoś pomógł ci we wskazaniu kierunku rozwoju, warto jest poszukać doradcy zawodowego, lub rozmawiać z ludźmi którzy już rozpoczęli, bądź zakończyli wędrówkę w poszukiwaniu swojego miejsca w branży.

Ja sam jestem na etapie szukania swojego miejsca, lecz cały czas staram się dawać z siebie w pracy 110% nawet jeśli pracuje z ludźmi co jadą na rezerwie, wierze, że najlepsze zmiany jakie można wprowadzić w pracy to zmiany na lepsze w nas samych.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...