it

Branża ochrony kojarzona jest głównie z ochroną fizyczną zapewnianą przez pracowników ochrony o większych lub mniejszych kwalifikacjach, umiejętnościach czy predyspozycjach. Czy jednak ktokolwiek jest w stanie zaryzykować i powiedzieć, że branża security może funkcjonować bez rozwiązań dostarczanych przez nowe technologie?


Systemy zabezpieczeń

CCTV czy SSWIN to najbardziej popularne systemy zabezpieczenia technicznego wykorzystywane do przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom. Nie są to jedyne systemy zabezpieczeń, chodź o tych najwięcej słyszymy. Mniej znanymi są systemy lokalizacji i śledzenia naszych wartościowych przedmiotów takich jak np. auta, zarówno prywatne jak i te flotowe, czy nawet telefony. Systemy lokalizacji oparte o GPS czy w oparciu logowania do sieci GSM są dzisiaj powszechnie stosowane, a wielu z nas nawet już nie zwraca na to uwagi.

CCTV zasadniczo możemy podzielić na systemy analogowe bądź cyfrowe. Jednak struktura podziałów i wyborów jest znacznie głębsza, ponieważ mamy na rynku tyle rozwiązań ilu jest producentów takich systemów.

Obecnie CCTV daleko wybiega poza swą pierwotną rolę jaką była rejestracja i transmisja obrazu do stanowisk operatorów monitoringu wizyjnego lub stanowisk ochrony. Dzisiaj systemy telewizji przemysłowej, liczą ilość klientów, mierzą ich, ich czas spędzony na zakupach, potrafią uczyć się układu przedmiotów i informować o zmianach wywołanych ingerencją osób trzecich.

SSWIN z kolei możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Jednak dziś systemy sygnalizacji włamania i napadu także ewoluują do mocno złożonych systemów wielopoziomowej ochrony. Obecnie na rynku mamy nie tylko urządzenia bezobsługowe w których mamy kontakt tylko z centralką do uzbrojenia/rozbrojenia systemu alarmowego, ale na przykład możemy członków rodziny wyposażyć w bezprzewodowe nadajniki sygnalizujące stan zagrożenia posiadacza oraz dokładną jego lokalizacje do stacji monitorowania wynajętej agencji ochrony, która zadysponuje wysłanie zespołu który będzie miał przyjść zagrożonej osobie z pomocą.

wlamanie

Zintegrowany system zarządzania i monitoringu SAFESTAR od DMSI Software

Przywołany powyżej system posiada wiele ułatwień w pracy na stacji monitorowania oraz w grupach interwencyjnych i zawiera sporą gamę rozwiązań umożliwiających zdalną kontrolę obiektów, przybliżę tylko kilka najważniejszych.

Pierwszym i chyba największym atutem jest to, że SAFESTAR to dostęp do zasobów w chmurze z dowolnego komputera lub tabletu. Tak, możemy obsługiwać wszystkie zdarzenia wchodzące na stacje monitorowania z tabletu. Dlaczego? To jest właśnie rewolucja. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom udało się sprowadzić całość pracy na zdarzeniach do pracy na przeglądarce internetowej. Rozwiązanie to skupia w sobie wszystko to co jest w innych rozwiązaniach i daje możliwości konfiguracyjne takie same jak dostępne rozwiązania innych dostawców, ale.... Właśnie dlaczego ale... ? SAFESTAR pozwala wykonywać pracę na zdarzeniach z dowolnego miejsca na świecie jeżeli tylko mamy dostęp do komputera i internetu.

Wideo obchody to kolejne rozwiązanie które jest już powszechnie stosowane, ale to w SAFESTAR mamy coś takiego jak Klatki Referencyjne dzięki którym operator może zestawić ze sobą dwa/trzy obrazy i w kilka sekund zorientować się czy wszystko co powinno być jest na swoim miejscu. To dzięki klatkom referencyjnym operator nie musi zgadywać co powinno znajdować się na obrazie, bo ma podgląd jak obraz wyglądał godzinę temu i przed dobą.

Osobom odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i nadzór nad ochroną, daje możliwość raportowania w czasie rzeczywistym tego co dzieję się na podlegających im obiektach i obszarach, oraz zawiera tzw. moduł linii życia, czyli raportowanie przez POF tego, że żyją i pracują. Rozwiązanie pozwala reagować w sytuacjach skrajnych tam gdzie służbę pełni jeden pracownik w dużym oddaleniu od innych osób. Nie zgłoszenie się pracownika w określonym przedziale czasowym generuje zdarzenie co z kolei pozwala na przykład nawiązać łączność telefoniczną lub radiową z pracownikiem, wykonanie wideo obchodu czy wysłanie służb na miejsce.

To co jest ważne dla pracowników grup interwencyjnych to aplikacja PATROL sparowana z SAFESTAR pozwalająca na działania takie jak automatyczne odbieranie informacji z USI SUFO, podgląd tego co ze zdarzeniem już zrobił operator, czy skontaktował się z osobami wyznaczonymi na wypadek alarmu, czy wezwał już służby państwowe. Moduł oferuję również wyznaczenie najlepszej drogi dojazdu w oparciu o Mapy Google, oraz w mojej ocenie REWELACJA – podgląd z kamer jeżeli są na obiekcie z którego wchodzi sygnał o zdarzeniu. Dlaczego rewelacja? Bo jadąc na zgłoszenie mamy szansę zobaczyć na co musimy się przygotować.

Ciekawostką jest tester łącza internetowego umożliwiający sprawdzenie ile kamer i w jakiej jakości z danego obiektu można podłączyć do SAFESTAR. Daje to możliwość sprawdzenia czy na obecnie używanym łączu możemy podpiąć naszą cieć CCTV do systemu czy tez nasze łącza są niewystarczające.

drone 2000243 1280

Bezzałogowe statki powietrzne w systemach bezpieczeństwa

Inną forma ochrony technicznej może być dron lub sprzęt do neutralizacji zagrożenia ze strony obcego drona. Obecnie produkowane drony mają wielkość od piłki tenisowej po mini helikopter i w różny sposób mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi lub obiektów. Najlepszym dowodem na to jak niebezpieczne mogą być drony daje obecny konflikt na Bliskim Wschodzie gdzie tzw. Państwo Islamskie wykorzystuje drony do zrzucania ładunków wybuchowych na wojska koalicji walczące przeciwko ISIS.

Jamery  to najbardziej popularne narzędzia do zwalczania dronów. Ich metoda działania jest śmiesznie prosta ponieważ najzwyczajniej w świecie zakłócają one komunikacje pomiędzy  maszyna, a operatorem. Wykorzystanie Jamerów do zwalczania dronów wiąże się jednak z dużym ryzykiem ponieważ dron może zareagować na zerwanie kontaktu z operatorem na cztery sposoby zależnie od tego jak jest zaprogramowany:
- natychmiastowe lądowanie – dron przestaje być niebezpieczny (chyba że przenosi substancje niebezpieczne) przechwytujemy drona oraz możemy sprawdzić jakie szkody dla nas  już zostały wyrządzone,
- powrót do miejsca startu – dron przestaje być dla nas zagrożeniem, ale nie wiemy jakie szkody zdołał wyrządzić w chronionym obiekcie,
- kontynuuje lot w ostatnim wyznaczonym kierunku lub tak jak był zaprogramowany – nadal wyrządza skody i nadal stanowi zagrożenie, ponadto w momencie spuszczenia go ze smyczy Jamera operator może odzyskać kontrolę nad bezzałogowcem i nadal być dla nas niebezpieczny, lub w razie nie odzyskania kontroli może kontynuować lot aż do wyczerpania zapasów paliwa (prądu) i spaść w miejscu pełnym ludzi co jest oczywistym zagrożeniem dla nich,
- spada i rozbija się – niby fajnie bo mamy sytuacje podobna do tej pierwszej opisanej, ale jeżeli przenosi substancje niebezpieczne, możemy narazić na utratę zdrowia i życia nie tylko operatora Jamera, ale także inne osoby znajdujące się na obiekcie jak i samą infrastrukturę obiektu.

Drony można też wykorzystywać do kontroli na dużych obiektach. DC-01 MUCHA dzięki temu, że może utrzymywać się w powietrzu 1 godzinę ( obecnie w opracowaniu napęd który pozwoli na lot 4-5 godzin ) i możliwości latania w trudnych warunkach atmosferycznych, może być wykorzystana do patrolowania wzdłuż  zewnętrznych ogrodzeń obiektów, a dzięki transmisji obrazu w trybie live i zapisywaniu go na urządzeniu operatora może być świetnym źródłem materiałów dowodowych w przypadku wtargnięcia na teren chroniony lub innych zdarzeń w patrolowanym obszarze.

 mucha zestaw

Wielosensorowy system HARPIA oferowany przez WTÓRPLAST S.A. i A.P.S.

Najbardziej zaawansowany system jaki znam (i jeden z niewielu jakie istnieją na świecie) do wykrywania, lokalizacji, identyfikacji i przechwytywania bezzałogowych statków powietrznych opracowany przez polskie firmy.

W skład systemu wchodzą między innymi maszt (lub sensory montowane na przykład na ścianach budynków) wyposażony w system radarowy, macierz akustyczną, sensor wykrywający komunikacje operatora z dronem i zestaw kamer do obserwacji i śledzenia nadlatującego drona, konsola dla operatora systemu i potężne drony polskiej produkcji DC-01 MUCHA lub AQUILA.

Zarówno MUCHA jak i AQUILA mogą być dzięki modułowym systemom wyposażenia i uzbrojenia skonfigurowane w różne systemy do neutralizacji zagrożenia jakim jest nieautoryzowany dron. Począwszy od modułów do np. termolokacji, przez kierunkowe jamery mające punktowo zagłuszyć komunikacje drona, a skończywszy na możliwości pochwycenia obcego drona w siatkę i odholowanie w miejsce wskazane przez operatora.


A jakie dobre, innowacyjne i najlepiej polskie produkty Wy znacie?

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #6 zbój 2017-12-27 14:05
coś się szykuje Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego, drony też będą i to u nich akurat wskazane :-) / piszą, że dopiero to etap opracowywania ale teraz jest wszystko możliwe /, ciekawostka taka ;-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #5 wmimm 2017-12-07 08:43
Cytuję Paweł Bilko:
Na portalu społecznościowym zostało mi wytknięte, że technologia nikogo nie ochroni. Nigdy tak nie twierdziłem. Zawsze twierdziłem, że technologia nas nie zastąpi bo technologia interwencji nie podejmie.

Racja nie podejmie,ale jak bardzo jest przydatna podczas interwencji. Dziś już nie wyobrażam sobie pracy bez PDA, elektronicznego rejestru zdarzeń, czy telefonu, choć i tak wszędzie na końcu stoi "produkt" :roll:
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #4 Paweł Bilko 2017-12-07 07:51
Na portalu społecznościowym zostało mi wytknięte, że technologia nikogo nie ochroni. Nigdy tak nie twierdziłem. Zawsze twierdziłem, że technologia nas nie zastąpi bo technologia interwencji nie podejmie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 zbój 2017-12-06 21:30
:lol: :lol: :lol: w sumie racja :lol: :lol: :lol: :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #2 Paweł Bilko 2017-12-06 18:12
Cytuję zbój:
Może nie nowy ale produkt polski
łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji przy niewielkich nakładach finansowych szybki w modernizacji. Pracownik ochrony.

Z tą modernizacja to byłbym ostrożny. są Modele które są niekompatybilne ze wszystkimi możliwymi nowinkami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 zbój 2017-12-06 16:00
Może nie nowy ale produkt polski łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji przy niewielkich nakładach finansowych szybki w modernizacji. Pracownik ochrony.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • kkugur 20.07.2018 02:02
  viagra professional 120 pills viagra boots online http://canadian-pharman.com

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...