kasa

Czy jest możliwe, żeby w kraju w którym każda instytucja publiczna jest dysfunkcyjna, jedna z nich nawet całkowicie niechcący i sporym kosztem społecznym była w stanie zrobić coś na czym w dłuższej perspektywie zyskają prawie wszyscy obywatele?


Umowa o pracę

Zgodnie z artykułem 22 Kodeksu Pracy każdy kto wykonuje pracę zarobkową w miejscu i czasie wyznaczonym przez przełożonego i pod jego kontrolą, prace tą świadczy w oparciu na umowie o pracę i podlega wszystkim restrykcją Kodeksu Pracy.
Nazywanie umowy o świadczenie pracy spełniającej powyższe kryteria w jakikolwiek inny sposób niż umową o pracę z mocy ustawy, nie ma mocy prawnej.

Ochroniarze na nielegalnych umowach

22 sierpnia tego roku mija 20 lat funkcjonowania ustawy o ochronie osób i mienia, podstawowego dokumentu w oparciu o który pracuje każdy ochroniarz. Przez wiele lat za zgodą rządzących w ustawie widniał i nadal widnieje chory zapis dający koncesjonowanym podmiotom możliwość stosowania nielegalnych umów zleceń w miejsce umów o pracę, tak przynajmniej do tego podeszli pracodawcy.

Dlaczego nielegalnych?

Ponieważ pracownik ochrony to tak specyficzny zawód gdzie już sama ustawa i specyfika pracy narzucają na pracodawcę czyli podmiot koncesjonowany obowiązki które same w sobie przeczą stosowaniu umów zleceń.


ZUS upomina się o swoje pieniądze

Choć wiemy z praktyki, że nasze rodzime agencje ochrony doskonale wyspecjalizowały się w dojeniu pracowników, to organizacjom takim jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie są w stanie dorównać w wykręcaniu suchego kamienia.

Mimo tego, że instytucje publiczne po części przyczyniły się do upodlenia zawodu pracownika ochrony, poprzez wybieranie w przetargach najniższej ceny, to w mojej ocenie stanowiska prezentowane przez Konfederacje Lewiatan oraz Związek Pracodawców Polskich na łamach Rzeczpospolitej są bądź wyalienowane z powodu oderwania od rzeczywistości osób wypowiadających się w imieniu tych dwóch organizacji, bądź też są celowym działaniem mającym na celu odwrócenie uwagi od tego, że to właśnie te firmy w obronie których stają dziś zarówno Pan Grzegorz Dzik jak i Pan Marek Kowalski były przez te wszystkie lata odpowiedzialne za drastycznie niskie ceny za usługi w zamówieniach publicznych wynikające z oszukiwania zarówno pracowników jak i Skarbu Państwa.

Na obronę nieuczciwych praktyk firm reprezentowanych przez wyżej wymienionych panów (choć w ich wypowiedziach nigdy się takie słowa nie znajdą) przytoczone są argumenty, że jakoby firmy te tylko dostosowywały się do zamówień.

Wszyscy ci którzy w ten sposób optymalizowali swoje koszty powinni zadać sobie teraz pytanie:

 - Czy instytucje państwowe nakłaniały ich do łamania prawa, czy też jedynym wytłumaczeniem tego typu zachowań była chęć utrzymania się na rynku wcale nie w imię dobra swoich pracowników, a jedynie w imię nie utracenia zysków z pewnych kontraktów jakimi były kontrakty państwowe.

Panie i Panowie nadchodzi czas kiedy Skarb Państwa upomina się o swoje.
Na wsze szczęście nie upomną się pracownicy bo musieli by zapłacić swoją część należności wynikająca z tytułu pracy w oparciu Kodeks Pracy.

Gospodarka narodowościowa, a branża ochrony

Co wspólnego może mieć pojęcie gospodarki narodowościowej z branżą w której pracujemy?
Właściwie wszystko, bo począwszy od tego że wszyscy płacimy podatki, a skończywszy na tym, że często zapewniamy bezpieczeństwo obiektów o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania państwa.

Obecny rząd choć robi wiele rzeczy inaczej niż większość z nas by chciała, to duży nacisk kładzie na egzekwowanie zwłaszcza praw majątkowych państwa jak i zwiększenie bezpieczeństwa poprzez zlikwidowanie szkodliwy społecznie nawyków i procedur przez lata funkcjonujących w naszym kraju.

Do działań takich można zaliczyć obecną sytuację kiedy władza i podległe jej instytucje przestają legitymizować patologie, także na naszym podwórku.

Każde takie działanie władz jest przez nas obserwowane, a działania które w naszej ocenie przyniosą oczyszczenie rynku z podmiotów patologicznych zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników będą miały nasze poparcie.

Po uszy w szambie, czyli sytuacja polskich przedsiębiorców

Bo tak najkrócej można scharakteryzować sytuację w której obecnie znajdują się nasi przedsiębiorcy. To pogoń przedsiębiorców za kontraktami nieważne za ile, aby tylko mieć, a nie tak jak to przedstawiają w/w, ciche przyzwolenie instytucji publicznych doprowadziło do sytuacji w której większości z nich grozi bankructwo.

Czy dla branży ochrony to źle, jeżeli zniknie z niej 5000 pseudo firm ochrony, w mojej skromnej ocenie nie.

Likwidacja tych firm, ale także pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych w nich za nieprawidłowości funkcjonujące przez lata, może się okazać najlepszym co mogło się przytrafić branży jak i pracownikom ochrony - nie nie mam tu na myśli pseudo ochroniarzy, lecz grono 30 może 35 tysięcy prawdziwych ochroniarzy.

Organizacje pracodawców oraz PSPO

Jak większość z Was wie w zeszłym roku Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony rozpoczęło rozmowy z dwoma organizacjami pracodawców w naszej branży Polską Izbą Ochrony i Polskim Związkiem Pracodawców OCHRONA. W rozmowach tych poruszamy wiele kwestii od wizerunku branży ochrony i jej pracowników po kwestie uregulowań prawnych dotyczących całego naszego sektora.

Na rozmowach tych próbowaliśmy poruszyć też kwestie legalności i zasadności stosowania umów cywilnoprawnych przy zatrudnianiu pracowników ochrony. Wyniku tej części rozmów nie mam zamiaru publikować ponieważ są to rozmowy wewnątrz trzech organizacji i dotyczą ich członków, ale moment w którym branża się teraz znalazła najlepiej zweryfikuję podejście organizacji pracodawców do kwestii poszanowania ludzi pracujących u podstaw tej branży.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+2 #5 piotr 2017-04-08 11:46
PIP nigdy nie widziała problemu w naszych umowach i ich niezgodności z podanym w powyższym artykule przepisie. Być może dogadanie się ZUS, skarbówki i PIP będzie miało jakiś pozytywny wynik m.in. dla nas. W chwili obecnej zmiana tzw. śmieciówek na umowę o pracę wynika z większych korzyści lub mniejszych problemów dla agencji które /prawie/ zawsze będą myśleć kreatywnie. Z jednej strony /nieistniejące/ proste prawo pomaga z drugiej strony życie wpływa na jego uszczegóławianie pod sytuacje jakie niesie ze sobą rozwój biznesu. Nie ma ostatecznych rozwiązań* i historia pokazuje, że w jakichkolwiek dziedzinach to się nie sprawdza /*określenie przypadkowe/. Wiem, że część KPO prowadzą działalność z obu stron barykady, proszę o wypowiedzi. Proszę także inne osoby, jak emerytów, rencistów, etc. wypowiadających się w różnych wątkach by miały chęć podać swój punkt widzenia z podaniem swojego statusu. Ja jestem KPO bez innych papierów, jedna praca, najczęściej na zleceniu, ostatnio na u.o.pracę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #4 Zdenek Smetana 2017-04-07 20:09
To musi potrwać. Tyle lat robienia gnoju nie da się w jeden dzień oczyścić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 Przemek 2017-04-07 20:07
Byłoby to sprawiedliwe wobec uczciwych przedsiębiorców zatrudniających na etat i płacących podatki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Paweł Bilko 2017-04-07 19:53
ZUS nie robi tego dla nas tylko na zlenie polityczne władzy i nie robi tego dla dobra branży, ale efekt może być taki że padną oszuści.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #1 Przemek 2017-04-07 14:51
Chciałbym wierzyć, że w końcu nadejdzie dobra zmiana i młody, zdrowych i wykwalifikowany człowiek będzie mile widziany na rynku ochrony. Niestety nadal przeważają ogłoszenia pracy dla inwalidów. Nadal widzimy na obiektach starych dziadów. Obraz nędzy i rozpaczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...