security6

EDC - Ekwipunek Dźwigany Codziennie. Choć, na pierwszy rzut oka, to hasło kojarzy się raczej z miłośnikami survivalu, to można je, z powodzeniem przenieść na codzienne życie. Można również odnieść je do Pracowników Ochrony oraz sprzętu, który przy sobie noszą. Sprzętu, dodajmy, nie zawsze zapewnianego przez pracodawcę.

W tym artykule spróbujemy skompletować "Zestaw Małego Ochroniarza", czyli listę takich przedmiotów, które warto brać ze sobą na służbę. Ktoś, całkiem rozsądnie, może zauważyć, że przecież są różne obiekty, różne zadania, więc i sprzęt, jakim dysponują Ochroniarze powinien być różny. Uwaga, jak najbardziej słuszna. Jednakże można pokusić się o wybranie kilku przedmiotów, które mogą okazać się przydatne w każdej sytuacji, nie tylko podczas pełnienia służby, i dopiero tę listę rozszerzać o bardziej specjalistyczne wyposażenie. 

Ponadto sprzęt specjalistyczny, przeznaczony do użytku na konkretnym obiekcie powinien, mimo wszystko, zapewnić pracodawca. My skupimy się na tym, co warto mieć przy sobie "na wszelki wypadek".

1. Telefon komórkowy

Ale zaraz, jak to telefon? Przecież zwykle na obiekcie jest służbowa komórka. A no zwykle jest, ale... po pierwsze, zwykle nie oznacza zawsze. Bywają obiekty, na których służbowego telefonu nie ma. Po drugie, doświadczenie uczy, że często Pracownik Ochrony wychodzi na patrol, a służbowy telefon zostawia na dyżurce. Po trzecie wreszcie, dodatkowy, prywatny telefon, to zapasowa linia łączności. Nietrudno sobie wyobrazić, że firmowa komórka się rozładuje, wpadnie do kałuży, albo zostanie wyłączona w inny sposób. Dzięki prywatnemu telefonowi, z zapisanymi najważniejszymi numerami kontaktowymi (kierownik, monitoring, grupa interwencyjna itp.) można bezpiecznie dotrwać do końca służby.

2. Notes i długopis

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Osób i Mienia Pracownik Ochrony ma prawo do legitymowania osób. Jednak z każdego legitymowania należy sporządzić notatkę. Jeśli sytuacja ma miejsce na dyżurce, lub w jej pobliżu to żaden problem. Ale co, jeśli do takiej sytuacji dojdzie podczas patrolu, albo interwencji G.I.? Nie sposób liczyć na swoją doskonałą pamięć i wkuwać dane osoby legitymowanej, żeby wpisać je do notatki po powrocie do dyżurki. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie jakąś kartkę i coś do pisania.

3. Rękawiczki

Bez różnicy czy będą to: lateksowe jednorazówki, rękawiczki skórzane, policyjne, taktyczne, czy zwykłe, robocze, kupione w sklepie bhp, albo markecie budowlanym. Ważne, że bywają w pracy Ochroniarza takie sytuacje, kiedy warto chronić dłonie. Przed zimnem, przed brudem, cudzą krwią i innymi czynnikami. Dlatego warto się zaopatrzyć w jakieś  rękawiczki i nosić je zawsze przy sobie.

4. Latarka

Najczęściej na obiektach, czy na wyposażeniu G.I. jakieś  latarki są. Ale, podobnie jak z telefonem - nie jest to żelazna reguła. Poza tym latarki działają dzięki bateriom, a te, od czasu do czasu, wyczerpują się. Dlatego warto mieć własną latarkę. Nie musi być duża, mocna, super droga i super taktyczna. Wystarczy malutka, za kilka złotych. Wyłącznie, jako awaryjne źródło światła. Ot tak, na wszelki wypadek.

5. Multitool

Najlepiej jakiś, nieduży, scyzoryk w stylu MacGyvera. Czasem trzeba coś przeciąć. Czasem obrać sobie, w czasie przerwy obiadowej, jabłko lub pomarańcza. Czasem nasze wyposażenie wymaga jakiejś drobnej naprawy. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie w miarę uniwersalne narzędzie. Jak widać, sytuacje, w których taki multitool będzie wykorzystany rzadko są sytuacjami stricte służbowymi. Choć i przy udzielaniu pierwszej pomocy (przecięcie bandaża, albo docięcie kawałka plastra) może okazać się bardzo użytecznym elementem wyposażenia.

6. Apteczka

I tak doszliśmy do najważniejszego punktu na naszej liście. Najważniejszego, ponieważ brak długopisu może nam pracę utrudnić, natomiast niemożność udzielenia pierwszej pomocy... cóż, tu w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie. Dlatego zawsze, w każdej sytuacji, na każdym stanowisku, na jakim przyjdzie nam pracować, warto mieć przy sobie przynajmniej opatrunek osobisty i kilka plastrów. Warto też rozważyć zaopatrzenie się w niewielką apteczkę. Może być taka  przyczepiana do pasa. Ale równie dobrze sprawdzi się jeszcze mniejsza, sprzedawana w formie dużego breloczka. Nawet w tej najmniejszej znajdziemy podstawowe środki opatrunkowe. Sytuacje, w których mogą się one przydać wcale nie muszą być drastyczne i efektowne. Kawałek bandaża, albo plastra może się przecież przydać, kiedy sami doznamy jakiegoś drobnego urazu; skaleczymy się, lub potkniemy zdzierając skórę na kolanie.

Do powyższej listy można dopisać, chociażby pas taktyczny, na którym cały ten sprzęt będziemy nosić. Można uwzględnić gaz pieprzowy, pałkę teleskopową oraz kilka innych przedmiotów, jakie można zaobserwować u różnych Pracowników Ochrony. Można, ale my tego nie zrobimy. Po pierwsze, dlatego, że tego typu wyposażenie powinno nam być zapewnione. Poza tym Ochrona to nie tylko środki przymusu. To wiele różnych zadań, wśród których używanie siły jest jednym z ostatnich. My natomiast, jak już ustaliliśmy, kompletujemy zestaw jak najbardziej uniwersalny. Taki, do którego użycia nie potrzebne są kwalifikacje i dodatkowe uprawnienia. Wreszcie taki, który można skompletować niewielkim kosztem i używać całkowicie legalnie wszędzie tam, gdzie zaprowadzą nas ścieżki ochroniarskiej kariery.
Powyższa lista to jednak, wyłącznie, zestaw podstawowy, który można dowolnie, w zależności od bieżących potrzeb, rozbudowywać o dodatkowe elementy. A co Wy dopisalibyście do niej?

Korekta: Katarzyna Wojciechowska

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #15 piotr 2017-04-21 22:29
EDC polecam filmiki na you tube
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #14 Przemek 2017-04-04 06:34
Zawsze mam że sobą apteczkę pierwszej pomocy i oczywiście latarka bo te, które dostajemy on naszych chlebodawców nadają się do kosza że zużytym sprzętem elektronicznym. Czasami zabieram notes i długopis i rękawi taktyczne bez palców.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #13 piotr 2017-04-03 19:52
Kilka odcinków Mac Gyvera + Rambo + coś jeszcze i spoko. Zresztą wkrótce spotkamy się na tych wymaganych dokształceniach i zobaczymy co akurat jest na topie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #12 Hubert 2017-04-03 19:05
A po co sól i przybory krawieckie? Do tego potrzebne jest już poważniejsze przeszkolenie. Zwyczajny ochroniarz tego nie tylko nie potrzebuje, ale wręcz nie powinien się tym bawić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #11 Kris 2017-04-03 15:21
Dorzucil bym sól fizjologiczna oraz igle i nitke:-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 tomaszek 2017-04-02 21:19
Cytuję Undergrounds:
A gdzie tomfa, kajdanki, radio, gaz, broń i 3 magazynki?
kolega ma
kolega ma he he
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #9 Dawid 2017-04-02 19:53
Ja mam dodatkowe radio ale prywatne do współpracy z znajomym z ochrony sklepu obok
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #8 Undergrounds 2017-04-02 19:45
A gdzie tomfa, kajdanki, radio, gaz, broń i 3 magazynki?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #7 tomaszek 2017-04-02 18:41
Słuchawki ok, i dodatkowo pasują do papugi bo po co inni mają słyszeć co radio odpowiada, Krzysiek - latarka z niespodzianką jako budzik ; ))
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #6 Radek 2017-04-02 18:22
Podczas 25 lat pracy w ochronie nauczylem sie jednego, latarki używam częściej niż broni. Dlatego nie ma co oszczędzać. Do EDC (mam też survivalowe) dodałbym jeszcze słuchawki do telefonu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #5 Zdenek Smetana 2017-04-02 17:25
Scyzoryk chyba najlepszy 8)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 Krzysiek 2017-04-02 17:10
Latarka podstawa ja mam z niespodzianką . Obym nigdy nie musiał tego użyć . Maska jednorazowa zwłaszcza gdy się ma doczynienia z bezdomnymi
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 grzegsam88 2017-04-02 15:49
Poduszke :zzz :zzz :zzz :zzz
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 piotr 2017-04-02 11:14
Coś do picia w plastikowym pojemniku, agrafka, "coś do twarzy", chusteczka do nosa choć do tego mało kiedy służy, coś do zabicia czasu, czasem okulary przeciwsłoneczne /ekipy z GI czy imprez znają ten komfort użycia nie tylko przy słońcu/
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #1 Adi 2017-04-02 09:51
Śniadanie :D
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Hubert Kwintal

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • wmimm 23.10.2017 23:07
  Pracować? ??? . Nie da się żyć !!!!. 6000 zł netto to jest minimum ,które każdy, powtarzam każdy KPOF ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 23.10.2017 19:36
  tyle co na waciki

  Czytaj więcej...

   
 • Daro 23.10.2017 18:09
  Ja też odejdę bo za 1800 się nie da pracować:'(

  Czytaj więcej...

   
 • irys 19.10.2017 10:34
  :-| :-* :oops: :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

  Czytaj więcej...

   
 • Rafał 19.10.2017 10:09
  Zapraszamy na kursy. Działamy w całej Polsce. www.agentochrony.com

  Czytaj więcej...