17091184 252532068532459 680476996 o 1

 

Czy ochroniarz może go używać? W jakich przypadkach można użyć lub wykorzystać pałkę służbową? Czy „baton” jest bronią?

Co na to Wikipedia

Pałka Teleskopowa potocznie zwana „batonem” jak czytamy na Wikipedii to –„Pałka teleskopowa, baton – nowoczesny rodzaj składanej broni obuchowej, znany w Polsce po zakończeniu I wojny światowej, na świecie rozpowszechniany od 1950 roku. Wykonana najczęściej z lekkiego i mocnego metalu (np. aluminium), czasem z tworzyw sztucznych” No właśnie czy można nazwać ją bronią?

Ustawa o ŚPB

Według art.12, pkt. 7 o ŚPB pałka służbowa jest jednym ze środków przymusu bezpośredniego. Celowo pogrubiłem i podkreśliłem słowo „służbowa”. Ma ono bardzo ważne znaczenie. „Baton” musi być otrzymany formalnie od pracodawcy lub zleceniodawcy. Nie wolno jest używać pałki zakupionej prywatnie do czynności służbowych. Ale jak czytamy na stronie Militaria.pl: „Jedynie w sytuacji bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusze i pracownicy ochrony mogą użyć pałki teleskopowej w pełnym zakresie możliwości, jakie to narzędzie oferuje. Ponadto w takich okolicznościach dopuszczalne jest użycie pałki zakupionej prywatnie.” Według mnie istniej tutaj podstawowy błąd. Należałoby zaznaczyć, że przez „pracownik ochrony” rozumie się kwalifikowanych pracowników ochrony. Jest to istotne ze względu na fakt, że definicja ustawowa pracownika ochrony wskazuje zarówno na osoby posiadające jak i nie posiadające uprawnień. Może to zostać mylnie zinterpretowane.

W jakich przypadkach można użyć lub wykorzystać pałki służbowej

Najpierw powinno się rozróżnić dwie ustawowe definicje. Mianowicie użycie ŚPB lub jego wykorzystanie. Mówi nam o tym Artykuł 4 punkt 6 i 9 ustawy o środkach przymusu bezpośredniego:

użyciu środka przymusu bezpośredniego – należy przez to rozumieć zastosowanie środka przymusu bezpośredniego wobec osoby;

wykorzystaniu środka przymusu bezpośredniego – należy przez to rozumieć zastosowanie środka przymusu bezpośredniego wobec zwierzęcia albo zastosowanie go w celu zatrzymania, zablokowania lub unieruchomienia pojazdu lub pokonania przeszkody;

Ustawa wyróżnia sześć przypadków w których możemy użyć lub wykorzystać pałkę służbową. W pięciu przepadkach możemy jej użyć w granicach chronionych obszarów i obiektów, a dokładnie w sytuacji:

- odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
- przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;
- przeciwdziałania niszczeniu mienia;
- ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
- pokonania czynnego oporu;

oraz jeden przypadek który dotyczy poza granicami obiektów i obszarów chronionych

- zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia;

Czy ochroniarz może go używać?

Nie każda osoba, która ma na plecach napis „ochrona” może używać ŚPB oraz nie wszędzie Ci uprawnieni mogą go stosować. Jak czytamy w USTAWIE z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej osobami uprawnionymi do używania lub wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej są:

Art. 2. 1
20) pracownicy ochrony uprawnieni do użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221, z późn. zm.2));
Są to osoby posiadające wpis KPOF.

oraz

Art. 2. 2
1) członkowie służby porządkowej, o których mowa w ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 611);
Tylko służba porządkowa !!! ale czy na masówce też?

„Ochroniarz” na masówce z teleskopem (służba porządkowa i informacyjna)

Często na imprezach masowych można spotkać panów w czarnych uniformach odpowiadających za zapewnienie bezpieczeństwo tego typu imprez. Większość z nich posiada przy sobie batony albo tonfy, które jak zauważyłem zaczynają odchodzić już do lamusa. Ale czy można je posiadać na masówce?

Tylko służba porządkowa ma uprawnienia jeśli chodzi o stosowanie ŚPB.

Pracownicy służby porządkowej są uprawnieni do używania ŚPB tylko w dwóch przypadkach:
- wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;
- odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;

Jakimi środkami przymusu bezpośredniego mogą dysponować ? Siła fizyczna w postaci technik transportowych i obrony, kajdanek, które zakładane są na ręce, oraz chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznych miotaczy substancji obezwładniających popularne gazy, gaśnice, butle. Tak więc jak ktoś zobaczy z uczestników imprezy masowej jak przysłowiowo pałujecie gościa a wy będziecie się tłumaczyć przed policją, że wam wolno było użyć batonika to krucho to widzę. Swoją drogą powinien być zapis w ustawie o ochronie imprez masowych aby można było używać pałek służbowych. Jak na razie pracownik służby porządkowej wygląda ciut bezbronnie na imprezach podwyższonego ryzyka.

Ps: Na imprezach masowych pracownicy powinny być odpowiednio oznakowani. Służba informacyjna oraz Służba porządkowa. Pracodawco pamiętaj o tym!.

Czy pałka teleskopowa jest bronią?

Czytając ustawę o broni i amunicji natrafiamy na jeden z punktów, który tłumaczy nam co należy rozumieć przez broń białą.
Jego zapis brzmi tak:

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci: – pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału

Czy baton jest taką bronią? Na stronie Militaria.pl można zapoznać się dwoma ekspertyzami. Jedna z ekspertyz została opracowana w 2003 roku, druga z kolei wydana dziesięć lat później przez to samo Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji. Baton został tam rozłożony na czynniki pierwsze i szczegółowo opisany. Treść ekspertyz dostępna tutaj. (2003, 2013)

Posługiwanie się pałką teleskopowa

Na różnych stronach internetowych można spotkać książki lub filmy instruktażowe, które wprowadzą nas w profesjonalne posługiwanie się batonem. Coraz częściej również można spotkać firmy, które organizują szkolenia w posługiwaniu się pałką teleskopowa. Warto więc zasięgnąć profesjonalnej wiedzy w tym zakresie.

Pamiętaj !!!

Łącząc dwa punkty z Ustawy o ŚPB należy pamiętać o najważniejszej rzeczy,mianowicie:
Pałki służbowej używa się do obezwładnienia osoby przez zadanie bólu fizycznego lub do zablokowania kończyn albo wykorzystuje się ją w celu obezwładnienia zwierzęcia. Pałką służbową nie zadaje się uderzeń i pchnięć w głowę, szyję, brzuch i nieumięśnione oraz szczególnie wrażliwe części ciała, z wyjątkiem sytuacji gdy zachodzi konieczność odparcia zamachu stwarzającego bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia uprawnionego lub innej osoby.

To jak to jest z tym batonikiem, można czy nie można go używać? Zapraszam do komentowania

 

 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #17 zbój 2018-03-13 10:22
Możesz rozwinąć to trafne spostrzeżenie ? Pewnie myślisz o Ustawie z dnia 24 maja 2013 r.
o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej , Dz.U.2017, poz 1120. To ja dodam, że kot nie jest psem więc także nie podlega tej ustawie bo nie jest śpb. Ludzie, wiem, że to niby "tylko" blog ale trzymajmy jakiś poziom.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #16 Kierownik ochrony 2018-03-12 20:41
Pałka teleskopowa nie podlega pod ustawe o broni amuncji oznacza to ze bronia nie jest pozdro
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #15 piotr 2017-05-14 17:24
Cytuję ktarina:
w którym punkcie zabrania używania ?

wnoszenia i tego następstw /nawet SP - imprezy masowe #2 Zenek, niestety racja
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #14 piotr 2017-05-14 17:16
WAŻNE Nawiązując do innych blogowych artykułów w których komentowano /czasem z użyciem ludzkich śpb :-) ich różne aspekty a nawet wychodzono poza jak to często bywa ponieważ tutejsze tematy nie są zero-jedynkowe/ chciałem dopowiedzieć, żeby jednak wnikliwiej czytać i to ze zrozumieniem różne zapisy Ustaw, Rozporządzeń i Regulaminów, czyli dmuchać na zimne w szeroko rozumianym własnym bezpieczeństwie i samoOCHronie przed sankcjami ponieważ nie tylko kij ma dwa końce ale i PRAWO nas wspomagające. Nie będę się rozpisywał. ART.159 niebezpieczny przedmiot i jego pojęcie, oraz jak można zupełnie nieświadomie i trochę bezmyślnie złamać prawo, czyli artykuł Bartosza Grduszaka KONTROWERSJE WOKÓŁ INTERWENCJI OCHRONY PODCZAS MECZU UNI LESZNO ZE SPARTĄ WROCŁAW. - - - dobre uzupełnienie do obecnych komentarzy tytułu Piotra Jani.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #13 piotr 2017-03-28 17:11
Posiadać odpowiednią /zgodną z prawem/ pałkę teleskopową można a ewentualne użycie kończy się różnie dla " użytkownika i używanego". Jozin z Bazin - niestety nie ma tam podanego stwierdzenia literalnie dotyczącego "batona" ale to dobry link
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #12 piotr 2017-03-28 17:01
Pałka teleskopowa jeżeli nie jest pałką służbową nie może być traktowana jako prawny śpb podczas pełnienia służby, jeżeli użyjesz "batona" lub nawet tonfy, to w każdym przypadku będziesz się tłumaczyć. Ja noszę przy sobie w pracy tonfę i batona ale przy wykonywaniu w/w posiłkuję się służbową.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #11 Jozin z Bazin 2017-03-25 22:56
Tutaj macie dokładnie wyjaśnione

http://wachter.pl/materialy-szkoleniowe/17-srodki-przymusu-bezposredniego-uprawnienia-i-wolnosci
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #10 ktarina 2017-03-23 19:00
czyli może czy nie może ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #9 piotr 2017-03-19 18:36
Sprawdziłem Ustawę i niestety nie znalazłem, posiłkowałem się wpisem marka, jednak ponowna lektura przepisów ma swoje dobre strony, dzięki temu naprawiam błąd myślowy /tutaj akurat dotyczący pałki teleskopowej/. Po przemyśleniu daję pod zastanowienie fakt jakich pałek służbowych używamy w pracy jako kwalifikowani pof ? Tonfy. Jest to śpb który otrzymałem by wspierał mnie przy wykonywaniu zadań, pałki teleskopowej nikt mi oficjalnie nie przekazał do powyższego czyli jej używanie w pracy jest niezgodne z prawem - oczywiście jeżeli zaistnieją jakieś KONKRETNE przesłanki do jej użycia to mam szansę się wybronić od różnych zarzutów /myślę, że rozumiecie kontekst/. Czyli dla mnie info marka "baton na razie nie dla security" ma sens w przypadku kiedy baton nie jest faktycznie pałką służbową ale fakt posiadania jej przy sobie NIE jest niezgodny z prawem
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #8 piotr 2017-03-17 10:54
Już czytać ustaw ludziom się nie chce ? Przy okazji przejrzę ponownie i podam konkretne miejsce w Ustawie / bez cytowania, zainteresowani doczytają/. Jeżeli niektórzy oczekują, że literalnie będzie ZABRANIA SIĘ, to są w błędzie. Po to jest info, kto może by logicznie odpowiedzieć sobie komu nie przysługuje. Podejrzewam, że ktarina wkręca mnie w temat ale to nie boli jak sprawdzę i podam szczegóły / może dzięki temu ktoś zechce przeczytać całość lub większą część Ustawy/, być może zostaną one zakwestionowane bez podania konkretów, to nie mój problem
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #7 ktarina 2017-03-15 21:58
dalej nikt nie odpowiedział w którym punkcie zabrania
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #6 piotr 2017-03-14 23:55
Myślę, że należy pamiętać o jednej istotnej różnicy pomiędzy WYKONYWANIEM OBOWIĄZKÓW jako PRACOWNIK a podejmowaniem działań jako ZWYKŁY OBYWATEL. Niby to samo ale inny zapis słowny w przepisach prawa. Zachowanie takie samo ale wg prokuratora inne.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #5 piotr 2017-03-14 23:35
Nie pytaj tylko przeczytaj Ustawę o broni i środkach przymusu bezpośredniego, aktualną oczywiście /skup się na tych co mają prawo tego użyć a nie szukaj stwierdzeń, że "nie wolno" tego dla p.o./ niestety marek masz rację, prawo nie nadąża za życiem /, do Ustawy wrzucili wszystkich dlatego lektura powinna być na spokojnie - sam zrobiłem to wielokrotnie by wyłapać potrzebne mi informacje
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #4 ktarina 2017-03-08 08:27
w którym punkcie zabrania używania ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 marek 2017-03-08 00:16
baton na razie nie dla security - polecam aktualną ustawę dotyczącą śpb i broni
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #2 Zenek 2017-02-28 18:46
Najlepsze jest to, że chroniąc w żółwiach mecz podwyższonego ryzyka też nie możemy mieć żadnych pałek.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #1 Zdenek Smetana 2017-02-28 17:41
Cytuję Dawid:
To do chuja czym ma się bronić ochroniarz bez licencji jak zanim interwencja przejedzie całe miasto to mija min 30 minut dawno by mnie już na świecie nie było

Musisz umieć szybko biegać.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Piotr Jania

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • kkugur 20.07.2018 02:02
  viagra professional 120 pills viagra boots online http://canadian-pharman.com

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...