kasa
Minął pierwszy miesiąc obowiązywania nowych przepisów na temat stawki minimalnej, o tym co trafia do mnie jako członka PSPO i jako człowieka widzącego innych bogatych i biednych, uczciwych i nieuczciwych oraz tych normalnych i tych co potrafią przemawiać tylko słowami innych. Poczytajcie o tym co trafia do mnie i co widzę patrząc na ludzi wypowiadających się o wprowadzeniu godzinowej stawki minimalnej.
 

Płaca minimalna w ochronie kiedyś.

Kto zna ta branże ten wie, że pojęcie to jest po prostu jawna kpina bo ta stawka oscylowała w okolicach tego ze nie kazano pracownikom bez kwalifikacji płacić za to że mogą przyjść do pracy. Sytuacja z wynajmowanie „białych murzynów” do ochrony „za darmo” stało się tak popularne, że w ostatnich latach ludzi z napisem „OCHRONA” widywaliśmy na każdym kroku.
 

Płaca minimalna w ochronie dziś.

 
Ustawa o minimalnej stawce godzinowej „wstrząsnęła” branżą? 
NIE!
Dlaczego? 
Ponieważ główni gracze w branży czyli podmioty wynajmujące ochronę przełknęli gorzką pigułkę i  zdecydowały się renegocjować kontrakty, co przekłada się na to że najmniej wykwalifikowani pracownicy branży otrzymują minimum potrzebne do egzystencji zapewnione przez państwo. 
  

Reakcje instytucji, podmiotów i „ekspertów” od ekonomi na wprowadzone zmiany.

 
Nie jest tajemnicą,  że nie każdego stać płacić określone pieniądze za prace ochroniarza. Kogo więc nie stać? 
Po pierwsze tych którzy tej ochrony tak na prawdę nie potrzebują. 
Po drugie wielu podmiotów państwowych które nie maja możliwości zmian w swoich budżetach.
I te dwie grupy można zrozumieć że rezygnują z usług ochrony ponieważ decyduje bilans ekonomiczny.
Po trzecie nie stać na podniesienie stawek tych który uzależnili się od tego, że można mieć niewolnika potocznie nazywanego cieciem/stróżem/ochroniarzem, a takich wbrew pozorom jest dużo. To są „ludzie” nie widzący człowieka w człowieku i z pełną  premedytacjom mogę nazwać ich najzwyczajniej potworami na równi z nazistami bo choć ideologicznie się różnią, to jednak są na takim samym poziomie empatii, czytaj zerowym.
Nie bez powodów do tego miejsca wrzuciłem „ekspertów” od ekonomi. Jak trafiają do mnie informacje na temat tego,  że płaca minimalna regulowana powinna być wyłącznie przez wolny rynek, a ustawienie jej na jakimś minimum szkodzi ludziom bez kwalifikacji to mnie śmiech ogarnia. Bo skoro nie chcesz zapłacić komuś tyle żeby mógł za otrzymane pieniądze przeżyć to znaczy ze nie potrzebujesz jego pracy, albo usług. Bo w momencie kiedy ta osoba będzie Ci niezbędna to zapłacisz tyle żeby ta osoba nie czuła się gorsza z powodu tego, że dostaje mniej niż potrzeba do egzystencji.
  

Jak kombinują nieuczciwi pracodawcy ochrony?

 
Docierają do nas (Polskiego stowarzyszenia Pracowników Ochrony) informacje o nieuczciwych lub często nielegalnych praktykach nieuczciwych pracodawców, wynikające z pobudek które nas osobiście mało interesują. 
Do najczęstszych należą kary umowne i opłaty za ubiór i sprzęt niezbędny do wykonywania zlecenia. 
Do rzadziej stosowanych należą bezczelne wpisywanie zaniżonych stawek w umowach, nie dostarczanie aneksów do umów i nowych umów (tak wiem, że styczeń się skończył, ale nadal dostajemy informacje o tym, że ludzie nie otrzymali dokumentów) i ostatecznie ucieczka z firma poza granice kraju i zatrudnianie pracowników w podmiotach zagranicznych.
  

Jak się skończy kombinowanie z płaceniem w ochronie? 

 
Zakończy się przekształcaniem umów cywilno-prawnych w umowy o prace, chociażby w oparciu o obwarowania jakie na wykonywanie pracy w naszej branży nakłada ustawa o ochronie osób i mienia i charakter zawieranych kontraktów z kontrahentami (każda taka umowa jest do udowodnienia), obciążeniami z tytułu zaległości w ZUS i US czy wyrokami za jawne łamanie prawa i narażanie na straty skarbu państwa.
 

Kto z Was wie jak udowodnić, że każda umowa zawartą między agencją ochrony, a zleceniobiorcą (poza jednorazowym zleceniem na ochronę np. imprezy) jest umową o prace?

 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #7 wmimm 2017-02-18 15:41
Realna stawka dla pracownika ochrony w Polsce , aby mógł funkcjonować na normalnym poziomie przy powiedzmy średnio 200 -240 godzinach pracy (tzn 20 dni pracy x 12 g ) to jest 30 zł netto / 1 h . Pracodawca powinien za godzinę pracy pracownika wziąć 50 zł .Wówczas wszyscy są zadowoleni, co jest i tak stawką niższą od stawek za granicą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #6 Paweł Bilko 2017-02-09 14:17
Cytuję Tomasz:
A mnie się wydaje, że nie jeden pracodawca chciałby zapłacić więcej, ale koszt odprowadzany do budżetu państwa jest tak wysoki, że nie każdemu się to opłaca. Jeśli państwo chce abyśmy zarabiali więcej to niech tak mocno nie kroi pracodawców za to, że zatrudniają. Policzcie. Ponad 50% wypłaty za pracownika oddajemy Państwu. Zarobiłeś 1000 zł to pracodawcę kosztowałeś 2000 i tu jest pies pogrzebany,

Tomaszu, a możne wystarczy jak pracodawcy będą stosować stawki kontraktowe na sensownym poziomie. Wiem, że zaraz zarzucicie mi zwolnienia z powodu spadku zamówień, ale to jest jedyny słuszny kierunek.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #5 Tomasz 2017-02-09 12:17
A mnie się wydaje, że nie jeden pracodawca chciałby zapłacić więcej, ale koszt odprowadzany do budżetu państwa jest tak wysoki, że nie każdemu się to opłaca. Jeśli państwo chce abyśmy zarabiali więcej to niech tak mocno nie kroi pracodawców za to, że zatrudniają. Policzcie. Ponad 50% wypłaty za pracownika oddajemy Państwu. Zarobiłeś 1000 zł to pracodawcę kosztowałeś 2000 i tu jest pies pogrzebany,
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 ochroniarz 2017-02-08 19:11
U nas w firmie są podwyżki na 12 zł netto godzina i jest umowa o prace tylko że na niej stawka wynosi 2 tys brutto... Pomimo tego że wyrabiam ponad etat
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 Paweł Bilko 2017-02-08 13:04
Justyn z tego co piszesz wynika, że firma od ponad roku jawnie łamie prawo. Pracujesz w firmie lokalnej czy w którymś z gigantów rynkowych?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Justyn 2017-02-08 12:03
Mamy 8 lutego do tej pory nie otrzymałem umowy choć co dziennie się o nią dopraszam. Do tego otrzymuję dwie wypłaty z : Pierwsza w kwocie 71 zł i z niej jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 7,10 gr. I druga z której nie ma żadnych potrąceń na ubezpieczenie i zus. Boję się że z tej pracy i tych składek nie wypracuję sobie żadnej emerytury. Jawne oszustwo,wiedzą że musimy z czegoś żyć więc tak nas pracodawca oszukuje. Muszę zmienić pracę choć mam 2000 tyś przy dwustu godz. miesięcznie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 agencja ochrony 2017-02-08 09:51
powiem tak szczerze ze nie idzie odczuć tej podwyzki moim zdaniem pracownicy ochrony powinni mieć chociaż 2tys
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...