sukces

Powrót licencji, zwiększenie uprawnień czy dodatkowe szkolenia to jedne z wielu pomysłów, które napłynęły na nasz konkurs. Przedstawiamy zwycięzców i ich propozycje.

 

Co bym zmienił w ochronie?

O odpowiedź na powyższe pytanie poprosiliśmy naszych czytelników i użytkowników facebooka. Cieszy fakt, że konkurs spotkał się z zainteresowaniem i napłynęło wiele zgłoszeń. A oto trzech uczestników, którzy naszym zdaniem zasłużyli na wyróżnienie oraz ich wypowiedzi. Zachowano oryginalną pisownię.

Funkcjonariusz publiczny

Pan Szymon Wojtczak proponuje rozszerzenie ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego m. in. dla konwojentów:

(...) rozróżnić ochronę budowy sklepy obiekty przemyslowe . Obiekty obowiązkowej ochrony oraz grupy interwencyjne jak i konwoje . Może wypadało by i warto przyjrzeć się uprawnieniami choćby pokonywania biernego oporu czasami zdarzają się takie sytuacje patowe szczególnie na grupach interwencyjnych. I ochronę przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych w momencie przyjazdu na obekt każdy . Również grupy konwoje powinny moim zdaniem mieć taką ochronę cały czas .

Szkolenia

Wielu uczestników konkursu zwróciło uwagę na fakt, że brakuje szkoleń, takie stanowisko zaprezentowała również Pani Małgorzata Gaca:

Najwazniejsze to docenienie wykwalifikowanych pracownikow bo smieszny jest fakt ze zwykly pan bez wiedzy I odpowiedzialnosci po nowelizacji ustawy ma wieksza stawke niz kwallfikowany pracownik ktory codziennie naraza swoje zycie, konieczne sa cykliczne szkolenia dla kwalifikowanych z broni bo to niestety kuleje bardzo w wielu firmach ochroniarskich ale rowniez zajecia z samoobrony by sie przydaly I postepowan wedlug okreslonych procedur, milo by.bylo zeby wkoncu wprowadzono.jakies rozroznienie miedzy zwyklym I kwalifikowanym.pracownikiem ochrony chocby nawet w mundurze

Powrót licencji

Systemowe rozwiązanie przywrócenia licencji zaprezentował Pan Hubert Kwintal:

1. Utworzyć Centralny Urząd Do Spraw Ochrony, w skrócie CUDO, który będzie, na poziomie centralnym regulował wszystkie zagadnienia związane z branżą. Wydawał koncesje, zatwierdzał kwalifikacje zarówno pracowników, jak i instruktorów.
2. Zlikwidować przymus pracy dla koncesjonowanych agencji ochrony. O ile SUFO powinno pozostać domeną takich firm, to już ochronę sklepu można by z powodzeniem realizować w oparciu o posiadaną licencję wydaną przez CUDO.
3. Wprowadzić zakaz pracy dla osób nie posiadających licencji pracownika ochrony.
4. Zdywersyfikować system szkoleń. Wprowadzić licencję podstawową uprawniającą do wykonywania zadań przewidzianych dziś dla niekwalifikowanych P.O. Licencja byłaby wydawana po ukończeniu krótkiego (mniej więcej 16 godzin) kursu, zakończonego egzaminem praktycznym nagrzanym na video.
Następnie możliwe byłby kursy doszkalające na wyższe stopnie licencji, zdawane przed komisją zatwierdzoną przez CUDO. Po kursie podstawowym byłaby to licencja I stopnia. Potem stopień II będący odpowiednikiem dawnego, pierwszego oraz III uprawniający do piastowania funkcji kierowniczych i wyżej.
4. Byli policjanci, żołnierze itd. Mogliby dostać, bez egzaminów, licencje pierwszych dwóch stopni. Na trzeci musieliby normalnie kończyć kurs i zdać egzamin.
5. Wrócić do wydawania jednej licencji obowiązującej we wszystkich firmach, zamiast legitymacji osobnych dla każdej firmy.

Wyróżnione osoby otrzymają od nas gadżety z logo Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony. Wszystkim uczestnikom dziękujemy bardzo za udział w naszym konkursie.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #3 Zbigniew 2017-01-27 10:10
Także większych uprawnień by traktowano i postrzegano ochronę na równi z innymi służbami publicznymi,teraz ochrona jest wypchnieta za ten nawias
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #2 Zbigniew 2017-01-27 10:06
Powiem w prost,czesciowo zgadzam się z propozycją p.Hubrta co do przywrócenia licencji to fakt niepowtarzalny.jednakze zaostrzyć przepisy i wymogi jej uzyskania.Przedewszystkim odnoszę się do wątku komisji wewnętrznych,moim zdaniem jest to pomniejszenie wymogów i nie jest do końca bezsteonnicza.Weryfikacja programu kursu.Np.W moiej firmie przymierzyć się do organizacji obozów doszkalajacych w celu utrwalenia zdobytej wiedzy na kursach uprawniających,,licencja,,oraz doskonalenia jej,, aktualizacja,, utrzymanie kondycji doskonalenie technik interwencyjnych z naciskiem na podstawowa znajomością działań ponieważ prowadzi tenbrak znajomości zagadnień prawnych co odzwierciedla się w praktyce np.przy ujęciu,przy działaniach na imprezach masowych i obiektów przede wszystkim handlowych.Wprowadzenia jasnych i konkretnych procedur.Wycofanie możliwości pracy w ochronie osoba bez uprawnień,jest to skrajna nie odpowiedzialność nawet taka praca portiera
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #1 ochro 2017-01-26 22:19
z jakiej racji służby mają dostawać licencje bez egzaminów? Mają siedzieć na emeryturach.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Mirosław Podgórski

Więcej artykułów tego autora

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • mbbhgyt 23.06.2017 10:11
  Skreślany z Listy KPO, nie tracisz papierów dotyczących kwalifikacji, po uzyskaniu dokumentu od lekarza ...

  Czytaj więcej...

   
 • XXL 22.06.2017 09:29
  Kiedyś można było zawiesić licencję a teraz jesteś skreślony z listy i tracisz wszystko.

  Czytaj więcej...

   
 • Maxi 22.06.2017 00:07
  A czy ktoś wie czy w momencie gdy kończą mi się badania lekarskie, a nie robię nowych bo na razie nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • next 17.06.2017 21:00
  tak sol podziękował pracownikom ochrony, mam nadzieje że to co powiedział wczoraj minister się spełni ...

  Czytaj więcej...

   
 • stop 15.06.2017 10:50
  Na jakiej podstawie tak sądzisz z tymi dodatkami i przeciwwskazaniami na broń bo ogólnie, to rozumiem ...

  Czytaj więcej...