security15

Jak to w końcu jest, kto chroni naszą armię? Według przepisów kto jest kim? Czy Oddział Wart Cywilnych to wewnętrzna służba ochrony ? Czy pracownik SUFO może twierdzić, że OWC to inaczej EPO ? Jak ochrona jednostek wojskowych wygląda w liczbach ? Na powyższe pytania będziemy szukać odpowiedzi w gąszczu aktów prawnych, artykułów prasowych oraz na stronach portali internetowych.
 

Przepisy w armii

Czytając Ustawę o ochronie osób i mienia można natknąć się na zapis wyjaśniający definicję SUFO. Artykuł 7 tejże ustawy mówi, że specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne to wewnętrzne służby ochrony oraz przedsiębiorcy, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, posiadających broń na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. 
Jeżeli chodzi o definicje WSO to ta sama ustawa definiuje je w pkt 8, tj. wewnętrzne służby ochrony  (WSO) są to uzbrojone i umundurowane zespoły pracowników, przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane do ich ochrony. 
Czyli wiemy już na czym stoimy ale w takim razie czym w świetle prawa jest OWC ?  O Oddziałach Wart Cywilnych jest mowa w dwóch najważniejszych dokumentach, tj,:  Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie wewnętrznych służb ochrony działających na terenach komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej oraz Regulaminie OWC z 2012 roku. Natomiast odnośnie definicji  EPO można ją znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 czerwca 1999 r. w sprawie 
ochrony przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne terenów jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej. W § 2  punkt 8 została zawarta definicja  etatowego pododdziału ochrony, zgodnie z którym przez EPO rozumie się wojskowy pododdział ochrony lub oddział wart cywilnych ujęty w etacie jednostki wojskowej i przeznaczony do realizacji zadań ochronnych.  Trochę to pomieszane i poplątane zwłaszcza ta definicja EPO, ale wojsko rządzi się swoimi prawami.

Sufo rządzi armią

Dlaczego w tak dużym procencie prywatne AO zawładnęły usługami w wojsku? Są co najmniej dwa główne powody zmian, które w ostatnich latach spotęgowały rynek w postaci usług wykonywanych przez „prywatne” SUFO na terenach, obszarach i obiektach podlegających pod MON. Po pierwsze uzawodowienia sił zbrojnych, czyli profesjonalizacja armii oraz odstąpienie od ochrony OWC i zastąpienie jej usługami SUFO, które  nazwałbym raczej „kasa Misiu kasa” W tamtym czasie panowie od „cyferek za stołu” wyliczyli, że SUFO jest tak tanie, że warto jest skorzystać z tego typu usług.
 
A co z jakością usług ? Można by rzec tokiem rozumowania polityków, że nie jest tak tragicznie „co tam” wejść na teren jednostki GROM czy dostać się na obszar spec pułku Żandarmerii Wojskowej. Jeżeli dalej głównym wyznacznikiem przy wyborze sposobu ochrony dla  jednostek wojskowych będzie najniższa cena to nie wróżę kolorowej przyszłości dla MON-u. Co przyniesie rok 2017 kiedy wejdzie ustawowa najniższa stawka godzinowa ?

Ochrona wojska w liczbach

Przypatrzmy się jak wygląda ochrona wojska w liczbach. Z danych, które uzyskałem między rokiem 2006 a 2013 nastąpiła diametralna zmiana w ochronie naszej armii, co prezentuje poniższa tabela. 
 
tabela OWC 1
 

 

Dzisiejsze dane są porównywalne, z niewielkim różnicami co do spadku OWC. Zakładam, że do ochrony jednostek wojskowych potrzeba by było ok. 10 tys. chłopa (nie dyskryminując kobiet) + lub – 2 tys. Skąd taka liczba ? Przeszukując forum OWC i PW doszukałem się informacji, że w 2015r. pracowników OWC było 3224 osób, natomiast w projekcie z dnia 14.04.2016r. w spr. zmian w Ustawie o ochronie osób i mienia DGRSZ wskazuje liczbę ok. 7000 pracowników SUFO. W  artykule  „Polski Zbrojnej„ z 2011 r. piszą, że liczba EPO  to ok. 700 osób.

OWC rozwiązaniem na ochronę armii ?

Z informacji pozyskanych z FORUM OWC i PW, jak i od przedstawicieli organizacji związkowych działających w armii jest światełko w tunelu odnośnie zwiększenia liczebności OWC w wojsku. Problem jest tylko taki, że to światełko od dłuższego czasu tylko się tli. Nie wiadomo czy kiedyś ono nie zgaśnie. Kiedyś bez większych utrudnień  likwidowane były etaty OWC ale na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem było by do nich powrócić. Tylko ciężko to widzę bez solidnego zwiększenia limitu bazowego pracowników cywilnych. A może by tak kasę z usług przerzucić na zwiększenie WSO ? 

Pomysły na ochronę wojska

Czytając różne publikacje internetowe oraz fora zrodził się pomysł aby NSR zajęły się ochroną obiektów podlegających pod MON. No tak, tylko gdzie dzisiaj jest ten NSR. Oni też potrzebują się szkolić i bardziej nastawieni są na służbę zawodową. Czy ochrona obiektów wojskowych to takie ciekawe zajęcie dla NSR - owców ? A przepisy ? Nie sztuka jest dać komuś broń i powiedzieć – stój i pilnuj . Jeszcze jest opcja jednostek obrony terytorialnej a to „prawie” taka sama kopia jak NSR. Powstał również program pilotażowy, aby stworzyć kompanie ochrony, typowo wojskowe ale czy będą one wypadać bardziej korzystnie finansowo od poprzedników ? A może by tak całe SUFO i OWC wcielić do żandarmerii, który byłby jego pracodawcą i tylko odpowiadał przed nim ? Takie ŻW SECURITY.

Podsumowanie

A może wystarczy dać ludziom zarobić i problemy same się rozwiążą. Nie, to jest zbyt proste.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+2 #14 piotr 2017-03-08 00:27
w zależności od aktualnych decyzji na górze owc zamienia się na sufo , żw lub wartę wojskową, tendencje światowe są podobne tylko u nas zmiana goni zmianę, ogólnie sufo w różnej postaci spełnia swoje zadania na tyle na ile pozwalają sami zamawiający i nie ma co płakać nad formacją, że jest "be", tylko skupić się nad konkretami bo ogólnie słyszę tylko biadolenie i opluwanie /nie chcesz nie pracuj/ pozdrawiam całą ekipę zawodowców
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #13 Zenek 2017-02-28 19:07
Pracując w OWC przez dwa miesiące byłem na biurze przepustek, bez dodatków nocnych za warte, dostałem wypłaty 1400 zł. Mając pozwolenie, wpis magazyniera była to moja ostatnia praca w ochronie. Teraz jestem bardziej szczęśliwy poprostu już się nie wkurwiam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #12 Hubert Kwintal 2016-10-15 15:28
Coraz zabawniej. Mamy armię wystarczająco silną do pomocy przy wykopkach. Poza kilkoma jednostkami specjalnymi na bardzo wysokim poziomie i kilkoma zwykłymi na przyzwoitym mamy trochę leśnych dziadków, trochę gryzipiórków i jednego generała na każdy batalion... I z tych, jakże mizernych, zasobów jeszcze planuje się wyłączyć sporą grupę żołnierzy i oddelegowanie ich do służby wartowniczej. Pięknie.
Co do zasady jestem jak najbardziej za tym, żeby obiektów wojskowych pilnowało wojsko (może z wyłączeniem jakichś kasyn, czy izb chorych). Ale przy obecnej organizacji armii jest to jeszcze większym bezsensem niż stawianie tam emerytowanych inwalidów z SUFO.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #11 on 2016-10-15 15:06
"Od przyszłego roku strategicznych i najlepiej obsadzonych jednostek w Polsce strzec będą sami wojskowi – pisze „Polska The Times” powołując się na informacje Ministerstwa Obrony Narodowej."
koniec sufo OWC
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #10 Przemek 2016-09-30 18:23
Na jednym z obiektów MON na którym służyłem Jednostka zastrzegła sobie, że mają być ludzie nie orzeczeni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #9 Tomek 2016-09-30 10:56
..Wystarczy że w SUFO na obiektach MON nie będą stali emeryci ,renciści ,inwalidzi itp. Póki taka sytuacja będzie akceptowalna przez decydentów politycznych ,MON ...to bedzie to co jest ..tzn ...BEZNADZIEJA !!!!....w każdej postaci.....Np. żeby w SUFO na obiekcie JW stali ludzie z grupami inwalidzkimi ...mający często powyżej 65 lat i wiecej itd.i to ma być SUFO?...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #8 Hubert Kwintal 2016-09-30 01:37
Możliwość pewnie jest nawet spora, tylko... tylko to jest bez sensu. Po pierwsze bezpośrednia działalność agenta to zawsze ryzyko wykrycia. A informacje można zdobyć na setki innych sposobów.
Rozmieszczenie obiektów można nawet w google maps sprawdzić. A inne dane znaleźć nawet na facebooku.
Dla agenta o wiele bardziej kuszącą fuchą byłby budowlaniec, elektryk, czy kurier. Oni wpadają na teren jednostki na krótko, ale nie na tyle, żeby sobie chwilę nie poplotkować z tym i owym, nawiązać znajomość, a później zwerbować itd.
Nawet wypytywanie ochroniarzy nie ma za wiele sensu, bo, z reguły operują oni plotkami i pobożnymi życzeniami, a nie rzetelną informacją ;).
Paradoksalnie słabość ochrony jest jej atutem. Z punktu widzenia podatności na penetrację wywiadowczą. Bo tak ogólnie to raczej powód do wstydu ;).
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #7 Jacek 2016-09-29 13:30
Zastanawia mnie bardziej jaka jest możliwość przeniknięcia np takiego szpiega (jednego lub kilku) do SUFO celem "ochrony" jednostki wojskowej. Czy ktoś robi takie analizy zagrożenia ze strony obcego wywiadu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #6 PiotrJania 2016-09-29 08:36
Cytuję Czlowiek.Bocian$spok:
Ok, fajne zestawienie danych. Natomiast to są mrzonki. Tam jest interes a w budżecie Państwa dziura i całe mnóstwo rządowych kosztownych dla budżetu obietnic. Poza tymi uwagami OWC to także Sufo. Artykuł sugeruje że jest inaczej. Do poprawki. Pozdrawiam. Czlowiek.Bocian.

Artykuł sugeruje wyjaśnienie definicji SUFO,WSO,EPO a z tobą całkowicie się zgodzę że WSO to jest SUFO natomiast nie każde SUFO może być WSO. W tej sprawie nawet mam odpowiedz z departamentu prawnego MSWiA. Co innego wojsko mówi a co innego piszę
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #5 Przemek 2016-09-29 07:46
Jeżeli armia ma nam zapewnić bezpieczeństwo to sama musi być bezpieczna. Powierzanie ochronie ważnych obiektów wojskowych prywatnemu przedsiębiorcy jest jak najbardziej nie na miejscu. Kilku miesięczna praca jako wartownik SUFO na obiektach wojskowych, w tym obiekt NATO pozwoliła mi zaobserwować jakie zagrożenie niesie za sobą prywatne SUFO. To m. in słabe wyszkolenie i kiepska kondycja fizyczna pracowników ochrony, pracownicy ochrony orzeczeni, kiepskie środki oświetleniowe i wyposażenie wartownika. Służby łączone 12+12 które powodują, że pracownik jest przemęczony i w końcu stawki, które nie motywują i w efekcie pracownik ochrony zmienia odchodzi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 Czlowiek.Bocian$spok 2016-09-28 22:14
Dodam jeszcze że definicje Owc, Sufo, Wso, biorą się jak najbardziej z zapisów prawa. Prawa, którego to nieznajomości żaden z nas nie może sobie pozwolić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 Czlowiek.Bocian$spok 2016-09-28 22:10
Tak Hubert. Tak można upraszczać i wiem że tak jest mówione. Nie mniej my jako pracownicy ochrony pracujemy na podstawie prawa więc uważam że należało by trzymać się definicji ustawowych. Także, nie uważam tego za czepianie się. Pozdrawiam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Hubert Kwintal 2016-09-28 20:07
Z językowego punktu widzenia masz nawet rację. OWC to jeden z rodzajów SUFO. Ale każdy, kto trochę w tym fachu robi wie, że, dla uproszczenia rozmowy rozróżnia się czasem WSO - ochronę wewnętrzną i SUFO - jako firmy zewnętrzne. Jakkolwiek nie są to ustawowe definicje, to większość ludzi wie o co chodzi. Więc nie czepiałbym się aż tak ;-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #1 Czlowiek.Bocian$spok 2016-09-28 19:14
Ok, fajne zestawienie danych. Natomiast to są mrzonki. Tam jest interes a w budżecie Państwa dziura i całe mnóstwo rządowych kosztownych dla budżetu obietnic. Poza tymi uwagami OWC to także Sufo. Artykuł sugeruje że jest inaczej. Do poprawki. Pozdrawiam. Czlowiek.Bocian.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Piotr Jania

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • kkugur 20.07.2018 02:02
  viagra professional 120 pills viagra boots online http://canadian-pharman.com

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...