security
 
Nie często mam okazję pisać, że w branży ochrony zmienia się coś na plus. A że coś podąża w kierunku poprawy wizerunku i odbioru społecznego pracownika ochrony i właściwego podejścia klientów do tematyki bezpieczeństwa ich obiektów, to jest w ogóle rzadkość. Dlatego tym bardziej cieszy malutki kroczek w tym kierunku, jaki został poczyniony. A było tak.
 

Zapytanie

 
Jakiś czas temu do PSPO wpłynęło drogą mailową pewne zapytanie. Przysłała je Pani z oddziału ZUS w Nowym Sączu. A dotyczyło ono opinii o proponowanych rozwiązaniach organizacyjnych przy planowaniu przetargu na usługi ochrony. Szczegółów tych rozwiązań nie piszę, bo nie ma takiej potrzeby, ale to, co było najważniejsze to że usługa byłaby wykonywana przez niekwalifikowanych pracowników ochrony, a pytanie brzmiało, czy mogą oni wykonywać dodatkowe czynności. I te czynności były podane, a było to meldowanie gości hotelowych oraz cały zestaw prac porządkowych i ogrodniczych, jak odśnieżanie schodów, zamiatanie ich z piasku, opróżnianie koszy, dosiewanie i koszenie trawy itp.
 

Odpowiedź

 
Udzieliliśmy odpowiedzi, że co prawda takie rozwiązanie jest prawem dopuszczalne, ale zarówno pod względem taktycznym, jak i organizacyjnym nie jest ono właściwe. Zaznaczyliśmy, że o ile w przypadku meldowania gości hotelowych można przy odrobinie dobrej woli podciągnąć to pod zadania ochrony, to prace porządkowe i ogrodnicze ewidentnie nie mają z tym nic wspólnego. Wyjaśniliśmy, że nie da się skutecznie chronić bezpieczeństwa ludzi i mienia klienta kosząc trawę, jak również że nawet mundur ochroniarza niczym nie przypomina ubrania roboczego ogrodnika, czy sprzątacza i odwrotnie. Zasugerowaliśmy rozdzielenie usługi ochrony i usługi utrzymania porządku oraz zieleni. Zasugerowaliśmy także (choć pytanie tego nie dotyczyło), że jeśli ochrona miałaby obejmować również miejsce obsługi petentów, to warto rozważyć, aby przynajmniej w godzinach urzędowania obiektu w tym miejscu pełnił służbę co najmniej jeden kwalifikowany pracownik ochrony wyposażony w ŚPB, co z uwagi na występujące w tego typu obiektach zagrożenia, jak choćby agresywni petenci, jest uzasadnione bezpieczeństwem pracowników obiektu, czy nawet samego pracownika ochrony.
 

Rezultat

 
Efekt przerósł moje oczekiwania i to bardzo pozytywnie. Oddział ZUS Nowy Sącz ogłosił przetarg na usługi ochrony osób i mienia w swoich obiektach. I okazuje się, że ochronę wykonywać mają … tylko kwalifikowani pracownicy ochrony wyposażeni w ŚPB. A co najważniejsze, mają zajmować się tylko ochroną i meldowaniem gości hotelowych.
Ponadto zamawiający wyklucza osoby z dysfunkcją narządów mowy, ruchu, słuchu lub zaburzeniami psychicznymi, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na odbiór społeczny tego zawodu oraz na poziom bezpieczeństwa obiektów, bo przy całym szacunku dla osób niepełnosprawnych, ten zawód wymaga pewnych predyspozycji zdrowotnych, które nie wszyscy mają. 
 

Klauzula społeczna

 
Dodatkowo (to również nie było przedmiotem konsultacji) zamawiający zamieścił klauzulę społeczną dotyczącą umów o pracę. Wymaga od wykonawcy zatrudnienie na umowę o pracę na minimum ½ etatu minimum 50 % załogi. Za większą ilość etatów wykonawca dostaje punkty w ocenie oferty (maksymalnie 20 %), co w tej sytuacji daje szansę na zdobycie zamówienia przez firmę, która wszystkich pracowników na tych obiektach zatrudni na pełny etat (choć tylko na minimalne wynagrodzenie). Chyba że ktoś przebije ofertę ceną znacznie niższą i zatrudni tylko 50% załogi na ½ etatu, ale w obecnej sytuacji (planowane wprowadzenie płacy minimalnej dla śmieciówek, którą jeszcze nie wiadomo jak i za jaką cenę będzie można obejść) raczej bym się nie spodziewał, że te różnice będą aż tak duże.
 
Można? Można.
 
Brawo ZUS.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #9 Hubert Kwintal 2016-05-05 16:01
Ochroniarz zaś jest, tego systemu, integralną częścią. Jego zadaniem nie jest wyłącznie węszenie w poszukiwaniu przestępców i rzucanie się na nich z łapami. Na Zachodzie ochroniarz blisko współpracuje z wyznaczonymi, przeszkolonymi, pracownikami obiektu odpowiedzialnymi za sprawy bhp i p.poż. Ochrania obiekt i ludzi na nim przebywających dbając o właściwy ruch osób i towarów, pilnując drożności dróg pożarowych, czasem wręcz bezpośrednio wypytując ludzi o samopoczucie. Fakt, że prace fizyczne, jak odśnieżanie, koszenie trawników, czy mycie podłóg raczej nie wchodzą w zakres obowiązków pracownika ochrony, ale takie rzeczy jak prowadzenie recepcji, czy ewidencji towarów to norma i za mitycznym Zachodzie nikt takich obowiązków nie uważa za ujmę na ochroniarskim honorze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #8 Hubert Kwintal 2016-05-05 15:49
@...xyz:
To ciekawe, co piszesz. Mógłbyś jeszcze podać źródło tych wiadomości? Bo ja, na ten przykład, przepracowałem dwa lata w ochronie, w Irlandii. Zwiedziłem w tym czasie blisko setkę obiektów. Rzeczywiście, na kilku z nich zasady były dość surowe. Ale na ogromnej większości ochroniarz pełnił różne funkcje pomocnicze. Praca w charakterze recepcjonisty to był standard, ale zdarzało mi się również "bawić" w informację turystyczną, prowadzić ewidencję artykułów biurowych, a nawet wymieniać tonery w drukarkach. Wszytko to w ramach bycia pracownikiem ochrony. Bo tam Ochrona to nie jest jeden, smutny cieć, tylko cały system...
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #7 ...xyz 2016-05-05 08:14
W krajach UE , na Zachodzie standardem jest, że usługi pracowników ochrony fizycznej są oddzielone od wszelkich innych usług. Pracownik ochrony jest od tego, aby patrzeć, obserwować i interweniować. Żadnego spania, czytania gazety, używania telefonu czy spotkań towarzyskich ( "odwiedziny znajomych" ). Spróbujcie tak popracować, a zmieni się nastawienie do pracowników ochrony w Polsce.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #6 zyga 2016-04-27 23:25
ZUS i meldowanie gości hotelowych ? Dorabiają aby nie zabrakło na nasze emerytury :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #5 Momo 2016-04-27 19:43
ZUS - brawo Ty!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #4 Senex 2016-04-27 15:04
To zdecydowanie ewenement w skali kraju.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 flondra 2016-04-27 14:12
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #2 Hubert Kwintal 2016-04-27 13:01
Haha... o ochronie czasem można coś miłego przeczytać, ale, że o ZUS-ie? Czyli jednak dobra zmiana ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #1 Andrzej 2016-04-27 12:35
Pierwszy raz w życiu to napiszę: brawo ZUS!
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Pieńkowski

Więcej artykułów tego autora

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...