syryjczyk
 
Dużo ostatnio mówi się na temat islamu, jego zasad wiary, zwyczajów i ogólnie kultury muzułmańskiej. Dzieje się tak z różnych przyczyn i nie jest od tego wolna także nasza branża, bo niektóre z tych przyczyn dotykają także tematyki bezpieczeństwa.
Dlatego też uważam, że bardzo ważne jest, aby publikowane poglądy mające często wpływ na nasze późniejsze zachowanie, oparte były na wiedzy, a nie na stereotypach, czy też cudzych poglądach.
 

Tendencyjność publikowanych artykułów

 
Przeglądając internet można znaleźć całą masę artykułów na temat islamu. Jednakże znając trochę Koran zauważyłem, że niezwykle trudno jest w tej sprawie o tekst obiektywny. W zależności od tego, co się chce napisać, to samo zagadnienie z Koranu przedstawia się albo skrajnie krytycznie daleko wybiegając poza zakres tekstu Koranu, albo bardzo pochlebnie starając się nie zauważyć, że Koran mówi zupełnie coś innego lub też niewygodną surę po prostu się pomija w komentarzu.
Ja natomiast polecam wszystkim poznanie islamu poprzez szukanie u źródła, czyli właśnie poprzez czytanie treści Koranu. Nie każę Wam czytać całości Świętej Księgi (choć nie jest to głupi pomysł), bo jest ona na tyle obszerna, że zapewne prawie nikt by jej całej nie przeczytał (ja również całości nie przeczytałem).
 

Wyszukiwarka

 
Proponuję natomiast poczytać o tym, o czym chce się publicznie wyrazić pogląd. Do tego pomocna będzie taka wyszukiwarka http://koran.apologetyka.com/szukaj/
Podpowiadam jednak, jak jej prawidłowo używać. Otóż należy wpisać frazę złożoną wyłącznie z tej części interesującego nas wyrazu, która nie zmienia się podczas odmiany wyrazu. W przeciwnym razie sury z wyrazem odmienionym się nie pokażą. Czyli np. jeśli chcemy dowiedzieć się, co Koran mówi np. o żonach, nie wpisujemy w wyszukiwarce „żona”, bo wówczas nie pokażą nam się sury np. z wyrazem „żony”, „żoną” itp. W tym (dość popularnym) przypadku należy wpisać frazę „żon”. Ale to nie wszystko, bo jeśli na tym poprzestaniemy, nie mamy szansy przeczytać jednej z bardziej kontrowersyjnych sur, czyli 4:34, która brzmi:
Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. Przeto cnotliwe kobiety są pokorne i zachowują w skrytości to, co zachował Bóg. I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! A jeśli są wam posłuszne, to starajcie się nie stosować do nich przymusu. Zaprawdę, Bóg jest wzniosły, wielki!
Dlatego jeśli chcemy się dowiedzieć, co Koran mówi o żonach, należy przeczytać to co się pokaże po wpisaniu frazy „żon”, następnie to co się pokaże po wpisaniu frazy „kobiet” i jeszcze to, co się pokaże po wpisaniu frazy „niewiast”. Polecam także sury sąsiadujące z tymi, które pokażą się w wyszukiwarce, bo w nich też może być mowa o tym samym, ale poszukiwane słowo może w nim nie występować. Ponadto należy zaznaczyć dwa przekłady, bo nie są one jednakowe.
Kiedyś znalazłem w Internecie zestawienie sur tematycznie poukładanych, w którym można było wyczytać wszystko, co na dany temat pisze Koran. Było to znacznie lepsze od wyszukiwarki fraz, ale aktualnie nie mogę tego znaleźć. A szkoda.
 

Religia a obyczaje

 
Jak wiadomo, kultura muzułmańska i obyczaje z nią związane to nie tylko Koran, a czasami wręcz niewiele ma z Koranem wspólnego. Ale tak jest we wszystkich religiach (również w chrześcijaństwie). Wobec tego proponuję przed oceną (szczególnie publiczną) jakiejś religii zapoznać się z tym, czy to, co oceniamy faktycznie wynika z religii, czy może zostało jej przypisane jakimiś obyczajami, stereotypami lub interpretacjami. I naprawdę warto czerpać ze źródła, bo to, co niektórzy „eksperci” wypisują, daleko odbiega od faktycznej treści pisma. 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz wszystko od:

Tomasz Pieńkowski

Więcej artykułów tego autora

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...