ochrona5

 

 

    Wielu z nas pracowników ochrony ma lub miała styczność z różnymi sytuacjami w czasie wykonywania zadań pracownika ochrony. Często interweniujemy w czasie bójek, za wszelką cenę próbujemy zapobiec wykroczeniom lub przestępstwom przeciwko mieniu lub dobru osobistemu człowieka jakim jest zdrowie, wolność, cześć (godność i dobre imię), itp. Często też jako pierwsi musimy udzielić pierwszej pomocy przed medycznej. W pracy wiadomo, robimy to za co nam płacą.

Jak jest w życiu codziennym, czy potrafimy chronić na co dzień?

   W życiu codziennym spotykamy się z różnymi sytuacjami, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Idąc ulicą lub czekając na autobus zdarza się, że ktoś bije inną osobę. Idziemy na dyskotekę, żeby się pobawić a obok nas podpite małolaty okładają się pięściami. Na chodniku ktoś nagle dostaje ataku padaczki czy nagle zasłabnie. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Większość z nas nie przejdzie obok obojętnie i zareaguje w odpowiedni sposób nie oczekując nic w zamian, kiedy inni stoją i obserwują. Czasami nawet się z tego śmieją lub udają, że nie widzą.

Dlaczego reagujemy w takich sytuacjach?

    Może czujemy, że robimy coś pożytecznego, jesteśmy wrażliwi na ludzką krzywdę, bo kto jak nie my. Może po prostu ochrona wchodzi nam w nawyk i bycie ochroniarzem do czegoś zobowiązuje.

Jakie mogą być konsekwencje prawne za udzielenie bądź nie udzielenie pomocy?

 Jeśli chodzi o pomoc przed medyczną:

Zgodnie z art. 162 § 1 k.k., kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli chodzi o przestępstwo rozboju, pobicia, wymuszenia itp.:

Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka. Z uwagi na to, iż jest to moralny obowiązek, to za jego naruszenie (tj. nie zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) nie grozi żadna kara, za wyjątkiem wyraźnie prawem przewidzianych szczególnych sytuacji.

Zgodnie z treścią art. 25 Kodeksu karnego - Obrona konieczna: Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Podsumowując.

   Z pewnością warto jest pomagać w takich sytuacjach i nie przechodzić obojętnie. Całkiem możliwe, że też możemy znaleźć się w tarapatach i oczekiwać na pomoc. Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc z różnych przyczyn: obawa, że sobie nie poradzimy, zbyt duża przewaga fizyczna agresora, powody zdrowotne itp. Zawsze można powiadomić Policję lub Straż Miejską. Przynajmniej będziemy mogli odejść z czystym sumieniem, że zareagowaliśmy.

 

 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #5 piotr 2017-04-18 01:54
Momo, chyba w 'paranoja ochroniarza.' Warto sobie przyswoić minimalną reakcję w sytuacji zagrożenia lub kiedy nie jesteśmy tego pewni, to zwykły telefon na 112 lub 997,998,999 lub zastukanie w szybę budynku bo tam jest chyba ochroniarz. Nikt za to nie ochrzani tylko pomoże wyjaśnieniem, przekazaniem dalej lub wysłaniem interwencji ponieważ wszyscy mamy prawo zachować się różnie, ważne by była to reakcja co najmniej minimalna ale reakcja. Tego często ludziom brakuje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 Momo 2016-03-25 18:31
Gdzieś już czytałem o takich zawodowych zachowaniach w czasie wolnym. Jak ktoś lubi to co robi zawodowo to dobre nawyki przenosi do życia prywatnego.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 Hubert Kwintal 2016-03-21 20:18
Bogu dzięki, udzielanie pierwszej pomocy po godzinach, zdarza się niezwykle rzadko. Ale nie zliczę już ile razy łapałem się na tym, że poszedłem na koncert i zamiast się bawić, jak wszyscy stawałem gdzieś z boku (albo tyłem do sceny) i obserwowałem publiczność. Albo idąc z dziewczyną do bankomatu ustawiałem się tak, jak podczas konwoju. O noszeniu małego gazu i kawałka plastra to już nawet nie wspominam ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 kwalifikowany 2016-03-20 13:55
Myślę, że większość czytelników bloga kocha ten zawód i nie ogranicza się tylko do uzyskania wpisu na listę. Na co dzień z pewnością też są takimi nieodpłatnymi ochroniarzami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 K.P.O 2016-03-19 15:04
Pomimo, że mniejszość pracowników ochrony kocha swoją pracę i systematycznie podnosi swoje kwalifikację , często p.o, posiadają wyższe kwalifikację niż policja to i tak zarabiamy jak zarabiamy. Nasza praca wiąże się z ochrona osób i mienia, a zboczenie nie pozwala przechodzić obojętnie obok takich sytuacji . Chciałbym pozdrowić pracowników ochrony którzy kochają to co robią.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Przemysław Rorat

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...