kasa

To pytanie, obok "Kto zyska....?" jet często zadawane w naszej branży. Oczywistością jest to, że cokolwiek robi rząd nie jest tak do końca dla obywateli dobre, a przynajmniej nie dla wszystkich.
Spróbuje przedstawić chyba najbardziej prawdopodobny scenariusz tego co się będzie działo, opierając się na tym co dzieje się obecnie i na analizie tego co się działo i dzieje w branży.

Jak widzi te zmiany Rząd RP?


Dla naszych centralnych włodarzy to czysty biznes. Wprowadzenie ozusowania umów cywilno-prawnych w połączeniu z wprowadzeniem stawki minimalnej dla takich umów oznacza podniesienie kapitału jakim dysponuje partia rządząca krajem, zarówno kapitał polityczny bo zyskują pogłos wśród tych którzy są w najtrudniejszej sytuacji materialnej, jak i kapitału finansowego jaki ma do dyspozycji z budżetu.
Więc jak widać to nie jest bezinteresowne działanie dla poprawienia sytuacji ciemiężonego ludu Polskiego, lecz dobrze obliczony marketing skierowany na ugruntowanie swojej pozycji i zbudowanie kapitału do dalszych działań.

Jak widzą te zmiany agencje ochrony ( większość z nich)?


Agencje ochrony które zajmują się usługami około ochroniarskimi typu stróżowanie czy dozorowanie przekonują że takie zmiany spowodują zwolnienia w branży ochrony na poziomie od 30.000 do 100.000 pracowników, dlatego że kontrahenci nie zgodzą się na podniesienie stawek za takie usługi. Jak najbardziej maja racje, że będą zwolnienia zwłaszcza wśród najmniej wykwalifikowanych kadr pracowniczych w agencjach ochrony.
Prace stracą pracownicy którzy obecnie są najbardziej wykorzystywani przez te agencje ochrony do nabijania kapitału finansowego, ludzie którzy zarabiają 3, 4, 5 PLN za roboczogodzinę, albo pracują 300 h w ryczałcie za 600 czy 800 PLN.

Jak postrzegają takie zmiany pracownicy ochrony?


Pracownicy wykwalifikowani w dużej mierze zarabiają i tak więcej niż to co obecnie proponują nam rządzący jako minimalną gwarantowaną kwotę za roboczogodzinę.
Dla ludzi z wiedzą, doświadczeniem i kwitami takie zmiany są szansą na podniesienie zarobków do poziomu jaki, za prezentowany poziom powinni zarabiać.
Ludzie posiadający kwalifikacje z PFRON-u nie odczują zmian, bo tak czy inaczej byli najbardziej poszukiwanymi pracownikami w branży, co najwyżej łatwiej im będzie zmienić robotę bo będą mogli przebierać w ofertach pracy.
Pracowników bez kwalifikacji podzielić należy na tych co próbują się utrzymać z zarabiania w ochronie, oraz na tych którym nudzi się w domu i przychodzą zepsuć ta branże pracą za 3 czy 4 złote za godzinę. Ci pierwsi, aby się utrzymać w pracy będą musieli się doskonalić i podnosić kwalifikacje, natomiast te osoby które psuja branże albo nie podnosząc kwalifikacji zostaną usunięte z branży albo przejdą do szarej strefy i będą pracować na czarno - niestety dla tych którzy próbują się utrzymywać z pracy w ochronie, emeryci raczej przejdą do szarej strefy co odbije się na młodych.

Kontrahenci - temat rzeka.


Tu to mamy dopiero Kambodżę.
1/2 prywatnych usługobiorców korzystających z usług ochrony fizycznej płaci za nią pieniądze które wystarczają na normalne płacenie za prace, lecz agencje ochrony przejadają większość tych pieniędzy, 1/2 to firmy które korzystają z usług ochrony bo potrafią je wynegocjować za pieniądze, za które nie dali by rady sami zatrudnić nawet kulawego i ślepego "ciecia".
W sektorze usług dla kontrahentów finansowanych z budżetu państwa jest tak, że 2/3 wymaga w ofertach mniej niż minimum potrzebne do egzystencji, zwykle urzędnicy zarabiający na państwowym garnuszku dobre pieniądze stawiają wymagania finansowe na takim poziomie, że nawet śmiać już mi się nie chce.
To co mnie smieszy to kwestia tego że ci urzędnicy wymagają kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, a warunki finansowe są na poziomie 4,5-6PLN brutto za roboczogodzinę dla agencji ochrony.

Więc kto straci?


Najmniej stracą profesjonalne agencje ochrony, najwięcej agencje ochrony zajmujące się pseudo ochroną i pseudo ochroniarze czyli te podmioty i te osoby które nigdy nie powinny być częścią składową branży ochrony. Co to za pracownik ochrony fizycznej którego obowiązki ograniczają się do wydawania kluczy i łączenia rozmów telefonicznych, przecież to nie ochroniarz tylko recepcjonista, ale w naszym dziwnym kraju przyjęło się ze pracownik ochrony fizycznej z agencji ochrony jest tańszy od recepcjonisty. Na tym stracą agencje pseudo ochrony bo jak firma będzie miała zapłacić za pracownika ochrony i firmę ochrony to będzie wolała wynająć z agencji pracy tymczasowej portiera bez potrzeby posiadania koncesjonowanego podmiotu go zatrudniającego.

Co nas czeka?


Mieszkamy w Polsce, kraju cudów i kombinatorów. Agencje ochrony już znalazły sposoby na obejście przepisów o ozusowaniu umów śmieciowych i na pewno znajdą sposoby na ominięcie minimalnej stawki godzinowej.
Więc ja póki nie będzie odpowiednich przepisów karnych, na podstawie których można było by skazać ludzi odpowiedzialnych za współczesną formę niewolnictwa ( prezesi/ dyrektorzy/ kierownicy/ urzędnicy ), nie wierze w skuteczność jakichkolwiek zmian na lepsze, bo w tym kraju zawsze znajdzie się sposób na obejście przepisów już obowiązujących.

Tym razem mam do was propozycje może i zabawną, a może i nie. Pokażmy ludzką twarz pracownika ochrony i pomóżmy naszym "chlebodawcom" znaleźć sposoby na obejście nowych przepisów. Liczę na Waszą kreatywność w komentarzach.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #2 Paweł Bilko 2016-03-02 06:37
To proszę przekonać do tego ochroniarzy , bo ja o tym wiem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 Piotr 2016-03-01 21:43
To może zacznijmy od sedna. Jakie zlecenia? Nie ma żadnych zleceń. Jeżeli mam grafik, określone godziny pracy, miejsce pracy, osobę przełożonego, zakres obowiązków, to pracuję na etacie!!! Wciskanie ludziom zleceń, a przecież w 2015 roku były to jeszcze zlecenia sztucznie dublowane fikcyjnymi umowami na 50 zł żeby nie płacić ZUS-u, to łamanie polskiego prawa! A jeśli jeszcze taki ktoś pracuje za 3 złote na zmianę z kimś, kto ma np. 8 (netto), a tak zwykle jest, że się ich miesza, to każdy sąd w kwadrans to wyprostuje.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...