dlonie2
 
 
Ponieważ w różnych miejscach pojawiły się różne – niekoniecznie mądre – komentarze, z których część nawet może zasługuje na uwagę, pozwalam sobie kilka rzeczy dodać.
 

Liczba członków PSPO

 
Otóż w dniu Walnego Zebrania Członków PSPO odbyło się również zebranie Zarządu Głównego PSPO, na którym to zebraniu zostali przyjęci nowi członkowie. Tym samym liczba członków PSPO przekroczyła 50. Wyprzedzając komentarze, że jak na 2 lata działalności to niewiele, informuję, że każdy, kto tylko chciał i złożył stosowne dokumenty, został przyjęty. I nikt, kto będąc członkiem PSPO wywiązywał się z podstawowych obowiązków członka, nie został z niego wykluczony. Tak więc myślę, że nie przesadzę jeśli napiszę, że każdy, kto chce być w PSPO, jest w nim. A że liczba nie powala, to jest fakt, ale nie mam na to wpływu.
 

Działalność PSPO

 
Padł taki komentarz z pytaniem, ile razy PSPO interweniowało w sprawach osób niebędących członkami PSPO. Odpowiadam. Pomijając takie sprawy, w których interwencja ograniczała się do zdobycia informacji publicznej mającej na celu dogłębne wyjaśnienie jakiegoś zdarzenia, interwencji jako – takiej w sprawach osób spoza grona PSPO nie podejmowaliśmy. A to z tego powodu, że PSPO może interweniować w sprawach konkretnych osób tylko wówczas, kiedy osoby zainteresowane sobie tego życzą. I zasadniczo – co wydaje się być normalne – jak ktoś zwraca się o pomoc do PSPO, to składa również deklarację członkowską i tym samym staje się jego członkiem. Nabywa uprawnienia, ale też obowiązki członka PSPO. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś zwrócił się do PSPO o pomoc w konkretnej sprawie i nie złożyć deklaracji członkowskiej. Tak więc na zadane pytanie odpowiedź brzmi – 0. Natomiast co do skuteczności interwencji, które podejmowaliśmy, to za wcześnie jest aby je oceniać. Ewentualne efekty dopiero przyjdą. Jednak na pewno dotychczasowe interwencje nie będą tak skuteczne, jak mogłyby być gdyby nie ograniczenia, które mamy. Z całą pewnością moglibyśmy częściej i skuteczniej interweniować, gdybyśmy mieli już uruchomiony projekt – Pomoc prawna. Ale nie jest on jeszcze uruchomiony, bo nie ma na to środków, a te są niezbędne. W związku z tym działamy w takich warunkach, jakie mamy.
Zasadniczo działalność statutowa PSPO skierowana jest do ogółu pracowników ochrony. Jednak naturalnym wydaje się, że członkowie PSPO, którzy oprócz oczekiwać wobec Stowarzyszenia cokolwiek do niego wnoszą, są w większości projektów traktowani na preferencyjnych warunkach. I tak też zostanie.
 

Budżet

 
Padł również zarzut, że PSPO wydało w roku 2015 prawie tyle, ile miało przychodów.  Pomijając fakt, że zarzut ten jest mało poważny, wyjaśniam, co następuje.
Otóż większość wydatków, które ponieśliśmy, to tzw wydatki stałe. Takie, które ponosimy i będziemy ponosić w określonej wysokości i nie mamy na to wpływu. Głównie to usługi księgowe, z których zgodnie z prawem musimy korzystać. A ponieważ nasze przychody nie wystarczały na pokrycie tych wydatków, wspomagaliśmy się darowiznami przekazywanymi PSPO właśnie na ten cel przez członków PSPO. Tylko że te darowizny nie wynikały z tego, że ktoś miał za dużo, ale z tego, że trzeba było opłacić rachunki. Tak więc trudno żeby był ich nadmiar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Edycja

 
Zapomniałem jeszcze dodać jedną rzecz. Wyjaśnię jeszcze, dlaczego na jednym ze zdjęć niektórzy z uczestników WZC mają podparte głowy, bo i to zaczęło przeszkadzać dyżurnym komentatorom.
Otóż jakkolwiek nie wydawałoby się to dziwne, PSPO jest grupą ludzi z całego kraju i pracujących zawodowo. Z całego kraju tzn od północno - zachodniego krańca do krańca południowo - wschodniego. Tak więc niektórzy na WZC byli po nocnej służbie, a niektórzy byli po nocnej podróży. Tak więc niektórzy mogli po prostu być zmęczeni. Faktem jest, że akurat do zdjęcia można było przyjąć bardziej reprezentatywną pozycję, aby na zdjęciu lepiej wypaść. Jednak nie był to najważniejszy cel WZC, jak również nie jest to najważniejszy cel PSPO.
 
Jeszcze tak przy okazji pracy zawodowej. Ponieważ jeden z dyżurnych komentatorów swojego czasu po - jak to nazwał - "małej rodzinnej imprezce" (a moim zdaniem po conajmniej kilkudniowym melanżu) był uprzejmy wylać swoje żale i wyrazić dość osobliwe zdanie na ten temat. Stwierdził ów komentator (choć nie dokładnie tymi słowami), że członek stowarzyszenia (w tym przypadku akurat chodziło o PSPO) nie może zarabiać na życie prowadząc własną firmę. Inny zaś zasugerował, że członek stowarzyszenia nie może także pracować w firmie na etacie. Jeszcze ini sugerowali, że członek stowarzyszenia nie może także zarabiać na życie pobierając wynagrodzenie za pracę w stowarzyszeniu. Jednocześnie de facto chyba wszyscy sugerowali, że jak ktoś już jest członkiem stowarzyszenia, to powinien w nim działać dzień i noc i nie mieć prywatnego życia i z tej pracy być rozliczany. Otóż nic bardziej mylnego. Członek stowarzyszenia to taki sam człowiek, jak każdy inny. Może i nawet powinien zarabiać na życie, a dla stowarzyszenia robić dokładnie tyle, ile może.

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #8 piotr 2017-04-21 21:53
Ustawa.Prawo o stowarzyszeniach. Dz.U.2017, poz.210 /Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989r. z późniejszymi zmianami,czyli 3 luty 2017r.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #7 piotr 2017-04-21 21:45
Jeszcze a propo ilości członków i wpływu tego na poprawę wszystkiego w temacie ochrony.Taki przykład: ogólnopolski związek Solidarność z wielką ilością członków,jak oni wpływają,od kiedy,jak długo czeka się i czy są efekty działania?.Tutaj chciałem porównać wielkość do efektów,które to mogą być żadne.,Artykuł bardzo wstępnie naświetlił pewne elementy działania formalnego tworu jakim jest związek lub stowarzyszenie.Aby mieć faktyczny wpływ na przepisy regulujące różne aspekty naszej branży potrzebne jest zrzeszenie się w formalny twór lub zbieranie podpisów/np.pod petycją/po domach a przecież podczas różnych konsultacji/społecznych/potrzebna jest fizyczna obecność i dyskusja a to może zrobić przedstawiciel branży.Nikt nikomu nie zabrania zrzeszania się gdzie indziej i "spróbowania tego chleba."
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #6 piotr 2017-04-21 21:15
Można prosić o podejście krytyczne /przykład+uzasadnienie/ a nie krytykanctwo? Zarzut blokowania na facebooku, myślę,że krytyczne uwagi powinny być udostępnione wraz z odniesieniem się do nich ale uwagi a nie plucie lub ogólniki.Elitarny,czyli m.in. dostępny dla niektórych.Osobiście konwojentów,GI,czy innych nie uważam za lepszych ani gorszych,robimy w branży w różnych specjalnościach czy stanowiskach.Myślę,że wypowiedzi medialne rządzą się swoimi prawami i pozytywne akcentowanie ma sens.Ale jak widać malkontenctwo i narzekanie jest wpisane w nasz zawód a szerzej w naszą nację.Jeżeli ten post nie wnosi nic treściwego proszę o skasowanie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 #5 rz 2016-02-25 06:53
Z toba synu nie rozmawiam bo nie dorosles i dlugo nie dorosniesz do jakichkolwiek rozmow:-) min dzieki takim jak ty macie 50 czlonkow co i tak jest sukcesem
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #4 Antytrol 2016-02-25 06:44
Cytuję rz:
Nie wsze a wasze - cytowanie tez nie wychodzi :-)np wyp.ze zawod konwojenta to elitarny zawod 8) smiech troche i jeszcze pare innych ponadto dalej blokuj(cie)na fejsie wszystkich ktorzy wam nie przytakuja wtedy liczba czlonkow sie powiekszy :-)reszty fajnych akcji nie pamietam bo od dawna przestalem to sledzic na biezaco i jak widac duzo nie stracilem

A co tobie wychodzi oprócz słomy w butach? Pochwal się co zrobiłeś w życiu dla innych oprócz wku...a każdego?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-7 #3 rz 2016-02-25 06:36
Nie wsze a wasze - cytowanie tez nie wychodzi :-)np wyp.ze zawod konwojenta to elitarny zawod 8) smiech troche i jeszcze pare innych ponadto dalej blokuj(cie)na fejsie wszystkich ktorzy wam nie przytakuja wtedy liczba czlonkow sie powiekszy :-)reszty fajnych akcji nie pamietam bo od dawna przestalem to sledzic na biezaco i jak widac duzo nie stracilem
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #2 Paweł Bilko 2016-02-24 21:35
Cytuję rz:
Slowem lipa co rowniez nie dziwi zwazajac na wasze podejscie i wypowiedzi w maediach lata pracy nad soba i nad organizacja zeby to mialo sens


Co masz na myśli pisząc "wsze podejście i wypowiedzi w mediach" ? Bo odczuwam to jako słowa skierowane w moim kierunku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-7 #1 rz 2016-02-24 20:30
Slowem lipa co rowniez nie dziwi zwazajac na wasze podejscie i wypowiedzi w maediach lata pracy nad soba i nad organizacja zeby to mialo sens
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Tomasz Pieńkowski

Więcej artykułów tego autora

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...