Zagadnienia prawne towarzyszą człowiekowi już od czasów starożytności. Od tego czasu ulegały one znacznym zmianom, tak aby były dostosowane do aktualnych potrzeb różnych społeczności. Tylko dlaczego jest ono nagminnie łamane i omijane?

Czym jest prawo?

 

Jest to zbiór zakazów lub nakazów, które regulują istnienie i funkcjonowanie państwa, czy też innej jednostki organizacyjnej, a także dotyczących odpowiednich zachowań ludzkich. Prawo ustanawiane jest przez organy państwowe, które sprawują nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawnych.

W jakim celu ustanawiane jest prawo?

Głównym celem jest uniknięcie sytuacji, kiedy działanie jednego człowieka jest niekorzystne dla drugiego. Jeśli jednak obowiązują nas przepisy prawne, daje to do myślenia, że często dochodziło i niestety nadal dochodzi do tego typu nadużyć, co jest bardzo widoczne w branży ochrony. Widać, że w naszym państwie jakkolwiek przepisy by nie brzmiały, zawsze znajdzie się sposób aby je obejść.

Prawo w ochronie

Śledząc ostatnio to co się dzieje w branży ochrony, zastanawiam się czy przepisy prawa są w niej w ogóle przestrzegane. Wydaje się, że jest to branża która powinna ich przestrzegać w szczególności, nie tylko w stosunku do wykonywania zawodu i prowadzenia działalności gospodarczej, ale także w stosunku do zatrudnianych pracowników.

Niskie stawki

Temat rzeka… jest mnóstwo instytucji publicznych i organizacji, na terenie których pracują pracownicy ochrony. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jeśli nie fakt ile owi pracownicy zarabiają. Ostatnio w sieci pojawiły się artykuły ujawniające rażąco niskie stawki dla pracowników ochrony. No cóż… już od jakiegoś czasu zmieniły się przepisy dotyczące zamówień publicznych, a mianowicie należy stosować klauzule społeczne. Co z tego, że jest taki przepis, jak mało kto go stosuje. Najbardziej rażące jest to, że nie stosują ich instytucje, które stoją na straży prawa!!!

Umowy zlecenia – ZUS

Od 1 stycznia 2016 ustawodawca zobowiązał pracodawców do pełnego ozusowania umowy zlecenia. Jak to wygląda w praktyce? Ano nijak. Coraz częściej dochodzą do mnie informacje, że agencje ochrony już znalazły sposób na ominięcie tego przepisu i możliwość zmniejszenia kosztów. A mianowicie wypłacają swoim pracownikom pensję nie co miesiąc, a RAZ na DWA MIESIĄCE. I nie dotyczy to tylko małych agencji, takie rozwiązania stosują też agencje zajmujące czołowe miejsca na rynku ochrony. Dlaczego mało, który pracownik się z tym nie zgadza?! Hmm… może dlatego, że duży procent pracowników ochrony to osoby posiadające już jakieś świadczenia, posiadających orzeczenia, a w końcu pracownicy, którzy w ochronie tylko sobie dorabiają. Z drugiej strony wychodzi na to, że pracownicy ochrony to bogate osobowości, bo zarabiając raz na dwa miesiące są w stanie utrzymać siebie i swoje rodziny. No cóż pogratulować tak dobrych zarobków. Ale ludzie przejrzyjcie na oczy… to, że zgadzacie się na takie warunki nie spowoduje, że w branży będzie lepiej. Wręcz przeciwnie, pracodawcy, kontrahenci zobaczą, że można Wami pomiatać, że jak będzie trzeba to nawet dołożycie do interesu. Z takim podejściem nigdy nic nie zyskamy, ludzie ogarnijcie się!!!

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #2 Paweł Bilko 2017-03-28 19:02
cały szkopuł że to specyficzna praca i nie każdy się nadaje do jej prawidłowego wykonywania
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 olo 2017-03-28 18:45
Ochrona, to styl życia czy stan umysłu ? a tak na poważnie, zawsze znajdą się przymuszeni przez życie by robić coś z czym się nie zgadzają i ja ich rozumiem, niestety
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Klaudia Janicka

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • wmimm 23.10.2017 23:07
  Pracować? ??? . Nie da się żyć !!!!. 6000 zł netto to jest minimum ,które każdy, powtarzam każdy KPOF ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 23.10.2017 19:36
  tyle co na waciki

  Czytaj więcej...

   
 • Daro 23.10.2017 18:09
  Ja też odejdę bo za 1800 się nie da pracować:'(

  Czytaj więcej...

   
 • irys 19.10.2017 10:34
  :-| :-* :oops: :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

  Czytaj więcej...

   
 • Rafał 19.10.2017 10:09
  Zapraszamy na kursy. Działamy w całej Polsce. www.agentochrony.com

  Czytaj więcej...