kierunek
 
 
Jednym z częstych powodów wymienianych jako przyczyna niskich zarobków, jest niska wydajność/skuteczność pracowników ochrony. Czy zrzucanie winy na pracowników ochrony jest aby na pewno zasadne?Postanowiłem poszukać przyczyn których dostrzeżenie w swojej ochronie może poprawić jej jakość , a może po prostu zostanie zignorowane.
 

Pojedyncza obsada posterunków w ochronie.

Jak często jest tak, że posterunek jest opracowywany na jedną osobę?Niech ktoś mnie spróbuje przekonać, że jedna osoba może skutecznie podjąć interwencję. Co w sytuacji losowej typu słabszy dzień zasłabnięcie lub wypadek w pracy? Zespół pracowników ochrony zawsze może się nawzajem wspierać i nie pozostawiać bez odpowiedniej ochrony obiektu nawet w czasie podejmowania interwencji.

Rotacja na posterunkach.

Brak rotacji najbardziej niebezpieczny, to ten na punktach kontroli ruchu osobowego. Brak rotacji w takich miejscach świadczy o krótkowzroczności. Faktem jest, że pracownicy znają procedury i zasady takich posterunków najlepiej, lecz jednocześnie popadają w rutynę i są bardziej narażeni na korupcje. 

Szkolenia doskonalące dla ochroniarzy.

W planach pracy nikt nie uwzględnia czasu potrzebnego na doszkolenie pracowników ochrony z obowiązujących ich przepisów i regulaminów, a także zaznajomienie i przeszkolenie ich ze zmian w takich zapisach. Czy komukolwiek się wydaje, że pracownik ochrony to Alfa i Omega, albo że poświęcili swoje resztki czasu wolnego na samodoskonalenie się w domu kosztem rodziny? 

Praktyczna znajomość procedur.

Najlepszym sposobem nauki jest działanie, nijak ma się to do procedur alarmowych w ochronie. Ochrona nie ćwiczy procedur wewnątrz obiektu, bo nikt tego nie sfinansuje takiego ćwiczenia.
Inne służby nie ćwiczą z ochroną bo nie traktują ochrony poważnie. Więc w jaki sposób pracownicy ochrony mają wyrobić w sobie właściwe nawyki i zachowania w sytuacjach zdarzeń nagłych? 

Środki techniczne, czyli narzędzia pracy ochroniarzy.

Częstym problemem jest nie do szacowanie środków technicznych jakimi dysponują pracownicy ochrony. Odbija się to na braku możliwości prawidłowego działania, ponieważ potrzebnego nam środka nie posiadamy, lub jest tak słabej jakości, że wykorzystanie go w codziennej pracy jest bezcelowe.
A przecież mamy polskie normy o stosowanie których od lat bezskutecznie walczy na przykład Stefan Jerzy Sidulski który branżą ochrony zajmuje się od trzydziestu lat. Dziwi mnie to, że usługobiorcy nie korzystają z norm, a kiedy nawet podpierają się nimi w SWIZ to i tak podwykonawcy robią po swojemu omijając nie stosując się do tych norm. 

Obowiązki inne niż ochrona.

Obciążanie pracowników ochrony innymi obowiązkami w naszym kraju jest nagminne i naganne. Ktoś zapyta o to co złego jest w tym , że pracownik ochrony po zamiata czy po odśnieża w czasie pracy? Odpowiedź jest banalna : pracownik ochrony  który zamiata, odśnieża albo robi coś jeszcze innego przestaje być pracownikiem ochrony bo przestaje się skupiać na zadaniach i rzeczach istotnych dla ochrony i bezpieczeństwa. 

Warunki pracy ochroniarzy.

Bardzo często jest tak że pracownik ochrony wykonuje prace w warunkach urągających godności człowieka. Zleceniodawcy wystawiają często prowizoryczne budki bez prądu, ogrzewania, wody i sanitariatów. I naprawdę mało istotne w takiej sytuacji powinno być to za jakie pieniądze ktoś wygrał przetarg na ochronę. Kochani pracodawcy  postawcie się w miejscu tych którzy na was pracują i zacznijcie sami pracować w takich warunkach. Co do samych pracowników ochrony to niestety często ludzie pracujący nie szanują tego co dostają od firm ochrony i koło się zamyka. 

Zarobki i warunki zatrudnienia w branży ochrony.

Ważnym problemem jest system zatrudniania i płacenia za wykonywana prace. Dzięki przedsiębiorczości naszych rodzimych agencji ochrony mamy sytuacje gdzie płaca minimalna wynoś 1850pln/brutto i tyle powinien zarobić ochroniarz dozorujący parking nie posiadający żadnych uprawnień i kwalifikacji, co za tym idzie powinno być odpowiednie wynagrodzenie dla ludzi z kwalifikacjami i uprawnieniami. Jest niestety tak, że ta pierwsza grupa pracuje na umowach cywilnoprawnych ze stawkami 2-6pln/ rbg. A najniższa krajową i umowę o prace to w ochronie dostają nieliczni niestety, którzy albo są dobrzy w tym co robią albo potrafią się zjednoczyć postawić się skutecznie pracodawcy. Takie praktyki są normą, a takie płace zniechęcają do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków pracowniczych.

Przemęczenie pracowników ochrony.

Niskie płace w branży powodują, że pracownicy pracują po 300-500 godzin miesięcznie, czy człowiek taki pracuję rzetelnie, jest wypoczęty, chętny do działania, albo zadowolony z wykonywanej pracy? 

 

Tylu przyczyn dopatrzyłem się ja, czy są to wszystkie przyczyny dlaczego dysponujemy pseudo ochroną w naszym pięknym kraju, czy coś jeszcze znajdujecie o czym w waszej opinii należało by napisać?

 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #4 zbój 2018-01-04 14:48
Dopisać można sprawy umundurowania a raczej oczekiwanie na ewentualną wymianę zużytego gdzie nie można lub raczej nie wskazany jest prywatny zamiennik /praktyka jednak swoje/ np. na JW musi być to samo u każdego. Oczywiście wiemy, że statki z kontenerem z Chin płyną ale czasem płyną cały rok lub dłużej :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #3 AREK 2016-05-10 18:28
W non stop placzecie ja pracuje 300 godzin razy 8.20 zl rowna sie 2460zl malo ??? idz na magazyn za 1600 zl 3/4 w robocie to spie i w dupie mam jak mnie zlapia ide do 2 roboty odrazu :) pozdrawiam myslacych :-*
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #2 Momo 2016-04-17 11:47
Problemem jest niewymaganie niczego poza obecnością w pracy. A potem siedzi taki burak a nie ma pojęcia o przepisach regulujących jego byt w pracy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #1 Andrzej 2016-01-14 09:43
Jestem pracownikiem jednej z większej firm na dolnym śląsku. Służbę pełnie na obiekcie obowiązkowej ochrony i niestety posterunki jednoosobowe są normą i to w dodatku z bronią. W godzinach nocnych mamy rotację. Co do szkoleń to jeszcze żadnego nie było prócz tego z procedur panujących na obiekcie. Zamiatanie czy odśnieżanie jest na początku dziennym. Środki techniczne?Hmm. Kajdanki z jednym kluczykiem i to u d-cy zmiany. Broń która jest niesprawna i wydawana na sztukę mimo zgłaszania przełożonym. Zarobki na poziomie dobrym ale i wymagania są duże. Warunki pracy powiedzmy ze mogły by być lepsze. Najgorsze jest to ze jeden na drugiego donosi a w takiej sytuacji nie ma na kogo liczyć w razie zaistnienia realnego zagrożenia a to jest chyba najważniejsze w naszym fachu. ZAUFANIE PANIE I PANOWIE !!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...