security11

 

O działaniach pracowników ochrony robi się głośno tylko wtedy gdy coś zrobią nie tak i powstają duże straty w mieniu, lub dochodzi do tragedii, wtedy dużo się pisze i mówi o tym, że ochroniarze nie potrafią tego czy tamtego, albo nie mają kwalifikacji.

Kim jest dobry pracownik ochrony?


Mentalność.

W mojej skromnej ocenie bycie pracownikiem ochrony to nie wykonywanie tego zawodu lecz filozofia życia, my tak samo jak policjanci reagujemy na łamanie prawa nie zależnie od tego czy jesteśmy na służbie czy nie, w pracy choć czasami serce boli jak widzimy co się dzieje i znamy przyczyny to i tak podejmujemy działania w kierunku egzekwowania prawa. Dobremu pracownikowi ochrony nie chodzi o odbębnienie godzin i do domu albo kolejnej pracy, lecz o poprawę bezpieczeństwa, zarówno osób i instytucji jak i dbanie o przyszłość naszych pociech, by żyły w bezpieczniejszym społeczeństwie. Pracownikowi ochrony nigdy też nie przyjdzie do głowy zdradzanie tajemnic osób lub podmiotów które chroni lub wyciągnięcie ręki po coś co nie jest jego.

Podejście do pracy

dobrego ochroniarza nie będzie nigdy polegało na narzekaniu, że znowu do roboty, że jeszcze 8/10/12/16 godzin do odsiedzenia w robocie, lecz na tym żeby działać tak żeby te godziny przebiegły bezpiecznie dla wszystkich osób/ mienia za bezpieczeństwo których się odpowiada. Nie zgadzam się z wieloma regulaminami, że pracownik ochrony ma unikać narażania się w pracy, za to nam płacą i szukanie wymówek, że płacą nam za mało jest co najmniej niestosowne , bo to my wybralismy taka prace.
Każdy KPOF przechodził badania ( to jak czasami wyglądają pozostawię bez zbędnych dopowiedzeń) psychologiczne i psychiatryczne, a przechodząc je lekarze stwierdzają że nie ma podstaw do ubezwłasnowolnienia takiej osoby więc godząc się na stawkę 2/5/20 pln netto sami dokonujemy wyboru i nie przerzucajmy całej winy na innych.

Wiedza

w naszej pracy to nie tylko znajomość regulaminów lecz też znajomość prawa, ustaw i rozporządzeń, ale także stałe poszerzanie swojej wiedzy na temat tego jakie są sposoby dziania przestępców, jakie nowe zagrożenia mogą zagrażać ludziom i mieniu nad którym powierzono nam piecze. To my powinniśmy znać lub posiadać numery alarmowe na wypadek sytuacji nadzwyczajnej ale nie 112/997/998/999 lecz powinniśmy znać więcej, numery bezpośrednie do najbliższej KP czy JRG – ta wiedza często potrafi skrócić drogę informacji i przyspieszyć działania służb państwowych.

Umiejętności i sprawność fizyczna

powinny być ważne w sektorze który odpowiada o bezpieczeństwo, jak jest sami wiemy najlepiej. Sam mimo, iż posiadam umiejętności to ze sprawnością fizyczną u mnie jest różnie. Dobry pracownik ochrony - liniowy ( niestety według własnych standardów nie kwalifikuje się do tej grupy) powinien legitymować się podstawową znajomością technik interwencyjnych i ponadprzeciętną sprawnością fizyczną.
Dlaczego stawiam tak wysokie wymagania pracownikom ochrony ze sam się w nich nie mieszczę? Bo znam swoje słabe strony i wiem co w sobie muszę poprawić.
Co jeszcze powinien pracownik ochrony? Znać teorie i umieć stosować pierwsza pomoc przedmedyczną, oraz zasady i sprzęt przeciwpożarowy. I znowu po co mi to? Po to by potrafić ratować ludzi i mienie które chronimy.

A wy jak widzicie dobrego pracownika ochrony?
A może chcielibyście by ci najlepsi byli jakoś wyróżnieni?

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #11 Mariusz 2017-03-19 20:55
co to za głupoty że nie powinniśmy narzekać że tak mało płacą że to my wybraliśmy taką pracę owszem my wybraliśmy taką pracą ale oni ze swojej strony powinni więcej płacić a nie jakieś 11zł na h czy 15 więc ja narzekam i będę bo to ro jest nie stosowne żę tak mało płacą a na godziny też patrzę bo powinno być 8h maksymalnie a nie po 13,15 dziennie
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 Hubert Kwintal 2015-12-07 18:20
Pewnie, lepiej nic nie robić, bo to i tak nic nie da. Oczywiście, w perspektywie najbliższego roku, czy dwóch tak właśnie będzie. Ale markę buduje się przez lata. Kiedyś Złota Piłka była tylko jedną z wielu nagród wręczanych przez jedno z wielu pism. Dziś to wydarzenie, o którym mówią w serwisach informacyjnych.
Gdyby PSPO zaczęło już od 2016 roku wręczać jakieś dyplomy, medale, czy puchary to za kilka lat mają one szanse zyskać na wartości nie tylko w oczach branżowych pisemek, ale również pracodawców. To się nazywa "dłuższa perspektywa" ;).
A co do szkoleń to racja. Potrzeba ich o wiele więcej i żeby były jakoś sensownie rozliczane. Bo podpisywanie się na liście obecności to jeszcze nie szkolenie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #9 Artur 2015-12-06 12:55
Odbycie odpowiedniej ilości formy i jakości szkoleń musi być potwierdzone nie tylko poprzez podpisanie listy obecności ale także poprzez odpowiedni system sprawdzianów zarówno wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych. Uczciwe podejście do szkoleń i kontroli spowoduje zróżnicowanie rynku PO i Firm Ochroniarskich a co za tym idzie zróżnicowanie wynagrodzenia PO. Innymi słowy, im bardziej serio PO będzie traktował swoją pracę i im lepsze będzie miał wyniki, tym lepsze kontrakty może otrzymywać, tym cenniejszy będzie dla swojej firmy i tym wyższe wynagrodzenie będzie otrzymywał. Z drugiej strony, im słabiej FO będzie dbała o swoich ludzi a co za tym idzie będą mieli oni niższe wynagrodzenia przez otrzymywanie słabszych kontraktów, tym więcej pracowników będzie z takich firm uciekać i tym więcej FO w których traktowanie PO jest poniżej krytyki i przyzwoitości zniknie z rynku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #8 Artur 2015-12-06 12:55
Dotyczy to szkolenia teoretycznego ( zmiany w prawie ), szkolenia fizycznego ( udostępnienie przez pracodawcę i na jego koszt sali gimnastycznej oraz siłowni z przyrządami do ćwiczeń ) oraz specjalistycznego ( strzelania na koszt pracodawcy nie rzadziej niż raz w miesiącu oraz zapewnienie pracownikom możliwości doszkalania się w strzelaniu na ich koszt ). Oczywiście wymagania takie nie mogą być pozostawione samym sobie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #7 Artur 2015-12-06 12:54
A na ile uzyskane przez przedstawicieli firmy KONSALNET wyniki na tych zawodach zmieniły ich warunki w pracy? Poza tym mówienie o szkoleniu, podnoszeniu kwalifikacji PO gdy od grupy która pracuje z bronią wymaga się szkoleń w strzelaniu raz na trzy miesiące ( 9 pocisków w takiej częstotliwości to wygląda jak wojsko które strzela wtedy gdy kończy się resurs na składowanie amunicji). Podnoszenie kwalifikacji - TAK! Dbanie o sprawność fizyczną - TAK! Ale sensowne i nie obciążające samych PO oraz wliczone jako czas pracy tychże.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #6 Artur 2015-12-06 12:53
Zawody? A kto na nie przyjedzie? Kto poświęci ileś czasu na przygotowania, treningi, szkolenie a potem na zawody miejskie, regionalne, wojewódzkie, ogólnopolskie i potem ... wrzuci baretkę czy medal do garnka? Bo nie wydaje mi się by uzyskanie takiego wyróżnienia zmieniło cokolwiek w wynagrodzeniu takiego pracownika. A poza tym, odbywały się zawody strzeleckie Pracowników Ochrony i poza pismami branżowymi kto o tym pisał?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #5 Artur 2015-12-06 12:50
Uwagi co do tego czym powinien charakteryzować się PO jak najbardziej trafne ale ... kiedy PO ma się dokształcać gdy biega z jednej pracy do drugiej bo inaczej pracuje za mizerne pieniądze? Kiedy i ZA CO ma zapłacić karnet na siłownię gdy tego co zarobi pracując 240h/mieś ledwo wystarcza na utrzymanie? Ja również staram się spełniać to co zostało powyżej nakreślone ale przyznam szczerze że coraz trudniej jest to zrobić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #4 Hubert Kwintal 2015-11-15 16:33
Z tymi wyróżnieniami to nie głupia sprawa. Temat, jak wyłaniać tych, którzy zasługują na wyróżnienia zostawiam, bo za mało tu miejsca, ale wprowadzenie, przez PSPO jakichś odznak, czy medali, za wzorową służbę, czy szczególne osiągnięcia zwiększyłoby poczucie wspólnoty zawodowej.
Można np raz do roku organizować zawody, po których najlepsza trójka dostawała by odznakę sprawności fizycznej. Można urządzać konkurs na pracownika roku itd itp...
Problem tylko jak to nosić. Naszywki i baretki nie mają sensu, bo niejeden z nas pracuje w kilku firmach i ma po kilka sortów mundurowych. Ale ogólnie warto by się nad tym zastanowić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #3 x ochroniarz 2015-11-10 11:27
Chciałbym być dobrym ochroniarzem, szkolić się i trenować ale nie stać mnie na to. Lubię to co robie, staram się dobrze wykonywać swoją robotę i pewnie będę ochroniarzem pewnie w formie doraźnej dopuki zdrowie pozwoli.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #2 manek 2015-11-09 20:14
Ja też już nie jestem dobrym ochroniarzem. Bo jak długo można. Szkolić się i pracować dla idei? Po co mi to skoro nie ma to żadnego przełożenia na moją, naszą sytuację. Zamiast być dobrym ochroniarzem wolę znaleźć sobie dobrą pracę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 Senex 2015-11-09 16:54
Mae Culpa. Nie jestem dobrym pracownikiem ochrony. A co gorsze, nie znam chyba dobrego pracownika ochrony. Nie identyfikuje się z tym zawodem.A, że jak już coś robię to lubię robić dobrze, to już inna sprawa.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Paweł Bilko

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • zbój 17.07.2018 19:39
  sól ziemi, wreszcie ktoś to powiedział otwarcie

  Czytaj więcej...

   
 • gosia 17.07.2018 10:50
  cały ten przepis to wyciagnięcie kasy. To prawda w tym kraju łupi sie nas, to tak jakby każdy ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 10.07.2018 18:56
  A ewentualne zwiększenie godzin do ustawowych nieprzekraczających 50 (Ustawa o ochronie osób i mienia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 10:18
  Jesteśmy rozbici na drobne kawałeczki, gdzieś tam niby zorganizowani w strukturę związku, stowarzyszenia ...

  Czytaj więcej...

   
 • zbój 21.05.2018 09:55
  Aby nie odbiegać od tematu, to nie przypominam sobie odzewu np. ze struktur związkowych chcących robić ...

  Czytaj więcej...